Afbeelding

Fries Verzetsmuseum verwijdert portret Vegan Streaker Peter Janssen

Cultuur

Het portret van dierenactivist Peter Janssen - nationaal en internationaal bekend als de Vegan Streaker uit Stiens - is verwijderd uit de tentoonstelling in het Fries Verzetsmuseum. Vorige week werd Janssen veroordeeld voor brandstichting bij een eendenslachterij, wat voor het museum de aanleiding vormt zijn portret niet langer te laten zien.

In de tentoonstelling waarin ook Janssen te zien was, laat het Fries Verzetsmuseum sinds het begin van dit jaar een presentatie zien waarin elf Friezen met uiteenlopende achtergronden hun eigen verhaal over vrijheid vertellen. Dierenrechtenactivist Peter Janssen was een van de geportretteerden in Vrijheid Nu.

In de tentoonstelling verkende het verhaal van Peter Janssen de grenzen van de vrijheid om op te komen voor idealen. Hij vertelde dat hij vindt dat mens en dier gelijke rechten hebben en dat hij bereid is zijn eigen vrijheid voor zijn activisme op te offeren. Nu Janssen is veroordeeld voor een misdrijf waarbij de algemene veiligheid in gevaar is gebracht, vindt het museum zijn verhaal niet langer een geschikt uitgangspunt voor het gesprek over vrijheid.

Friezen over vrijheid
In de tentoonstelling Vrijheid Nu onderzoeken we aan de hand van persoonlijke verhalen wat het is om in 2020 in Fryslân vrij te zijn. In de presentatie zijn indringende portretten van Marieke Kijk in de Vegte en Kees Muizelaar te zien, samen met openhartige interviews door Sippy Tigchelaar en Sjoerd Litjens.

De tentoonstelling vertelt bijvoorbeeld het verhaal van Gerda uit Leeuwarden. Zij heeft een lang en toegewijd kerkelijk leven achter zich. Tot haar vijftigste was ze getrouwd met een dominee. Het besluit om haar leven te willen delen met een vrouw had en heeft grote gevolgen. Of Meysam, die zijn passie voor dansen ontdekte op jonge leeftijd. In Iran, binnen het streng Islamitische gezin waarin hij opgroeide, was en is er voor dansen geen ruimte. Nu heeft hij een eigen dansschool en geeft op verschillende plekken in Friesland dansles aan kinderen.

Het Fries Verzetsmuseum is onderdeel van het Fries Museum. Het Fries Museum wordt mede gefinancierd door de Ir. Abe Bonnema Stichting, de Provincie Fryslân, het Samenwerkingsverband Noord-Nederland, EZ/Kompas en de BankGiro Loterij.

Afbeelding
Herinnering in Kleur - Expositie ter nagedachtenis aan Henk Span Cultuur 30 jul, 18:00
Afbeelding
Blauwe envelop krijg je steeds vaker digitaal: zo mis je niets Financieel 30 jul, 15:00
Afbeelding
Hope4Ukraine brengt 100ste hulpvoertuig naar Oekraïne Verhalen uit de buurt 30 jul, 12:00
Afbeelding
Boer gewekt met brandweersirene om paard uit sloot te redden 112-Nieuws 30 jul, 10:00
Afbeelding
Starters index 2026: Leeuwarden nummer twee meest betaalbare stad Wonen 30 jul, 08:00
Afbeelding
Brandweer met meerdere eenheden in actie bij brand in Leeuwarden 112-Nieuws 29 jul, 16:02
Afbeelding
Cultuurexplosie ART Leeuwarden 22 augustus Cultuur 29 jul, 10:00
Afbeelding
Leeuwarden viert 150e verjaardag van Mata Hari met groots slotfeest in de Prinsentuin Recreatie & Ontspanning 28 jul, 15:00