Afbeelding
Foto: Lucas Kemper

Meer openbare toiletten in Leeuwarder binnenstad

Politiek

LEEUWARDEN - Afgelopen donderdag gaf wethouder Abel Reitsma officieel het startschot voor de campagne Iepen Húske | Place to Pee. Met de campagne vraagt de Gemeente Leeuwarden ondernemers om hun toiletten open te stellen aan de bezoekers van Leeuwarden en zo de gastvrijheid van de Leeuwarder binnenstad een boost geven. Grand Café Post-Plaza opende speciaal voor de aftrap van de campagne haar wc-deuren. Post-Plaza directeur Herman Schreuder nam tevens de allereerste Iepen Húske-award in ontvangst.
 

Tijdens de opening en aftrap in het toiletgebouw van Grand Café Post-Plaza op – niet geheel toevallig – Kletterdei én Nationale Toiletdag, werd de campagne ludiek afgetrapt door een kleinschalig blaasorkest van Brassband Hoshannah en wethouder Abel Reitsma, die symbolisch een lintje van wc-papier doorknipte. Vervolgens kreeg Herman Schreuder – directeur Post-Plaza – de allereerste Iepen Húske-award uitgereikt van wethouder Reitsma. Een award die vanaf nu jaarlijks wordt uitgereikt aan een Iepen Húske dat hoog scoort op het gebied van gastvrijheid en toegankelijkheid.

Hoge nood


1 op de 4 mensen vermijdt een bezoek aan een binnenstad als er te weinig openbare toiletten zijn. Visit Leeuwarden blaast de Iepen Húske-campagne (bekend uit Culturele Hoofdstad 2018) nieuw leven in, met als doel het aantal openbare toiletten in de stad weer flink te laten groeien door de gezamenlijke inzet van ondernemers. Het streven is om vanaf komend toeristisch seizoen te beschikken over een zo volledig mogelijk bestand van gratis toegankelijk én goed onderhouden wc’s. De inzet is tevens om elke 500 meter een toegankelijk toilet te hebben.

Meedoen en aanmelden


Sinds de start van de campagne in januari hebben zo’n 30 ondernemers zich al aangemeld. Met de ludieke aftrap van de campagne hoopt Visit Leeuwarden nog veel meer ondernemers te verwelkomen. Ondernemers kunnen zich aanmelden via visitleeuwarden.nl/iepenhuske. Na aanmelding ontvangen zij een raamsticker, een vermelding op de online stadsplattegrond en een welkomstpakket. Zo geven ondernemers hun toilet een fris vleugje Leeuwarder gastvrijheid mee.

Voor bezoekers


Bezoekers van Leeuwarden kunnen terecht op de website visitleeuwarden.nl/citymap voor een duidelijk overzicht. Vanaf april kan er via een interactieve kaart eenvoudig gefilterd worden op openbare toiletten en de voorzieningen die deze bieden, zoals rolstoeltoegankelijkheid, verschoontafels voor baby’s of volwassenen of een genderneutraal toilet.

Award-winnende campagne


De Iepen Húske | Place to Pee-campagne heeft eind februari de Insiders Award gewonnen voor de sterkste marketingsamenwerking/cross-over 2025. Een officiële onderscheiding onder de landelijke destinatiemarketingorganisaties.

Programma Binnenstad


De campagne is onderdeel van Programma Binnenstad, waarmee de gemeente sterker wil benadrukken wat de binnenstad uniek maakt. Het programma is tot stand gekomen met inbreng van bewoners en ondernemers, waarbij gastvrijheid en een prettig leef- en verblijfsklimaat voorop staan. Daarin zijn goede toiletvoorzieningen onmisbaar.

Afbeelding
NHL Stenden-alumna ontwikkelt therapie voor queer jongeren met negatief zelfbeeld Educatie 10 uur geleden
Afbeelding
Hier kun je zwemmen met je trouwe viervoeter Recreatie & Ontspanning 19 uur geleden
Afbeelding
Opera Spanga presenteert Der Rosenkavalier (12+) Cultuur 20 jul, 08:00
Afbeelding
Als chef en presentator de wereld over: Chef Tiemen wil laten zien dat eten verbindt Culinair 19 jul, 12:00
Afbeelding
Het Kazemattenmuseum Historie 18 jul, 12:00
Afbeelding
Column Ed van Dijk: SUPER “COOL” Column 18 jul, 08:00
Keimpe in Zweden.
Keimpe Roedema exposeert met abstracte fotografie Cultuur 17 jul, 15:00
Afbeelding
Vijf leestips waarvan de verfilmingen binnenkort verschijnen Recreatie & Ontspanning 17 jul, 08:00