Afbeelding
Foto: Unsplash.com

Overgewicht in Friesland: ruim de helft inwoners te zwaar

Algemeen

FRIESLAND - Ruim de helft van de Friezen boven de 18 jaar heeft overgewicht, wat betekent dat hun BMI hoger is dan 25. Binnen de provincie zijn in de gemeente Harlingen de meeste volwassenen te zwaar, namelijk 59,8%. Van de mensen met overgewicht in de provincie heeft drie op de tien obesitas: een BMI boven de 30. Opvallend is dat vergeleken met andere provincies relatief veel mensen met een te hoog lichaamsgewicht deelnemen aan een Gecombineerde Leefstijlinterventie (GLI). Dit blijkt uit onderzoek van vergelijkingssite Independer.nl op basis van data van het RIVM, het CBS en Nivel.

Aantal Friezen met overgewicht gestegen

Het percentage volwassenen met overgewicht is landelijk in tien jaar tijd met 4,4% gestegen. Momenteel heeft meer dan de helft van de Nederlanders (50,3%) een BMI boven de 25. In Friesland is de toename 6,9%, deze stijging is dus hoger vergeleken met heel Nederland. Momenteel is 50,9% van de inwoners in de provincie te zwaar. De Friese gemeenten met het hoogste percentage inwoners met overgewicht zijn:

  • Harlingen: 59,8%
  • Ooststellingwerf: 58,2%
  • Weststellingwerf: 56,6%
  • Vlieland: 56,4%
  • Ameland: 56%

Schiermonnikoog heeft juist het laagste percentage inwoners met overgewicht: 43,9%. Dit is een afname van 9% in tien jaar tijd. Hierna volgt Opsterland (46,4%): ook hier was een afname in dezelfde periode.

“Bas Knopperts expert zorgverzekeringen bij Independer: “Ben je te zwaar en wil je graag afvallen? Dan kun je op verschillende manieren hulp krijgen. Zo is er in steeds meer gemeenten aanbod van een Gecombineerde Leefstijlinterventie, ook wel GLI genoemd. Sinds 2019 worden deze programma’s onder bepaalde voorwaarden vergoed vanuit de basisverzekering. Ook gaat het niet ten koste van het eigen risico. Dat verlaagt de drempel om deel te nemen”.

Regionale verschillen in deelname aan GLI-programma’s

Landelijk gezien nam in 2022 slechts 1 op de 152 mensen met overgewicht deel aan een GLI-programma. In Friesland lag dit aantal iets hoger: 1 op de 147 inwoners deed mee. In Heerenveen (1 op de 214) en Weststellingwerf (1 op de 212) was het deelnamecijfer relatief laag.

Binnen de provincie waren in Tytsjerksteradiel (1 op de 98) de deelnamecijfers juist het hoogst, gevolgd door Ameland (1 op de 105) en Noardeast-Fryslân (1 op de 111).

Afbeelding
Zwaai je ook mee op Nationale Zwaaidag? Verhalen uit de buurt gisteren
Afbeelding
Spaar bij AH Nieuwehorne voor historisch boek Tussen Compagnonsvaart en Tsjonger Algemeen 25 aug, 12:00
Afbeelding
Campagne moedigt ouders en kinderen aan afspraken te maken over smartphonegebruik Educatie 25 aug, 10:00
Afbeelding
Documentaire The Librarians over boekverboden te zien in Bibliotheek Heerenveen Educatie 24 aug, 15:00
Afbeelding
De kids weer naar school? Leer ook wat nieuws! Educatie 24 aug, 08:00
Gerrie is Nederlands Kampioen Kapper
Firda-studenten Amber, Gerrie en Rhodé trainen de hele zomer voor WorldSkills in Shanghai Educatie 21 aug, 12:00
Afbeelding
persbericht ‘t GERECHT IN HEERENVEEN Financieel 21 aug, 10:00
Afbeelding
Scholen zijn begonnen: 13,5% meer fietsongevallen in Friesland Educatie 20 aug, 17:00