Afbeelding

Alleenstaande starter in Fryslân ruim € 93.000 eigen geld nodig voor een appartement

Wonen

FRIESLAND - Alleenstaande starters in Fryslân zijn op dit moment vrijwel kansloos op de woningmarkt. Voor een ‘gemiddeld appartement’ moet je als alleenverdiener met een modaal salaris momenteel zo’n € 93.000 eigen geld inleggen. Dit blijkt uit onderzoek van Independer op basis van data van Calcasa. In een paar gemeenten is zelfs ruim een ton eigen inleg nodig om als alleenstaande starter een meergezinswoning te kunnen kopen. 

“Als alleenstaande starter heb je naast een maximale hypotheek flink wat eigen geld nodig om een appartement te kunnen bemachtigen in Fryslân. Voor alleenverdieners boven de 35 komt hier nog gemiddeld € 5.969 bovenop: zij betalen namelijk ook 2% overdrachtsbelasting over de koopsom,” legt Independer hypotheekexpert Marga Lankreijer uit.

In deze gemeente meeste eigen inleg nodig

In geen enkele Friese gemeente waar het afgelopen jaar meer dan 10 appartementen werden verkocht, moet je zoveel eigen geld inleggen als in De Fryske Marren. In deze gemeente heb je als eenverdiener met modaal salaris namelijk € 157.474 eigen inleg nodig voor een appartement van gemiddeld 117m². Ook in Weststellingwerf en Opsterland heb je een flinke spaarpot nodig. De top 5* Friese gemeenten waar je als eenverdiener het meeste eigen geld nodig hebt:

  • De Fryske Marren: gemiddeld € 157.474 eigen inleg
  • Weststellingwerf: gemiddeld € 121.270 eigen inleg
  • Opsterland: gemiddeld € 107.928 eigen inleg
  • Smallingerland: gemiddeld € 99.993 eigen inleg
  • Súdwest-Fryslân: gemiddeld € 99.939 eigen inleg

“Om het voor starters wat gemakkelijker te maken verstrekken sommige gemeenten startersleningen. Je leent dan geld van de gemeente om een huis te kopen als dat niet lukt op basis van je huidige salaris. Natuurlijk moet het je eerste huis zijn en moet je er zelf gaan wonen”, zegt Independer hypotheekexpert Marga Lankreijer.

Appartementen relatief goedkoop ten opzichte van elders in het land 

Je hebt flink wat spaargeld nodig om als alleenstaande starter een appartement te bemachtigen in Fryslân. Toch ben je er als alleenverdiener relatief ‘goedkoop’ af. De gemiddelde eigen inleg in Nederland bedraagt namelijk € 157.000.

In sommige gemeenten ligt het bedrag nog vele malen hoger. Neem bijvoorbeeld Amsterdam: in de hoofdstad moet je zelfs gemiddeld € 404.000 eigen geld inleggen als je als alleenstaande met een modaal salaris kans wilt maken op een appartement.

Meer informatie over het onderzoek: https://www.independer.nl/hypotheek/info/onderzoek/eigen-geld-2024

Afbeelding
Yoga brengt rust bij mensen met Parkinson Sport 43 minuten geleden
De B-zijde van de single
Ricky’s Genot voor het eerst als fysieke vinyl single tijdens 20-jarig jubileum Cultuur 14 uur geleden
Afbeelding
Veenhoop Festival maakt zich op voor de 74e editie! Recreatie & Ontspanning 17 uur geleden
Eke en Karin
Vijf jaar Heerenhage: Van ambitieus bouwproject tot hechte woongemeenschap Wonen 20 uur geleden
Vlnr: Bas Daanje (Firda), Jolianne Hellemans (Bibliotheken Noord Fryslân) en André Enter (Gemeente Leeuwarden).
Nieuwe samenwerking volwassenenonderwijs in Friesland van start Educatie 22 uur geleden
Afbeelding
4 op de 5 Nederlanders bestrijdt mieren met gif Natuur 16 jun, 18:00
Afbeelding
Radio Ultiem klinkt nu op DAB+ in Midden- en Noordoost-Friesland Cultuur 16 jun, 15:46
Een natuurinclusieve maatregel bij een zonnepark. Op de foto is een verhoogd hekwerk te zien waardoor dieren het terrein kunnen passeren.
FMF: natuurambities bij zonneparken blijven nog te vaak steken tussen plan en praktijk Duurzaamheid 16 jun, 10:00