Afbeelding

Zo help je insecten de warmte door

Natuur

FRIESLAND - Wij hebben het warm, onze huisdieren hebben het warm, maar ook insecten hebben het warm tijdens een hittegolf. Waar wij voor onszelf en onze viervoeters massaal verkoeling zoeken bij hoge temperaturen, zijn diertjes als vlinders, bijen en hommels op zichzelf aangewezen. En hoewel insecten misschien niet onze lievelingsdieren zijn, zijn ze wel onmisbaar voor de natuur. En die natuur mogen we soms best een beetje helpen. RondOm Vandaag ging op zoek naar manieren om het insectenleven wat aangenamer te maken tijdens de hete dagen, want die komen er ongetwijfeld nog aan. Kleine moeite voor jou, maar een groot verschil voor zulke kleine beestjes. 

Je zou het misschien niet zeggen, maar er bestaan best veel manieren om insecten van water te voorzien. Een van de populairste ideeën van dit moment is de zogenoemde ‘waterbar’. Deze kun je op verschillende manieren maken. Optie één is om wat flessendoppen vast te maken aan een plankje, en deze in de grond te steken. Je kunt de doppen vastmaken door een dun spijkertje door de zijkant van de dop en in de plank te slaan. Vul deze doppen met water en voilà: je hebt een waterbar. 

Optie twee is om het houten plankje te vervangen door een bamboestok en de doppen door schelpjes. Deze maak je met lijm vast aan de bamboestok, meer niet! Om het wat op te leuken kun je ervoor kiezen om de schelpen in de vorm van een bloem vast te lijmen. Het oog wil ook wat, natuurlijk. 

Ben je niet zo’n handige Harry? Geen probleem, je kunt varianten van de waterbar ook gewoon in de winkel of online kopen. Zoek op termen als ‘bijen drinkbakje’, ‘insect drinking bowls’ of ‘bee drinking cups’

We gaan nog even terug naar dat houten plankje, want er is nog een manier om insecten daarmee aan een drinkplek te helpen. Deze is alleen iets minder bekend. Wat je doet: zaag of vijl een paar ondiepe groeven in het hout en giet daar wat water overheen. Het water blijft in de groeven staan, zodat insecten er veilig uit kunnen drinken. 

Ook een hit op social media: het insectenbadje. Vul een bak met knikkers en gooi er vervolgens wat water overheen. De knikkers dienen als landingsplek, zodat insecten veilig kunnen drinken zonder te verdrinken. Je kunt in plaats van knikkers ook stenen of kurken gebruiken, en de bak kun je eventueel vervangen door een pot of schaal. Het is maar net wat je in huis hebt. 

Laatste tips: als je een regenton hebt, gebruik dan vooral dit water. Regenwater bevat van nature meer organisch materiaal dan kraanwater, al kun je dat ook prima gebruiken. Ververs het water regelmatig en plaats de waterbar of het insectenbadje niet de hele dag in de volle zon. Op een plek met wat schaduw blijft het water langer koel en verdampt het minder snel.

Afbeelding
Woning Nijlânsdyk gesloten na vondst harddrugs Algemeen 2 uur geleden
Afbeelding
Zo kom je weer in het ritme na je vakantie Recreatie & Ontspanning 4 uur geleden
Afbeelding
Actie Dolle Mina Friesland 21 augustus 2026 Evenement 19 uur geleden
Afbeelding
Laatste Echo’s van Mata Hari Cultuur 21 uur geleden
Afbeelding
10.000e bezoeker Kazemattenmuseum Verhalen uit de buurt gisteren
Afbeelding
Afsluiting Vakantieschool Leeuwarden: ruim 170 leerlingen klaar voor een sterke start Educatie 12 aug, 10:00
Afbeelding
Friezen zuinigst met water: bijna helft sproeit tuin niet tijdens waterbespaaradvies Natuur 11 aug, 15:00
Martena Zathe, Lytshús
Open Monumentendag bij Martenastate op zaterdag 12 september in teken van agrarisch erfgoed Evenement 11 aug, 10:00