Afbeelding
Foto: BTBmedia

Wijkagent Graafstra met pensioen: “Mensen op straat ga ik het meeste missen”

Persoonlijke verhalen

HEERENVEEN - Na een indrukwekkende loopbaan van maar liefst 40 jaar in het politiewerk ging wijkagent Jan Graafstra gisteren met pensioen.

Sinds 2012 was Jan actief bij de politie in Heerenveen, maar zijn carrière begon eerder bij de Koninklijke Marechaussee. Wat volgt zijn vier decennia waarin hij met hart en ziel werkte voor de veiligheid van anderen. “Het mooie aan het politiewerk is de diversiteit, je weet ’s ochtends nooit hoe de dag zal verlopen,” vertelt Graafstra. “Je maakt van alles mee: hulpverlening, mensen aanspreken op hun gedrag, maar ook spannende situaties. Die afwisseling, dát maakt het werk zo bijzonder.”

Dat het politiewerk ook een zware kant kent, steekt hij niet onder stoelen of banken. “Ik heb tientallen keren slecht nieuws moeten brengen. Vooral het verlies van jonge kinderen, dat blijft bij je. Dat zijn krassen op je ziel.” Jan spreekt open over de mentale belasting van het vak. “Iedere agent draagt iets mee. Iedereen heeft in zekere zin PTSS in zijn rugzak. De één kan er beter mee omgaan dan de ander. Gelukkig wordt er tegenwoordig meer over gesproken en is er aandacht voor.”

Contacten en mensen op straat ga ik missen

De laatste dagen in dienst noemt Jan “onwerkelijk”. Het besef dat hij binnenkort geen deel meer uitmaakt van het politie team, begint langzaam in te dalen. “Aan de ene kant is het fijn dat je niks meer móet. Maar ik ga de contacten met collega’s en mensen op straat zeker missen. Ik ben iemand van de grap en de grol, dus dat menselijke contact ga ik wel missen.”

Toch kijkt hij ook vooruit. “Het is tijd om alles even op een rijtje te zetten, nieuwe hobby’s te ontdekken. De wereld wordt misschien iets kleiner, maar ook dat gaat goedkomen.”

In zijn carrière maakte Jan ook bijzondere dingen mee. Zo was hij aanwezig bij de NAVO-top in Den Haag en speelde hij een rol in een internationale drugszaak waarbij hij zelfs in Engeland werd uitgenodigd. “Ik werd daar echt in de watten gelegd. Dat was bijzonder.” Daarnaast haalt hij veel voldoening uit zijn betrokkenheid bij de Truckrit in Echtenerbrug. “Dat is dankbaar werk om te doen. Daar krijg je echt energie van.”

Erehaag bij het politiebureau

“Vandaag was een dag die ik niet snel zal vergeten. Mijn collega’s hadden een erehaag voor me georganiseerd – een groet vol respect en verbondenheid. Ook hebben we koffie gedronken bij Brownies & DownieS en een bezoek gebracht aan de Oekraïne-opvang. Stuk voor stuk momenten die indruk maakten.”

“Het dringt nu echt door: ik ben geen politieagent meer. Een rol die zo lang een deel van mijn identiteit is geweest, is nu afgerond. Het voelt alsof er een hoofdstuk sluit en een nieuw hoofdstuk begint. Mijn vrouw en zoon waren erbij vandaag. Hun aanwezigheid betekende veel voor me. Ik heb kort het woord genomen en daarbij ook mijn zorgen gedeeld over de tekorten bij de politie – een onderwerp dat me na aan het hart ligt.”

Afbeelding
‘Mentaal welzijn is minstens zo belangrijk’ Gezondheid 11 uur geleden
Afbeelding
Toneelgroep Verder speelt twee indringende eenakters Cultuur 17 uur geleden
Afbeelding
Al 20 jaar het adres voor al uw haarproblemen Zorg & Welzijn 21 uur geleden
Dodenherdenking bij het Kazemattenmuseum.
Maand van het oorlogsverleden in Zuidwest Friesland e.o. Historie 17 apr, 18:00
Afbeelding
41,9% van de Heerenveners voelt zich eenzaam Gezondheid 17 apr, 15:00
Afbeelding
Meivakantie in het Nationaal Gevangenismuseum Evenement 17 apr, 12:00
Afbeelding
Duurzaam afvallen en meer energie: waarom ondernemers in Heerenveen kiezen voor leefstijlcoaching? Gezondheid 17 apr, 10:00
Afbeelding
Officiële opening nieuwe ambulancepost Heerenveen 112-Nieuws 17 apr, 08:00