Afbeelding

Column Désirée van Dijk-Attema: Nat en nog meer onzekerheid

Column

Wakker worden met de ramen open, een zacht fris windje en vogelgeluiden op de achtergrond. Ik ben benieuwd wat we deze zomer mogen verwachten. Zo warm als het afgelopen jaar hoeft het van mij niet te worden.

We luisteren even naar het radiojournaal, een weerbericht met mooie dagen op komst en ook naar de daaropvolgende reportage. Het is nog steeds erg nat op het land. Ik hoor de laarzen van de reporter soppen. Een akkerbouwer vertelt dat alle suikerbieten niet gerooid zijn. Het gevolg is dat de pootaardappelen ook de grond niet in kunnen. Maar als ze er nu niet snel in kunnen, kan hij de consumptieaardappelen er ook niet voor de verplichte datum van 1 oktober uithalen. Eigenlijk heeft het dan dus ook geen zin om ze te poten. Maar een onbebouwde akker levert geen opbrengst en geen inkomen. Ik begin steeds meer te begrijpen van de moedeloosheid die deze boer in zijn stem heeft.

De datum van 1 oktober had ik vaker gehoord, maar hoe zit het nou. De overheid heeft nieuw beleid vastgesteld, om waterverontreiniging door nitraten uit de landbouw te verminderen en zo verdere verontreiniging te voorkomen, lees ik op de website van de NOS. Om dat doel te realiseren moeten bepaalde gewassen voor 1 oktober geoogst zijn. De datum van 1 oktober is gekozen omdat uit wetenschappelijk onderzoek bekend is dat hoe eerder het vanggewas wordt ingezaaid, hoe effectiever het is voor de opvang van stikstof.

Vanggewas moet voor 1 oktober gezaaid worden in zand- en lössgebieden. Vanggewassen zoals gras of wintertarwe nemen stikstof van mest op. Dit betekent dat de grond vóór 1 oktober vrij moet zijn voor het vanggewas en boeren dus voor die datum moeten oogsten. Maar hier in Friesland is het vooral kleigrond, hoe zit dat dan?

Ik zoek het niet verder uit maar ik begrijp dat boeren hopen op een goede zomer. Zodat de groei bij kan trekken en er volgens de richtlijnen kan worden geoogst. Geen blik op de Enkhuizer almanak of over het land kijken om te bepalen of je kunt zaaien of oogsten, maar op de kalender!

www.heerenhage.nlwww.aldlanstate.nl

Afbeelding
Column Melissa: Ik mis mijn ouders, maar niet op dezelfde manier Column 4 uur geleden
Afbeelding
Vrijheid, vertrouwen en vakmanschap: De shows tijdens Paard & Erfgoed blijven je verbazen! Evenement 7 uur geleden
Afbeelding
Een emotie hoeft niet langer te duren dan 90 seconden Column 9 uur geleden
Julia tijdens LOOP Leeuwarden in 2025.
Hardlopen geeft Julia houvast in moeilijke periodes Sport 11 uur geleden
Afbeelding
Friesland goed vertegenwoordigd bij Popronde 2026 Cultuur 7 mei, 17:00
Afbeelding
Open Dag – 25 jaar HCL Historie 7 mei, 15:00
Afbeelding
Verwachting mei: buien en mogelijk vrij warm Algemeen 7 mei, 10:00
Het Keatslab bij KC Goutum was een groot succes.
KC Goutum blaast jeugdafdeling nieuw leven in Sport 7 mei, 08:00