
Menno Iedema uit Drachten eindigt in top vijfbij wereldkampioenschap IRONMAN
SportDRACHTEN - 3,86 kilometer zwemmen, gevolgd door 180,2 kilometer wielrennen en 42,195 kilometer hardlopen. Een beetje sportkenner zal die afstanden herkennen als een volledige triatlon. Over de hele wereld organiseert het Amerikaanse sportmarketingbureau World Triathlon Corporation deze race onder de naam IRONMAN, met als ultiem sluitstuk de wereldkampioenschappen op Hawai’i of in Nice. Menno Iedema (61) uit Drachten kwalificeerde zich voor deze race én eindigde op het podium. Hij werd vijfde in zijn leeftijdscategorie.
De IRONMAN staat bekend als één van de moeilijkste en zwaarste sportevenementen ter wereld. Meedoen betekent pijn lijden en toch wagen jaarlijks duizenden atleten zich aan de race. Wat motiveert hen?
Als jochie had Menno Iedema al beweegdrang, blikt hij terug: “Ik was altijd in beweging. Voetballen met mijn broers, met een tennisracket in de weer of zwemmen bij DZ&PC in Drachten. Het zit echt in mijn natuur. Ik was heus niet altijd de allerbeste, ik won niet alles, maar was wel een goede, allround sporter.” Hij beschrijft de drive om altijd voorin mee te doen: “Dat vind ik leuk, om mij te meten aan de top. Maar ik sport ook altijd voor mijn plezier. Daarom kan ik het ook goed volhouden.”
Menno zwemt al vanaf zijn jeugd en traint sinds zijn dertigste voor dergelijke lange afstanden. Ook hier komt zijn competitieve kant naar boven en deed hij regelmatig mee met topwedstrijden. De afgelopen jaren staat hij regelmatig aan de start van een IRONMAN. In 2022 kwalificeerde hij zich voor het eerst voor de wereldkampioenschappen: “Je kwalificeert je door als eerste van jouw leeftijdsgroep te eindigen bij een IRONMAN. In 2021 deed ik dat in Barcelona, waardoor ik in 2022 mee mocht doen aan de wereldkampioenschappen in Hawai’i.”
Het kwalificeren voor zo’n race, dat is natuurlijk een prachtige sportieve prestatie, maar ook een kostbaar project, geeft Menno toe: “Er is geen bond die je helpt, dus je moet alles zelf bekostigen. De vliegtickets, het hotel, maar ook je uitrusting. Als je een beetje met de top wilt meedoen, dan heb je een goede tijdritfiets nodig, bijvoorbeeld.” Ook qua tijd is het een hele investering. In de winter, zoals nu, traint Menno zes tot tien uur per week, naast zijn baan als docent lichamelijke opvoeding en leefstijlcoach. In de zomer, in de weken voor de race, traint hij zeker vijftien uur. Toch is het goed te combineren, vertelt hij: “In de avonden doe ik vaak een duurloop, op woensdagavond zwem ik en op de dagen dat ik als leefstijlcoach werk, vind ik vaak tussen de afspraken door nog wel wat tijd voor een training.”
Het Mekka van IRONMAN
In 2022 mag Menno dus voor het eerst meedoen met de wereldkampioenschappen in Hawai’i: “Als je alleen kijkt naar het resultaat op papier, dan heb ik het toen niet slecht gedaan. Maar ik was niet tevreden. Het voelde niet als een goede wedstrijd. Ik had in de voorbereiding last van wat pijntjes en zat bovendien hoog in mijn leeftijdsklasse. Die paar jaar merk je wel.” Hij besluit daarom nog een keer mee te doen, maar juist in die periode besluit de organisatie om de wereldkampioenschappen om het jaar ook in Nice plaats te laten vinden: “De race legt veel druk op de lokale bevolking. Er komen 5000 triatleten naar het eiland, met hun entourage. Dat is best intensief. Daarom organiseren ze het nu om het jaar in Frankrijk.” Toch blijft een startbewijs voor Kona, Hawai’i felbegeerd: “Dat is toch wel de ultieme race, het Mekka van de IRONMAN. Daar is het immers ontstaan.”
