Afbeelding
Foto: Ed van Dijk

Column Art Connection: Culturele creativiteit

Column

Laarzen aan, muts op en wind tegen, loop ik soppend met hond Noor door mijn al kalende achtertuin “De Groene Ster” weer richting de huiselijke open haard. Mijn normaal ronde ogen zijn na een vol weekend Noordelijk Filmfestival, veranderd in 2 rechte vierkantjes. De hoeveelheid indrukken, emoties en nadenk momenten hebben hun sporen op mijn gelaat en zeker mijn brein achtergelaten. De meest vreemde exotische, trieste en soms waanzinnige situaties bleven soms rond cirkelen in mijnhoofd. Soms stof tot nadenken maar zeker stof om huidige omstandigheden even in een ander licht te bekijken en politieke en menselijke omstandigheden ook steeds meer te gaan relativeren. 

In het culturele wereldje waarin ik vaak verkeer zijn steeds meer grotere projecten meer en meer afhankelijk van de subsidiestromen van gemeente, provincie of rijk. Het wordt dan ook hoog tijd dat de culturele wereld meer naar zichzelf gaat kijken, een eigen weg gaat bewandelen en de aanwezige creativiteit ook gaat benutten om minder afhankelijk te worden van de subsidiestroom. De overheid moet er zorg voor dragen dat deze prikkelende creativiteit goed kan wortelen en ontkiemen met geselecteerde subsidie. Geen vanzelfsprekendheid maar een financiële prikkel om uit te groeien. Daarom hulde aan de kleine toneelgezelschappen, cabaretgroepen en de vele particuliere culturele initiatiefnemers die met lef en inzet en veel creativiteit het publiek weet te boeien zonder of met een bescheiden overheidssteuntje. De overheid moet een sfeer scheppen waarin de culturele wereld zelf met creatieve oplossingen komt.

Van de vele voorbeelden zijn, vooral in deze tijd van het jaar, de Kerst- en Nieuwjaarsconcerten in WestCord WTC Hotel (22 december en 5 januari) een duidelijk voorbeeld. Een particulier initiatief dat zonder dat de overheid bijspringt zichzelf bedruipt en veel mensen een fantastische middag bezorgt. Meer actueel cultureel nieuws is elke zaterdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur te beluisteren en bekijken in Op & Ut bij Omrop Fryslân.

Ed van Dijk
Art Connection

Afbeelding
‘25 Culturele Portretten uit Friesland” te zien in Gerechtsgebouw Noord- Nederland Cultuur 13 minuten geleden
Afbeelding
Vragen voor voorzitter Berry Barlage van KV Leeuwarden Sport 4 uur geleden
Afbeelding
Leeuwarder artiest Else Lena durft open te zijn in haar nummer Cultuur 4 uur geleden
Afbeelding
Short Film Festival in Natuurmuseum Fryslân Evenement 16 sep, 10:00
Robbin vindt het helpen van klanten nog steeds het allerleukste wat er is.
Leeuwarder ondernemer Robbin Huijser trots op groei Kitchen4All Wonen 16 sep, 08:00
Afbeelding
Zet ‘m op in Friesland: nieuw schooljaar, nieuwe gewoonte Gezondheid 15 sep, 17:00
Afbeelding
Demonstratiedag Widex ALLURE AI bij Hoorzorg Lousma Zorg & Welzijn 15 sep, 08:00
Afbeelding
Alles wat je moet weten over prinsjesdag Algemeen 14 sep, 18:00