
Tentoonstelling ‘Tonny in de Oriënt. Kunstwerken van Tonny Holsbergen’ in de balkonkamer van Gemeentemuseum het Hannemahuis, Harlingen
AlgemeenLEEUWARDEN - Van jongs af aan was Tonny Holsbergen al dol op de vertellingen van Duizend-en-een-nacht, en toen zij zich eenmaal bekwaamd had in het kunstenaarschap besloot zij op ontdekking te gaan in de Oriënt - gedreven door een fascinatie voor andere culturen in ‘Oosterse sferen’. Zo heeft ze vele reizen gemaakt door Oman, Jemen, Qatar en India.
De eerste reis naar Oman die zij maakte in 2001 betekende een keerpunt in haar bestaan. In de woestijn kampeerde ze in een kleine tent en raakte ze in de ban van de Bedoeïenen. ‘Ik werd betoverd door de schoonheid van de vrouwen in hun kleurrijke jurken en hun karakteristieke gouden maskers, bourka’s,’ vertelt Holsbergen. ‘Zonder hun taal te spreken probeerde ik door te dringen tot hun besloten wereld.’ Ze trok rond en bezocht tentenkampen, souks en kamelenmarkten. Gewapend met houtskool en krijt kon ze uren zitten schetsen onder de brandende zon. Ze werd verliefd op het land en zou er daarna dus vaak naar terugkeren.
Haar reizen naar Oman resulteerden onder meer in een imposante serie pastels, schilderijen en tekeningen die de essentie van het bedoeïenenleven vangen - met kamelenraces en geitenmarkten - waarmee ze ook exposeerde in het Sultanaat. Ook werd haar meerdere keren gevraagd de Sultan te portretteren. Met haar boek ‘Faces of Oman’ behaalde zij internationale faam.
Ook India stond altijd hoog op haar wensenlijstje als land om naartoe te reizen. Ze ontmoette er veel mensen en werd door de Maharadja uitgenodigd om te komen dineren in zijn paleis. En ook in India viel ze voor de kleurenrijkdom van de kleding van zowel de mannen als de vrouwen en de prachtige sieraden. De tulbanden die de mannen dragen fascineerden en inspireerden haar zozeer dat ze die telkens opnieuw wilde vastleggen op papier en doek.
De kunstwerken
Alle reizen en ontmoetingen hebben tot een indrukwekkende hoeveelheid prachtige portretten, levendige scènes en landschappen geleid. Samen vormen ze een ode aan een levenswijze waarin gastvrijheid en traditie centraal staan. De kunstwerken blinken uit door hun kleuren en beweging, beweging in de kleding van de dansende vrouwen, de rennende kamelen en het stuivende zand in de woestijn. Alle doeken zijn vol leven en achter elk doek schuilt een avontuurlijk verhaal.
De overzichtstentoonstelling die in museum het Harlingen te zien zal zijn biedt niet alleen de mogelijkheid om het vakmanschap van Holsbergen te bewonderen, maar zal de bezoekers ook uitnodigen zich onder te dompelen in Oriëntaalse sferen. De expositieruimte zal aangekleed worden met een bedoeïentent, met kleden, kussens, wierook en muziek. Het wordt voor bezoekers een verrijkende beleving waarna zij misschien met andere ogen naar de wereld om zich heen kijken.
Voor openingstijden: www.hannemahuis.nl
Het Hannemahuis is elke tweede zondag van de maand gratis toegankelijk.



























