
Voorzitter Tjetse: ‘Het is heel mooi om te zien hoe de mensen uit het dorp samenkomen’
VerenigingenMAKKINGA - Het einde van het jaar is in zicht en dat betekent dat de Makkingaster Oudejaarsploeg (M.O.P.) druk in de weer is om van de jaarwisseling een gezellig evenement te maken. De oudejaarsstunt vlak na middernacht is een absoluut hoogtepunt, maar lang niet het enige waar de leden zich mee bezighouden. Zo zamelen ze rond oud en nieuw ook geld in voor de verenigingen in het dorp, gaan ze op bezoek bij oudere inwoners en zijn ze te horen op de radio. En de rest van het jaar? Ook dan organiseren ze van alles. Het tentfeest, de autocross, pubquizzen en fietstochten: allemaal bedoeld om de inwoners van het dorp samen te brengen.
In 2026 is het 60 jaar geleden dat de M.O.P. werd opgericht. Destijds was het vooral de bedoeling om de jaarwisseling in goede banen te leiden. “Het verliep in die tijd nog wel eens onrustig, maar dat is jaren geleden,” zegt voorzitter Tjetse Hamstra. De 21-jarige inwoner van Makkinga werd drie jaar geleden lid van de oudejaarsploeg en staat sinds een jaar aan het hoofd ervan. De gezelligheid is voor hem een belangrijke drijfveer: “Vanaf hun achttiende kunnen jongens zich aansluiten en rond hun dertigste houden de meesten ermee op. Dat betekent dat je onderdeel bent van een groep gelijkgestemden. Natuurlijk is er wel wat leeftijdsverschil en soms merk je ook een generatieverschil, maar dat maakt het juist leuk. Je kunt veel van elkaar leren.”
Makkingaster Oudejaarsploeg versterkt verbinding tussen jong en oud
Waar de jonge mannen ook veel van leren, is het organiseren van grote evenementen. “Je krijgt te maken met regelgeving, financiën en veiligheid en hebt een hoop verantwoordelijkheid. Wij staan bij de feesten die wij organiseren bijvoorbeeld altijd achter de bar in plaats van ervoor en drinken zelf niet. Dat moet je wel willen. Ook moet je er tijd in willen stoppen, want er gaat best wat tijd in zitten,” vertelt Tjetse. Zelf ziet hij dat vooral als iets positiefs: “Het is een mooie kans om je in te zetten voor het dorp.”
‘Het is een mooie kans om je in te zetten voor het dorp’
Strakke planning
Jaarlijks wordt er op oudejaarsavond - of eigenlijk op nieuwjaarsdag - om half één ‘s nachts een stunt georganiseerd. De voorbereidingen daarvoor beginnen meestal in november. “Voor de stunt maken we altijd iets op een kar en een toneelstuk dat je kunt linken aan de omgeving. Zo hebben we een keer Roodkapje nagemaakt, met de wolf als link. Vaak gaan we er ‘s avonds en op zaterdag mee bezig. We hebben heel veel materialen al in huis en we zijn in totaal met 28, dus dan kun je best veel doen.”
Vóór de stunt gaan de Moppers op oudejaarsavond in groepjes langs alle zeventig-plussers in het dorp om een praatje te maken en een presentje uit te delen. “Eenzaamheid speelt best een grote rol onder ouderen,” merkt de voorzitter op. “Wij hopen die eenzaamheid een beetje tegen te gaan door op bezoek te gaan en te vragen hoe de mensen het afgelopen jaar hebben beleefd. Sommigen hebben er geen behoefte aan, wat natuurlijk prima is, maar meestal is het zo gezellig dat we te lang blijven plakken. We moeten voor middernacht langs zo’n honderdtwintig adressen, dus we hebben per adres maximaal een halfuur de tijd.”
Licht en steun
Niet alleen de laatste dag van het jaar is druk voor de oudejaarsploeg, de hele laatste maand van het jaar hebben ze genoeg te doen. Zo zorgen ze aan het begin van de maand, vlak na Sinterklaas, voor een grote kerstboom in het hart van het dorp. “Hiermee willen we wat licht brengen en laten zien dat we er zijn. Een oudejaarsploeg is dé organisatie die zoiets kan en wil doen. Het is een soort traditie,” legt Tjetse uit.
Een paar dagen later gaat de M.O.P. alweer op pad om enveloppen bij alle 500 adressen in het dorp te bezorgen. Inwoners kunnen hier een vrijblijvende financiële bijdrage voor de lokale verenigingen in doen. Zodra de enveloppen weer opgehaald zijn, legt de oudejaarsploeg zelf ook nog een bedrag in en besluiten ze wie welke bijdrage krijgt. De bijdragen, ook wel cadeaus genoemd, worden na de stunt uitgedeeld. “Het geld is bedoeld om initiatieven en organisaties in het dorp een boost te geven, dus er wordt best gul gegeven. Soms is het wel een uitdaging om een goede verdeling te maken, maar het komt altijd goed. Iedereen is altijd erg blij met de financiële steun,” aldus Tjetse.
Trots
Waar het doel van de M.O.P. ooit was om de jaarwisseling soepel te laten verlopen, is het nu vooral hun bedoeling om inwoners samen te brengen. “Makkinga is een mooi dorp met veel kansen. We hebben hier een nieuw woningbouwproject en willen jongeren hier graag houden. Het is daarom goed om de mensen hier blij en gelukkig te houden en afstand tussen inwoners te voorkomen. Een oudejaarsploeg kan daarvoor zorgen. Veel dorpen hebben geen oudejaarsploeg en ze worden ook nauwelijks meer opgericht, dus wij moeten proberen om zoveel mogelijk te organiseren en dat in stand te houden,” vindt de Makkingaaster.
Wanneer een evenement staat en het dorp massaal opdaagt, kan Tjetse niet anders dan trots zijn. Zowel op de ploegleden als op de inwoners. “Ik ben als voorzitter natuurlijk trots als iedereen zijn taak uitvoert en daar blij van wordt, maar ik ben ook trots als ik zie dat de mensen uit het dorp een goede tijd hebben. Het tentfeest is daar een mooi voorbeeld van, maar de buurtversiering ook. Het is heel mooi om te zien hoe mensen samenkomen en hoe die verbinding ontstaat. Dat is echt waar we het voor doen.”






























