
25 Kulturele Portretten út Fryslân
CultuurLEEUWARDEN - Vanaf maandag 19 januari 2026 is in de Stadsgalerie Leeuwarden de bijzondere expositie 25 Kulturele Portretten út Fryslân te zien. Fotograaf Bob de Boer brengt daarin 25 bekende en minder bekende Friezen in beeld die een sterke band hebben (gehad) met de Friese cultuur. In indringende zwart-witportretten laat hij niet alleen de mens achter de naam zien, maar ook een persoonlijk verhaal, vastgelegd via een onverwacht gekozen voorwerp. De tentoonstelling is te bezoeken tot en met vrijdag 10 april 2026 en vormt een ode aan de veelzijdigheid van de Friese culturele wereld.
Fotograaf Bob de Boer uit Koarnjum kwam een paar jaar geleden op het idee om een serie portretten te maken van bekende en onbekende Friezen die een sterke band hebben of voorheen hebben gehad met de cultuur in onze provincie. Hij werd geïnspireerd door de zwart-wit foto’s van muzikanten die hij al jarenlang maakt.
Een serie van 25 portretten
Dat project werd verder uitgewerkt tijdens een verblijf in It Skriuwersarkje (destijds van de Friese schrijver Rink van der Velde) op de Veenhoop: een inspirerende omgeving. Dat resulteerde uiteindelijk in een serie van 25 portretten. Deze zijn binnenkort te zien in Leeuwarden. Arno Brok maakt deel uit van deze serie, zo ook Fries troubadour Adri de Boer die bij deze opening een mini-concert zal verzorgen.
Enkele andere geportretteerden zijn bijvoorbeeld: Joke Bakker, Karen Bies, Elly van der Goot, Hester Terpstra, Roel Slofstra, Jan Ketelaar, Pieter de Groot en Hendrik Elings.
Een bijzonder voorwerp
Wat de portretten bijzonder maakt: een ieder heeft een voorwerp in de hand dat niets te maken heeft met het culturele beroep van nu of destijds. De deelnemers hebben bij hun portret een persoonlijke toelichting geschreven waarom ze juist voor dit voorwerp hebben gekozen.
Waar te zien?
Vanaf maandag 19 januari is de expositie ‘25 Kulturele Portretten út Fryslân’ dagelijks te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 08.30 uur tot 16.00 uur. De laatste dag is vrijdag 10 april 2026, deze expositie gaat dan op tournee en zal later nog op een aantal plekken in Fryslân te zien zijn, o.a. in De Lawei in Drachten.



























