Afbeelding
Foto: Rob Dijkstra

Column Rijkele Dijkstra: Vakbondstaal

Column

Op het ogenblik wordt er gestaakt in Nederland. De vakbonden organiseren op grote schaal stakingen waarmee de werkgevers onder druk worden gezet om te komen tot werkdrukvermindering, meer collega’s en een hoger loon.

De eerste twee zijn met elkaar verbonden. Als alle vacatures vervuld konden worden, dan geen extra werkdruk. Ik kan goed begrijpen waarom ze hiervoor actie zouden voeren als dit binnen een enkele branche het geval zou zijn. Helaas hebben alle branches in Nederland ontzettend veel last van een gebrek aan personeel en een daardoor toegenomen werkdruk. Waarom de bonden dan hierop actievoeren is mij een raadsel. De bonden kunnen zich beter gaan richten op een beleid waarbij er meer mensen beschikbaar komen die participeren op de arbeidsmarkt. Ook hun eigen leden aansporen om in voltijd te gaan werken in plaats van deeltijd zou fijn zijn. Voor nu, hoe vervelend ook, moeten we met z’n allen wat meer werk verzetten. Het is trouwens begrijpelijk dat mensen in deeltijd blijven werken. De overheid moet er voor zorgen dat werken loont en stoppen met nivelleren. 

Staken voor meer loon kan ik me vandaag de dag ook goed voorstellen. De bonden vergeten echter dat hierdoor geleverde diensten en producten ook duurder worden waarmee de loonstijging eigenlijk geen effect heeft. We weten allemaal dat minimaal 80% van de inflatie wordt veroorzaakt door de hoge energieprijzen. Maatregelen om tot een lagere energieprijs te komen of een betaalbare vorm van energie, waardoor de inflatie weer naar normale waarden daalt, is veel belangrijker. 

Staken is daarom eigenlijk wel een beetje asociaal gedrag. Vergeet niet dat de gehele werkende bevolking last heeft van de huidige problemen. Door te staken los je dit niet op en maak je de problemen elders alleen maar groter. Ik zou het fijn vinden als de bonden zouden meedenken over echte oplossingen.

Afbeelding
Afsluiting Vakantieschool Leeuwarden: ruim 170 leerlingen klaar voor een sterke start Educatie 12 aug, 10:00
Afbeelding
Friezen zuinigst met water: bijna helft sproeit tuin niet tijdens waterbespaaradvies Natuur 11 aug, 15:00
Martena Zathe, Lytshús
Open Monumentendag bij Martenastate op zaterdag 12 september in teken van agrarisch erfgoed Evenement 11 aug, 10:00
Koningin gewone wesp in midden blad klimop
Is 2026 echt een slecht wespenjaar? Natuur 10 aug, 10:00
Afbeelding
Nieuw verschenen bij Afûk: ‘Viva La Vis’ van Eppie Dam (1953-2026) met prachtige illustraties van Yke Reeder. Recreatie & Ontspanning 6 aug, 17:00
Afbeelding
Kruispunt Merodestraat - Willem Lodewijkstraat 6 weken afgesloten voor doorgaand verkeer Verhalen uit de buurt 4 aug, 15:00
Afbeelding
Platina huwelijksjubileum voor echtpaar Kijlstra uit Leeuwarden Persoonlijke verhalen 3 aug, 17:00
Afbeelding
Kind aan Huis Humanitas zoekt steungezinnen Recreatie & Ontspanning 3 aug, 12:00