![]()
Geleerd van de ervaring
Ook Menno wil op Hawai’i weer een gooi doen naar de titel. Hij kwalificeert zich opnieuw, dit keer tijdens een race in het Zweedse Kalmar, en in oktober is het zover. “Ik wist, als ik in mijn goede doen ben, dan heb ik kans om te winnen,” zegt Menno. “Het doel was om mee te doen met de allerbeste van de wereld in mijn leeftijdsklasse. Ik wilde zeker de top tien halen.” Aangekomen op Hawai’i merkt de atleet uit Drachten vrij snel dat hij er beter in zit: “Je hebt alles al een keer meegemaakt. De eerste keer is alles nieuw. Het is heel imposant en de omstandigheden zijn anders. Het is warm, het is benauwd, daar moet je aan wennen. Ik had echt geleerd van die ervaring en begon ontspannen aan de wedstrijd.”
Uiteindelijk zet Menno een goede prestatie neer. Hij wordt vijfde in de leeftijdsklasse 60 tot 65 jaar: “Dat ik als 61-jarige onder in mijn leeftijdsklasse zat hielp mee, maar ik ben vooral trots dat ik dit keer vijftien minuten sneller was dan mijn eerste poging. Zowel bij het hardlopen als bij het wielrennen was ik sneller. De vijfde plek is bij de IRONMAN een podiumplek, dus ik ben echt heel tevreden over het resultaat.”
Het euforische gevoel als je finisht, dat motiveert mij
Mentaal sterk zijn
De IRONMAN is niet alleen fysiek een uitdaging, vertelt Menno: “Het zwemmen gaat mij altijd goed af, maar op de fiets begint het al een beetje pijn te doen. Je zit continu tegen je eigen grenzen aan. Door het klimmen krijg je last van je benen en je weet: ik moet straks nog rennen. Dat is mentaal zwaar. Is je lichaam sterk genoeg om dat nog te verdragen.” Mensen in zijn omgeving vragen hem weleens hoe hij zo lang, zo diep kan gaan: “Ik vraag mij natuurlijk ook weleens af waarom ik dit doe. Soms wil ik ook liever gewoon lekker op het strand in de zon gaan liggen. Maar het gevoel na de wedstrijd, dat is wat mij motiveert. Het is een euforisch gevoel van blijdschap, terwijl je bijna niet meer kan lopen.” Ook de saamhorigheid die atleten hebben, is een drijfveer: “Je werkt samen naar iets toe. Het is niet alleen maar afzien, het is ook vooral gezellig.” Tenslotte is daar ook nog de wil om iets af te maken: “Ik ben ook gewoon te calvinistisch ingesteld hoor,” lacht Menno. “Als ik A zeg, wil ik ook B zeggen. Ik was er toch ook al.”
Goede voornemens
Voor Menno is bewegen een essentieel onderdeel van zijn leven, maar veel mensen vinden het moeilijk om actief te worden. Dat merkt hij als leefstijlcoach ook: “Mijn grootste tip is om kleine, haalbare stapjes te zetten. Schrijf je niet gelijk in voor een IRONMAN, maar pak eens vaker de fiets of maak voordat je aan het werk gaat een wandeling.” Hij voegt toe dat het goed is om op zoek te gaan naar iets wat je leuk vindt: “Het belangrijkste is dat je iets vindt dat je kan volhouden en dat lukt alleen als het haalbaar én leuk is. Dan wordt het namelijk een gewoonte en wordt het uiteindelijk niet meer zo lastig om van die bank te komen.”
En heb je wel ambitie om aan een IRONMAN te beginnen, dan raadt Menno het aan om genoeg tijd te nemen voor de training: “Geef je lichaam de tijd om te wennen aan de intensiviteit. Wissel je trainingen af, zoek een groepje mensen dat net zo gemotiveerd is als jij en dan zul je ervaren dat het lichaam heel veel kan.”



























