Afbeelding

Theatergezelschap Firma Draaijer&DeVries haalt €8400,- op bij de mienskip

Cultuur

LEEUWARDEN - De nieuwe theatervoorstelling ‘Morphosis’ van het jonge Friese theatergezelschap Firma Draaijer&DeVries kreeg deze zomer een flinke tegenslag te verwerken. Ze eindigden op plek 1 van de 26 subsidieaanvragen bij de Provincie Fryslân. Alle lichten leken op groen te staan, totdat het bericht kwam dat ze 10 punten aftrek kregen door het overschrijden van het aantal toegestane woorden. De makers pakten het heft zelf in handen en begonnen een crowdfundingscampagne op het online platform voordekunst. Met meer dan 170 donateur wisten ze €8400,- euro binnen vier weken op te halen.

“Het is hartverwarmend, niet alleen de gulle donaties van de donateurs, maar vooral de lieve en ondersteunende woorden die we mochten ontvangen. Daar kan geen gehonoreerde subsidieaanvraag tegenop.”, aldus theatermaker en regisseur van Morphosis; Romke Gabe Draaijer. Met het geld kunnen ze de medewerkers bij de voorstelling fair-pay betalen en is het mogelijk om de voorstelling door heel Nederland te spelen. Draaijer: “We spelen van Leeuwarden tot Utrecht en van Deventer tot Den Haag. Daar zijn we echt trots op, dat lukt niet zomaar als jonge maker. Dat het zo breed gedragen wordt, net als het thema van de voorstelling, geeft ons een enorme boost om door te gaan”. De theatermakers kunnen dus met een gerust hart de premièreweek in. Volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag is de voorstelling te zien bij Tryater in Leeuwarden. Tickets zijn te verkrijgen via de website van Tryater.

Vragen over subsidiesysteem aan Gedeputeerde Sijbe Knol

De beslissing van de provincie heeft geleid tot verontwaardiging bij diverse politieke partijen. PvdA, D66, SP, GL, PvdD en VVD stellen vragen aan Gedeputeerde Sijbe Knol. De partijen wijzen erop dat er in Provinciale Staten al meerdere keren is gepleit voor meer hulp en begeleiding vanuit de provincie voor Friezen die gebruik willen maken van diverse regelingen. “Als een overheid écht naast haar inwoners wil staan, stellen zij de inhoud van subsidieaanvragen voorop en helpen ze bij de procedures,” aldus Hamstra (Fractievoorzitter PvdA). Knol heeft zes weken om te reageren. Inmiddels is er een werkbezoek geweest van verschillende Statenfracties bij een repetitie van Morphosis om de makers een hart onder de riem te steken.

Morphosis

Morphosis is een nieuwe theatermonoloog geschreven door Sytse Jansma (winnaar van de C. Buddingh’-prijs 2024 voor zijn bundel Rozige Maanvissen). Het is geïnspireerd door echte verhalen van vijftig Friese lhbtqia+personen, teksten van Oscar Wilde en het boek Fluwelen Woede van Alan Downs. Het schetst een diepgaand en intiem portret van een homoseksuele man die worstelt met geinternaliseerde schaamte: een diepgewortelde schaamte voortkomend uit het niet anders mogen zijn binnen de heersende sociale normen. Op zaterdag 5 oktober is de première bij Tryater aan de Oostersingel in Leeuwarden en reist daarna het gehele theaterseizoen ‘24/’25 langs theaters in Nederland.

Afbeelding
Zakkaartje helpt zorgverleners Licht Verstandelijke Beperking herkennen Zorg & Welzijn 2 uur geleden
Afbeelding
Herfstvakantie Natuurmuseum Fryslân: Word een waterheld Recreatie & Ontspanning 6 uur geleden
Remeries tuin is haar grootste canvas.
Kunstenaar Machteld Remerie: ‘Ik gun mijzelf de ruimte om in een andere wereld te bewegen’ Cultuur 23 uur geleden
Afbeelding
De ‘Slauerhoff Lezing’ door de schrijver Abdelka der Benali Cultuur 2 okt, 12:00
Claudy Jongstra - mede oprichter van LOADS - en Johanna Jorritsma, DGA van Royal Vriesco bij de stoffen voor De Harmonie.
De Harmonie, Royal Vriesco en LOADS Collection werken samen voor de inrichting van TOON Cultuur 2 okt, 10:00
Afbeelding
‘Dyslexie bepaalt niet wie je bent’ Zorg & Welzijn 2 okt, 08:00
Afbeelding
Forse prijsverschillen tussen Friese tankstations: tot 43 cent per liter Financieel 1 okt, 17:00
Afbeelding
Column Melissa: Het moment dat ik besefte dat niet iedereen het goed voor heeft met wielrenners Column 1 okt, 15:00