Afbeelding

Nieuwe flitspalen maken kruispunt Leeuwarden veiliger

Verhalen uit de buurt

LEEUWARDEN - De verkeersveiligheid op het kruispunt van de Groningerstraatweg en de Anne Vondelingweg in Leeuwarden wordt aangepakt. Dat is hard nodig want er wordt veel te hard gereden en auto’s rijden er steeds weer door rood. Daardoor gebeuren er regelmatig ongelukken. Dat moet anders vindt het Openbaar Ministerie. En daarom gaat op vrijdag 5 december een nieuwe flitspaal aan die controleert op snelheid en het negeren van een rood verkeerslicht. In 2026 komt er een tweede flitspaal bij. De gemeente Leeuwarden, de provincie Friesland, de politie en het OM verwachten dat automobilisten hun rijgedrag hierdoor aanpassen en het kruispunt dus veiliger wordt.

Er is de laatste jaren veel gevoel van onveiligheid bij weggebruikers en omwonenden. Dat is niet vreemd, want uit tellingen blijkt dat er gemiddeld 38 keer per dag door rood wordt gereden, en dat is nog maar in één rijrichting. Daarnaast zijn de gemiddelde snelheden die zijn gemeten veel te hoog. Op de Groningerstraatweg, de stad uit, rijdt een deel van de auto’s zelfs harder dan 68 km/uur terwijl daar 50 is toegestaan. Dit risicovolle gedrag moet veranderen.

Scholieren en voetgangers

Het kruispunt ligt op de route van veel basisschoolkinderen. Zij hebben geen andere optie dan dit kruispunt oversteken. Met de hoeveelheid hardrijders en automobilisten die door rood rijden levert dat dagelijks gevaar op. Daarom is het vooral voor deze schoolkinderen, andere voetgangers en fietsers van groot belang dat automobilisten hun gedrag aanpassen.

24 uur per dag

Het is bewezen dat een flitspaal een positief effect heeft op het rijgedrag en bijdraagt aan de verkeersveiligheid. Het gedrag verbetert op een heel traject en niet alleen op de plek waar hij staat. De flitspaal is vorige maand geplaatst en in de afgelopen periode getest. Vanaf 5 december 2025 krijgen alle overtreders een boete. In het komende jaar zal er een tweede flitspaal bij het kruispunt worden geplaatst. De flitsers staan 24 uur per dag aan en overtredingen worden direct doorgestuurd naar het CJIB. Na ongeveer drie jaar wordt gekeken of de verkeerssituatie is verbeterd. Het Openbaar Ministerie beoordeelt dan, na overleg met de politie en de gemeente, of handhaving met een flitspaal langer noodzakelijk is. 

Afbeelding
Herfstvakantie Natuurmuseum Fryslân: Word een waterheld Recreatie & Ontspanning 3 uur geleden
Remeries tuin is haar grootste canvas.
Kunstenaar Machteld Remerie: ‘Ik gun mijzelf de ruimte om in een andere wereld te bewegen’ Cultuur 20 uur geleden
Afbeelding
De ‘Slauerhoff Lezing’ door de schrijver Abdelka der Benali Cultuur 23 uur geleden
Claudy Jongstra - mede oprichter van LOADS - en Johanna Jorritsma, DGA van Royal Vriesco bij de stoffen voor De Harmonie.
De Harmonie, Royal Vriesco en LOADS Collection werken samen voor de inrichting van TOON Cultuur gisteren
Afbeelding
‘Dyslexie bepaalt niet wie je bent’ Zorg & Welzijn 2 okt, 08:00
Afbeelding
Forse prijsverschillen tussen Friese tankstations: tot 43 cent per liter Financieel 1 okt, 17:00
Afbeelding
Column Melissa: Het moment dat ik besefte dat niet iedereen het goed voor heeft met wielrenners Column 1 okt, 15:00
Afbeelding
Komende jaarwisseling geen ontheffing voor georganiseerd afsteken vuurwerk Verhalen uit de buurt 1 okt, 12:00