Afbeelding

Robert Schumann: van rechtenstudent naar componist

Cultuur

DRACHTEN - Dat de Duitse Schumann een groots componist zou worden, leek in zijn jonge jaren niet het geijkte pad. Toch wordt hij nu beschouwd als één van de belangrijkste componisten van de negentiende eeuw. Muziekkenner Gabriël Vriens vertelt op donderdag 2 november in Bibliotheek Drachten over het tumultueuze leven van Schumann. Geniet van zijn pianoconcert en beleef de geschiedenis.

Schumann kende zijn hoogtijdagen in de Romantiek. Maar voordat hij bijzondere symfonieën componeerde, sloeg hij eerst verschillende paden in. Zo moest hij rechten studeren terwijl zijn hart bij de muziek en literatuur lag. Zijn grootste droom was concertpianist worden, dus besloot Schumann uiteindelijk om pianoles te nemen bij Friedrich Wieck. Helaas moest hij zijn droom door een blessure laten varen, maar zijn lessen waren uiteindelijk niet voor niets: Schumann werd verliefd op Clara Wieck, de dochter van zijn leraar. Als getrouwd paar traden ze later vaak samen op. Clara als pianiste en Robert als dirigent.

Zijn blessure bood hem de kans om zich te richten op het componeren, waar in de moderne tijd nog steeds van genoten wordt. Totdat Schumann geestesziek werd… Mentale problemen kwamen vaker voor in de familie en Schumann spendeerde een groot deel van zijn leven in angst om gek te worden. Helaas terecht, want in de laatste jaren van zijn leven kreeg hij pijnlijke aurale hallucinaties, hoorde hij prachtige muziek en engelengezang en dan weer duivelse stemmen. Door zijn verslechterde fysieke staat, moest hij uiteindelijk zijn werkzaamheden als dirigent stoppen.

Gabriël Vriens vertelt je op donderdagavond 2 november om 19:30 uur meer over het leven van Schumann in Bibliotheek Drachten. Zijn belangrijkste werken worden beluisterd en na afloop bieden deze symfonieën geen geheimen meer voor de luisteraar. Bekijk de website bibliotheekdrachten.nl voor meer informatie en kaarten.

Afbeelding
Geweldig nieuws! Golfpark de Hildenberg krijgt nummer 1 notering! Sport 1 uur geleden
Afbeelding
Herfstvakantie Natuurmuseum Fryslân: Word een waterheld Recreatie & Ontspanning 3 uur geleden
Remeries tuin is haar grootste canvas.
Kunstenaar Machteld Remerie: ‘Ik gun mijzelf de ruimte om in een andere wereld te bewegen’ Cultuur 20 uur geleden
Afbeelding
Decemberpakkettenactie 2026 Present Smallingerland van start! Verhalen uit de buurt 23 uur geleden
Afbeelding
ZES NUL: een bijzondere kunstenaar in de schijnwerpers bij Museum Dr8888 Cultuur gisteren
Afbeelding
‘Dyslexie bepaalt niet wie je bent’ Zorg & Welzijn 2 okt, 08:00
Afbeelding
Forse prijsverschillen tussen Friese tankstations: tot 43 cent per liter Financieel 1 okt, 17:00
Afbeelding
Column Melissa: Het moment dat ik besefte dat niet iedereen het goed voor heeft met wielrenners Column 1 okt, 15:00