Afbeelding

Column Melissa: Die schwalbes zijn een doorn in het oog

Column

Ik ben niet zo’n sportmens, of althans, ik ben niet echt een sport-kijker. Thuis stond vroeger bijna nooit Studio Sport aan en hoewel mijn vader wel graag even naar schaatsen keek, zapten we ook wel weer snel door als we het gezien hadden (het is toch vaak het zelfde rondje). WK’s, EK’s en Olympische Spelen gingen vaak voorbij zonder dat we er erg in hadden. Pas toen ik zelf de figuurlijke afstandsbediening in handen kreeg, stond het sporten er vaker op. Ik herinner mij het WK van 2010 nog goed, de Olympische Spelen in Rio, de verkeerde wissel van Sven Kramer in 2010 - maar nu ik erover nadenk keek ik vooral mee omdat mensen om mij heen er ook naar keken. 

Dit jaar heb ik echter wel volop genoten van de sportzomer. De Olympische Spelen waren geweldig en ik heb intens genoten van al dat sportieve talent. Ook het EK beviel mij dit jaar goed, zeker na de blamage in Qatar waar we met z’n allen maar niet te vaak meer aan terug moeten denken. Ik kijk over het algemeen vaker naar de Leeuwinnen, dus het tempo en het spel was even wennen, maar eigenlijk wil ik het mannen- en vrouwenvoetbal niet met elkaar vergelijken. 

Waar ik het namelijk wel over wil hebben, is dat domme gerol over het veld wanneer er een ‘overtreding’ gemaakt wordt. Daar heb ik mij toch een partijtje aan geërgerd deze zomer. Natuurlijk besef ik mij ook wel dat daar met zoveel kracht en snelheid wordt gespeeld dat een duw of trek meer effect heeft, maar sommige spelers maken het zo bont, dat ik ze van harte een plekje gun in De Harmonie. Daar hoort het toneelspel immers thuis. Het is af en toe echt alsof hun enkel op drie plekken is gebroken, terwijl ze vijf minuutjes later alweer een sprintje trekken. Het maakt het spel onaantrekkelijk, de spelers onsympathiek en het brengt de wedstrijd op spanning, waardoor de kans op echte, serieuze blessures toeneemt. 

Bovendien zie je dat aanstellerige gedrag nu ook al op de jeugdvelden en op de voetbalveldjes in de buurt. Op de camping in Frankrijk speelde een groepje jongens elke avond samen voetbal. De één speelde als Messi, de andere als Ronaldo. Ik weet niet hoe dat met jullie zit, maar als ik vroeger met campingvriendjes voetbalde, dan hadden we de grootste lol. Deze jongens lagen echter meer op de grond te kreunen, dan dat ze daadwerkelijk de bal aan hun voeten hadden. Werden er grove overtredingen gemaakt? Zeker niet, ze raakten elkaar amper aan, en toch was het soms net alsof er een ambulance gebeld moest worden. 

De huidige generatie voetballers moet zich beseffen dat ze een grote invloed hebben op wat er hier op de amateurvelden gebeurt en de grootste voetbalinstanties moeten, wat mij betreft, ingrijpen op dit gebied. Schwalbes maken het voetbal minder leuk om naar te kijken en is niets meer dan misleidend gedrag en dus vals spelen. In de VS en in Australië krijgen spelers straf als na de wedstrijd blijkt dat ze een schwalbe hebben gemaakt. Daardoor is het aantal fopduiken al enorm afgenomen. Lijkt mij een goed idee om ook door te voeren hier in Europa, toch? 

Melissa Wijnja is journalist bij RondOm Vandaag. In haar columns schrijft ze over dingen die haar opvallen of raken. Ze zet u graag even aan het denken.

Afbeelding
Sonja Arzumanyan exposeert met fantasierijke serie in Bibliotheek Heerenveen Cultuur 9 uur geleden
Afbeelding
Bevrijdingsvuur naar Kazemattenmuseum Historie 4 mei, 19:45
De familie Verloop, eigenaar van De Bakkers van Verloop
De Bakkers van Verloop viert 100 jaar: een eeuw vakmanschap en aandacht Verhalen uit de buurt 30 apr, 15:00
Afbeelding
‘Groener beloont’ subsidies verlengd tot en met 2029 Politiek 30 apr, 12:00
Afbeelding
Natuurbrand tijdig geblust in Oranjewoud 112-Nieuws 29 apr, 15:00
Afbeelding
Eric Corton opnieuw met monoloog over dementie in het theater Cultuur 28 apr, 17:00
Afbeelding
Ontdek AI in de praktijk tijdens interactieve workshop in de Bibliotheek Evenement 28 apr, 15:00
Afbeelding
Stroffelstienen gepoetst door Scouting Polaris Heerenveen Historie 28 apr, 12:00