
Voorbereidingen gondelvaart Aldeboarn
Verhalen uit de buurtALDEBOARN - De voorbereidingen voor de 78e editie van de Gondelvaart zijn in volle gang in het dorp Aldeboarn.
Eind augustus barst het spektakel weer los wanneer zo’n 8000 bezoekers neerstrijken in het dorp met slechts 1400 inwoners. De Gondelvaart is meer dan alleen een optocht op het water – het is voor dorpsbewoners het hoogtepunt van het jaar, gedragen door de mienskip zelf.
In de weken voorafgaand aan het evenement is het overal in het dorp te horen en te zien: getimmer, gelach, overleg op straat, creatieve ideeën die tot leven komen in schuurtjes, loodsen en garages. Elke buurt bouwt een eigen gondel, ieder met een uniek thema.
“Onze buurt, de Weaze/Eastein, heeft dit jaar gekozen voor het thema ‘tijdmachine’,” vertelt Dirk Ruiten, die inmiddels acht jaar in Aldeboarn woont. “Het is prachtig om te zien hoe iedereen zich inzet. Het verbindt ons. Je voelt je echt onderdeel van de mienskip.”
Het publiek, dat langs de De Boarn staat, ziet elke gondel slechts een paar minuten – de stoet drijft namelijk voorbij over een traject van zo’n twee kilometer, heen en terug. Die korte tijdspanne maakt de uitdaging voor de bouwers groot: elke gondel moet blijven verrassen, inspireren én amuseren. En dat allemaal in het donker, wat zorgt voor een magische sfeer op het water.
Suzanne de Vries, namens de organisatie, ziet het ieder jaar weer gebeuren: “De saamhorigheid in het dorp is enorm. Het is prachtig om te zien hoe oud en jong meewerken aan iets groters dan henzelf. Dat maakt de Gondelvaart tot een uniek evenement.”
Aldeboarn telt 25 buurtverenigingen, waarvan er jaarlijks 13 tot 15 deelnemen aan de vaart. Gemiddeld wordt er per gondel 600 uur gebouwd – een tijdsbesteding die getuigt van toewijding en vakmanschap. Nieuwe bewoners worden direct opgenomen en vinden al snel een rol – als bouwer, versierder, bestuurslid of simpelweg als supporter.



























