Afbeelding

Mummiedieren te zien in Natuurmuseum Fryslân

Natuur

LEEUWARDEN - Vanaf 22 november 2025 kunnen bezoekers zich in Natuurmuseum Fryslân onderdompelen in de mysterieuze wereld van de dierenmummies. Dankzij een samenwerking met het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden worden dierenmummies uit het oude Egypte tentoongesteld naast gemummificeerde dieren uit de collectie van het Natuurmuseum. 

In het oude Egypte werden niet alleen mensen, maar ook dieren gemummificeerd. Katten, ibissen en krokodillen werden zorgvuldig gebalsemd en ingezwachteld als heilig dier, huisdier, geschenk aan de goden of voedsel voor een overledene. Ze werden voor eeuwig bewaard om als goddelijke boodschapper te dienen. Het bleek in die tijd een echte dierenindustrie te zijn, want wie wil er nu niet in contact met de goden staan?

Ook in Fryslân komen dierenmummies voor. Deze zijn vaak ‘per ongeluk’ ontstaan door natuurlijke omstandigheden. Vaak zijn deze dieren weggekropen en overleden op een plek waar bepaalde klimatologische omstandigheden waren die het mummificatieproces in gang hebben gezet. Zo werden de dieren als het ware gedroogd. In de collectie van het museum zijn verschillende mummiedieren opgenomen: een kat die in een kruipruimte werd gevonden, een rat die achter het behang zat en een gedroogde vleermuis die jaren later tevoorschijn kwam uit een vaas.

In de spannende tentoonstelling zijn zowel de bewuste mummies uit het oude Egypte als de onbewuste mummies uit Fryslân te zien. Bezoekers krijgen antwoord op vragen als: Welke dieren werden gebruikt als mummie? Hoe gaat het mummificeren in zijn werk? En waarom werden dieren eigenlijk gemummificeerd? We doen ook uit de doeken hoe dieren tegenwoordig geprepareerd worden en wat het doel daarvan is.

Mummie Mysteries maakt deel uit van het project ‘Onder Ons’, een initiatief van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden en is mede mogelijk gemaakt door de VriendenLoterij en Gemeente Leeuwarden.

Over ‘Onder Ons’

Met dank aan een genereuze bijdrage van de VriendenLoterij kan het Rijksmuseum van Oudheden in de periode van 2023 tot en met 2027 met tien Nederlandse musea tien tentoonstellingen opzetten, met als doel dat iedere Nederlander de nationale museumcollectie kan bewonderen.

De tentoonstelling is te zien van 22 november 2025 t/m 22 november 2026.

Afbeelding
Bevrijdingsvuur naar Kazemattenmuseum Historie 34 minuten geleden
Afbeelding
Ontdek Europa van dichtbij tijdens Europadag in Leeuwarden Evenement 3 uur geleden
Afbeelding
Van 4 tot en met 16 mei broekenactie bij Oosterhoff Mode Verhalen uit de buurt 8 uur geleden
Afbeelding
Tryater start kaartverkoop Fierder nei it noarden Evenement 1 mei, 15:00
Afbeelding
Huldiging SC Cambuur, een feest voor iedereen Sport 1 mei, 10:00
Afbeelding
In Leeuwarden werden begin dit jaar 6 meer voertuigen gestolen 112-Nieuws 30 apr, 12:00
Afbeelding
Cultuurfeest Art Vijversburg met kunst, muziek en volop liefde. Cultuur 29 apr, 18:00
Afbeelding
Modeshow in kringloopwinkel Nochris 2.0 brengt 5 jaar duurzaamheid en creativiteit tot leven Duurzaamheid 28 apr, 15:00