Maak jij weleens gebruik van een openbaar laadpunt?
Maak jij weleens gebruik van een openbaar laadpunt?

In Friesland enorme verschillen laadpaaltarieven

Educatie

FRIESLAND - Rij je elektrisch, maar heb je geen eigen laadpaal? Je bent dan waarschijnlijk afhankelijk van publiek toegankelijke laadpunten. Voor openbaar laden betaal je in Friesland gemiddeld 38 cent per Kwh, al verschillen de kosten hiervoor sterk per gemeente. In Súdwest-Fryslân is laden bijvoorbeeld ruim 2,5 keer duurder dan in Ameland. Dit blijkt uit onderzoek van Independer op basis van data van Eco-Movement.

Het scheelt flink in de portemonnee waar je je auto oplaadt. Ten opzichte van andere provincies is Friesland relatief duur. Je betaalt hier gemiddeld 5,6% meer dan elders in het land.

In Zeeland kost je auto opladen bij een publiek toegankelijke laadpaal het meest: per Kwh betaal je hier zelfs 47 cent. Noord-Holland is met een gemiddelde prijs van 33 cent per Kwh de voordeligste provincie om je auto op te laden aan een publiek toegankelijke laadpaal. Dit zijn de tarieven zonder BTW en eventuele kortingen.

Dit zijn de duurste Friese gemeenten om je auto op te laden

Binnen Friesland zijn er grote uitschieters op lokaal niveau. Zo ben je in Súdwest-Fryslân momenteel het duurst uit: automobilisten betalen hier gemiddeld 63 cent per Kwh. Het is hiermee zelfs de duurste gemeente van heel Nederland. De Friese gemeenten waar je op dit moment het meest betaalt om je elektrische auto op te laden:

Súdwest-Fryslân: 63 cent per Kwh
Schiermonnikoog: 45 cent per Kwh
Harlingen: 39 cent per Kwh
Dantumadiel: 38 cent per Kwh
Noardeast-Fryslân: 38 cent per Kwh

Ook het type parkeerplaats speelt een rol in de kosten. Joris Kerkhof, expert energie bij Independer: “Uit de cijfers blijkt dat je in parkeergarages je auto gemiddeld goedkoper kunt opladen dan op straat. Maar houd er rekening mee dat parkeerkosten in garages vaak iets hoger zijn dan die je op straat betaalt. Om te weten of je daadwerkelijk goedkoper uit bent als je in een parkeergarage oplaadt, moet je dus beide kosten tegen elkaar afwegen.”

Voordelig laden in Friesland

Het is momenteel het voordeligst om je auto openbaar op te laden op Ameland. In deze gemeente betaal je gemiddeld 24 cent per Kwh: de goedkoopste gemeente van heel Nederland. 

Ook in Opsterland en Ooststellingwerf ben je naar verhouding iets goedkoper uit dan elders in de provincie. Friese gemeenten waar het - naar verhouding - goedkoop is om je auto op te laden zijn:
Ameland: 24 cent per Kwh
Opsterland: 27 cent per Kwh
Ooststellingwerf: 27 cent per Kwh
Waadhoeke: 29 cent per Kwh
Smallingerland: 30 cent per Kwh

Energie-expert Joris Kerkhof van Independer. “Het zijn opvallend grote verschillen tussen de openbare laadpalen. Als je alleen maar dure openbare laadpalen in de buurt hebt, dan kun je er voor kiezen om thuis te laden. Vooral in combinatie met zonnepanelen kan dat voordelig zijn.”

Meer lezen: www.independer.nl

Afbeelding
Nog altijd 35,5% vooroorlogse woningen in Friesland slecht geïsoleerd Duurzaamheid 2 uur geleden
Afbeelding
Column Melissa: Ik herhaal het nog eens, niet alle sporttransformaties zijn zichtbaar! Column 16 uur geleden
Afbeelding
Succesvolle actiedag levert een fantastisch bedrag op voor MAF Educatie 19 uur geleden
Afbeelding
Tryater haalt applaus van herkenning bij De oare kant Cultuur 22 uur geleden
Afbeelding
Doppio viert de start van de zomer met gratis ijskoffie Culinair gisteren
Afbeelding
Mazzelshop Camping Totaal: dé kampeerspecialist onder één dak met Ultiem Buitenleven Recreatie & Ontspanning 19 jun, 08:00
Afbeelding
Grootse plannen voor Natuurmuseum Fryslân Natuur 18 jun, 18:00
Afbeelding
Geu Luik-Schalk nieuwe fractievoorzitter VVD Leeuwarden Politiek 18 jun, 15:00