Afbeelding

Aantal mensen met dementie neemt toe, in 2040 zo’n 16.200 mantelzorgers tekort in Friesland

Zorg & Welzijn

FRIESLAND - Friesland telt ruim 11.800 mensen met dementie. Mede door vergrijzing zal dit aantal in 2040 naar schatting toenemen tot zo’n 18.000, een stijging van bijna 52%. De zorgvraag stijgt hierdoor sneller dan het aantal beschikbare mantelzorgers. Dit blijkt uit onderzoek van thuiszorgorganisatie Zuster Jansen op basis van data van het CBS, Vektis en Alzheimer Nederland. 

Volgens Alzheimer Nederland krijgt iemand met dementie gemiddeld hulp van 2,6 mantelzorgers. In 2040 zal dit aantal dalen naar 1,7. Dat betekent dat de nu al zwaar belaste mantelzorgers er straks gemiddeld meer dan 30 uur extra zorg per week bij krijgen. Willen we over vijftien jaar dezelfde zorg blijven bieden aan mensen met dementie, dan komen we naar verwachting ruim 416.000 mantelzorgers tekort. In Friesland gaat het om een tekort van zo’n 16.200 zorgende naasten.

In Friesland heeft Leeuwarden de meeste mantelzorgers nodig

Mensen met dementie hebben steeds meer zorg nodig. In de beginfase van de ziekte kunnen naasten vaak nog te hulp schieten, maar in de toekomst zullen er steeds minder mantelzorgers beschikbaar zijn om de zorg bij dementie te dragen.

Streven we om in 2040 per gemeente dezelfde zorg te kunnen leveren als vandaag de dag? Dan zijn er tegen die tijd vooral in Leeuwarden veel mantelzorgers nodig. Naar schatting zal hier over vijftien jaar een tekort zijn van ruim 2.850 mantelzorgers. Ook in Súdwest-Fryslân is het waarschijnlijk alle hens aan dek vanwege een tekort van zo’n 2.380 mantelzorgers.

De top 5 Friese gemeenten die in 2040 de meeste mantelzorgers nodig gaan hebben vanwege het stijgend aantal mensen met dementie is:

Leeuwarden: ruim 2.850 extra mantelzorgers nodig in 2040
Súdwest-Fryslân: ruim 2.380 extra mantelzorgers nodig in 2040
De Fryske Marren: ruim 1.380 extra mantelzorgers nodig in 2040
Heerenveen: ruim 1.310 extra mantelzorgers nodig in 2040
Smallingerland: ruim 1.260 extra mantelzorgers nodig in 2040

De gemeenten Harlingen en Dantumadiel hebben de ‘minste’ extra mantelzorgers nodig, al gaat het hier alsnog om een tekort van tussen de 450 en 480 hulpkrachten.

Benieuwd hoe het zit in jouw gemeente? Meer informatie over het onderzoek vind je op de onderzoekspagina.

Afbeelding
49 verenigingen uit Leeuwarden vanaf 19 september in actie tijdens Grote Clubactie Sport 18 minuten geleden
Afbeelding
Liesette Bruinsma luidt startschot voor Onbeperkte Elfstedentocht Sport 14 uur geleden
Afbeelding
Het gaat goed met de Friese muziekscene Cultuur 17 uur geleden
Afbeelding
‘25 Culturele Portretten uit Friesland” te zien in Gerechtsgebouw Noord- Nederland Cultuur 20 uur geleden
Afbeelding
Vragen voor voorzitter Berry Barlage van KV Leeuwarden Sport gisteren
Afbeelding
Leeuwarder artiest Else Lena durft open te zijn in haar nummers Cultuur gisteren
Afbeelding
Short Film Festival in Natuurmuseum Fryslân Evenement 16 sep, 10:00
Robbin vindt het helpen van klanten nog steeds het allerleukste wat er is.
Leeuwarder ondernemer Robbin Huijser trots op groei Kitchen4All Wonen 16 sep, 08:00