Initiatiefnemer Koos Pot met naast haar bedrijfsleider Tarek Hashemi in het pand aan het Noordvliet 323 waar op 18 oktober MOES Leeuwarden de deuren opent. Foto: Marieke Brinksma.
Initiatiefnemer Koos Pot met naast haar bedrijfsleider Tarek Hashemi in het pand aan het Noordvliet 323 waar op 18 oktober MOES Leeuwarden de deuren opent. Foto: Marieke Brinksma.

Sociale supermarkt opent deuren aan het Noordvliet in Leeuwarden

Algemeen

LEEUWARDEN - Aan het Noordvliet 323 in Leeuwarden opent op woensdag 18 oktober een bijzondere winkel. Op die dag gaan de deuren van ‘MOES’ voor het eerst open. MOES is een sociale supermarkt, bedoeld voor klanten die moeite hebben om de eindjes financieel aan elkaar te knopen.

Initiatiefnemer is Koos Pot van stichting Zes&Co. In haar werk – ze is ook directeur van Startwerkplaats Friesland en oprichter van de Weekendscholen in Friesland – zag ze schrijnende voorbeelden. ‘Een meisje kwam met een bevroren frikandel in haar fruitbakje naar school. Die waren die week in de aanbieding, dus dat aten ze de hele week al’, verzucht Koos.

Het zet haar aan het denken en als ze op tv lucht krijgt van soortgelijke initiatieven in Doetinchem en Helmond is ze vastberaden. ‘Dat moeten wij hier ook hebben. In Leeuwarden wonen ruim 11.000 huishoudens rond het sociaal minimum en ook veel mensen die daar net boven zitten, maar door stijgende lasten ook weinig te besteden hebben.’

Wat volgt is een traject op zoek naar geldschieters, middelen én een geschikte ruimte. Startsubsidie komt er van landelijke fondsen als het Oranjefonds en de Vriendenloterij, de benodigdheden voor winkelinrichting komt via haar netwerk en enkele Leeuwarder ondernemers samen en het 150 vierkante meter grote pand aan het Noordvliet 323 wordt gehuurd en omgebouwd tot supermarkt.

‘Eigenlijk is het een foodzaak, want we verkopen alleen etenswaren’, nuanceert Koos. De hoofdmoot van MOES: zorgen dat klanten een gezonde, betaalbare maaltijd op tafel kunnen zetten. Producten zijn gemiddeld 30 procent goedkoper dan in reguliere supermarkten. ‘Mensen kunnen hier meer kopen voor minder geld. Dat kan echt het verschil maken. En als iemand een halve bloemkool wil omdat een hele te veel is, dan kan dat ook.’

Het goedkoop aanbieden kan door slim inkopen van bijvoorbeeld ‘afgekeurde’ groenten die niet geschikt zijn voor de reguliere grootgrutters. ,’Een kromme komkommer’, noemt Koos als voorbeeld. ‘Die is op uiterlijk afgekeurd door een supermarkt, maar de smaak is hetzelfde. Daarnaast hebben we veel seizoengroenten. Door goed in te kopen kunnen we volop keuze bieden zodat klanten kunnen kiezen voor een gezonde en betaalbare maaltijd.’

MOES is voor een specifieke doelgroep toegankelijk. Het is bedoeld voor mensen die het nodig hebben. Er is daarom een aanmeldprocedure met een eenmalige inkomenstoets. Daarna krijgen klanten een persoonlijke ledenpas die een jaar geldig is. Koos licht toe: ‘De foodzaak is voor mensen uit de regio Leeuwarden die een inkomen hebben tot 140 procent van het sociaal minimum of voor hen die door hoge vaste lasten een vergelijkbaar bedrag per maand overhouden.’

Armoedebestrijding, het bevorderen van een gezonde leefstijl en het beperken van voedselverspilling zijn drie belangrijke pijlers van MOES. Koos noemt een vierde: ‘Inclusiviteit.’ De winkel wordt, onder professionele begeleiding, deels gerund door mensen die een indicatie dagbesteding hebben, jongeren die een werk-leertraject volgen, nieuwkomers en door vrijwilligers uit de klantendoelgroep.

Koos benadrukt: ‘We zijn een particulier initiatief. Een sociale onderneming. Ons doel is niet om winst te maken, maar wel om onze kosten te dekken.’

De initiatiefneemster hoopt vurig dat de oprichting van MOES breed gesteund wordt, ook door andere bedrijven uit Leeuwarden. ‘We zijn met elkaar de samenleving.’

MOES is iedere maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur.

Afbeelding
Avond4daagse Leeuwarden viert 80e editie met vier dagen wandelplezier Algemeen 3 uur geleden
Afbeelding
Column Ed van Dijk: Natuur en cultuur change Column 6 uur geleden
Afbeelding
45,4% van de Leeuwarders voelt zich eenzaam Zorg & Welzijn 13 uur geleden
Afbeelding
Start pilot deelmobiliteitshubs in Leeuwarden Algemeen 23 apr, 17:00
Afbeelding
Historisch Centrum Leeuwarden viert 25-jarig jubileum met feestelijke Open Dag Evenement 23 apr, 15:00
Afbeelding
Open Dag & start jubileumexpositie in Fries Landbouwmuseum Evenement 23 apr, 10:00
Afbeelding
Zelfstandig blijven, met het juiste hulpmiddel binnen handbereik Zorg & Welzijn 23 apr, 08:00
Wethouders Abel Reitsma en Evert Stellingwerf van de gemeente Leeuwarden hopen dat ondernemers extra energie krijgen van deze nieuwe subsidieregelingen.
Nieuwe subsidieregelingen voor ondernemers gemeente Leeuwarden Zakelijk nieuws 22 apr, 17:00