Afbeelding

Back to school: in deze Friese gemeenten gebeuren de meeste fietsongevallen

112-Nieuws

FRIESLAND - Het nieuwe schooljaar is begonnen. Dat betekent extra goed opletten in het verkeer, want ook in Friesland gaat het helaas nog regelmatig mis. Vorig jaar vonden er 450 fietsongevallen plaats, zo blijkt uit het jaarlijkse fietsenonderzoek van Independer op basis van data van onder andere Rijkswaterstaat en verzekeraars. Vooral in Smallingerland en Leeuwarden is het oppassen geblazen: dit zijn de gevaarlijkste gemeenten van Friesland om op de fiets te stappen. 

De zomervakantie is voorbij en veel kinderen pakken weer de fiets naar school. Dat maakt de Friese wegen drukker en vraagt om extra alertheid. Vorig jaar werden er in de provincie 6,8 fietsongevallen per 10.000 inwoners geregistreerd. Hoewel elk ongeval er één te veel is, is dat wel het laagste aantal van alle provincies.

Wel lopen de cijfers per gemeente uiteen. Uitschieter binnen de provincie is Smallingerland. Met jaarlijks 11,8 fietsongevallen per 10.000 inwoners is dit de minst fietsveilige gemeente van heel Friesland. Ook in Leeuwarden en Weststellingwerf moet je extra goed opletten. De top vijf Friese gemeenten met relatief de meeste fietsongevallen in 2024:

Smallingerland: 11,8 fietsongevallen per 10.000 inwoners
Leeuwarden: 10,6 fietsongevallen per 10.000 inwoners
Weststellingwerf: 6,8 fietsongevallen per 10.000 inwoners
Noardeast-Fryslân: 5,9 fietsongevallen per 10.000 inwoners
Tytsjerksteradiel: 5,8 fietsongevallen per 10.000 inwoners

Benieuwd hoe veilig de fietspaden zijn in jouw gemeente? Check dan de onderzoekspagina.

Sterkste stijging in Smallingerland en Weststellingwerf

In Friesland werden vorig jaar iets meer incidenten geregistreerd dan in 2023. Waar er in 2024 in totaal 450 fietsongevallen plaatsvonden, waren dat er een jaar eerder 444.

Vooral in Smallingerland was er een sterke toename van het aantal fietsongevallen. In 2024 ging het om 67 incidenten, 14 meer dan een jaar eerder. Ook in Weststellingwerf (+8) is het oppassen geblazen. Gelukkig steeg het aantal fietsongevallen niet overal. In Leeuwarden was juist een sterke daling (-32), evenals in Waadhoeke (-10), Heerenveen (-2) en Achtkarspelen (-1).

Vaak is er een auto betrokken bij een fietsongeval

Bij veel fietsongevallen is een auto betrokken. In Friesland is dat het geval bij 64,7% van de incidenten. Dit aantal ligt hoger dan het landelijk gemiddelde van 57,1%.

“Bij een aanrijding tussen een motorrijtuig en een zwakke verkeersdeelnemer, zoals bijvoorbeeld een fietser of een voetganger, is de bestuurder van het motorrijtuig meestal aansprakelijk. Er zijn uitzonderingsgevallen, maar de zwakke verkeersdeelnemer wordt in Nederland wettelijk extra beschermd”, aldus verzekeringsexpert Michel Ypma van Independer.

Afbeelding
Platina huwelijksjubileum voor echtpaar Kijlstra uit Leeuwarden Persoonlijke verhalen 8 uur geleden
Afbeelding
Kind aan Huis Humanitas zoekt steungezinnen Recreatie & Ontspanning 13 uur geleden
Afbeelding
Herinnering in Kleur - Expositie ter nagedachtenis aan Henk Span Cultuur 30 jul, 18:00
Afbeelding
Blauwe envelop krijg je steeds vaker digitaal: zo mis je niets Financieel 30 jul, 15:00
Afbeelding
Hope4Ukraine brengt 100ste hulpvoertuig naar Oekraïne Verhalen uit de buurt 30 jul, 12:00
Afbeelding
Boer gewekt met brandweersirene om paard uit sloot te redden 112-Nieuws 30 jul, 10:00
Afbeelding
Starters index 2026: Leeuwarden nummer twee meest betaalbare stad Wonen 30 jul, 08:00
Afbeelding
Brandweer met meerdere eenheden in actie bij brand in Leeuwarden 112-Nieuws 29 jul, 16:02