Afbeelding
Foto: Wegenvignetten.nl

De meeste motorrijders van Fryslân wonen in deze gemeente

Recreatie & Ontspanning

FRIESLAND - Nu de lente definitief is aangebroken, zullen vooral op Ameland de komende tijd de nodige inwoners hun tweewielige trots weer uit de schuur halen. In deze gemeente wonen namelijk relatief gezien de meeste motorrijders van Friesland. Dat blijkt uit onderzoek van Wegenvignetten.nl in het kader van de Dag van de Motorrijder. Deze dag wordt komende zondag 6 april voor de vierde keer georganiseerd, als inmiddels traditionele aftrap van het motorseizoen.

In Friesland heeft 11,9 procent van de inwoners van achttien jaar of ouder een motorrijbewijs. De helft daarvan heeft ook daadwerkelijk een eigen motor. Op Ameland is motorrijden het populairst: 10,5 procent van alle meerderjarigen heeft er een eigen motor. Ook in Oost- en Weststellingwerf wonen de nodige motorfanaten. Op Schiermonnikoog daarentegen zul je de minste motormuizen spotten (2,3 procent).

Motorrijden populair buiten de Randstad

In landelijke provincies als Drenthe en Zeeland - en in iets mindere mate ook Friesland, Overijssel en Gelderland - hebben relatief veel mensen een motorrijbewijs. Ook binnen de provincie is duidelijk te zien dat met name buiten de steden motorrijden populair is. Dat is goed te verklaren: er is meer ruimte, minder verkeersdrukte en motorrijden wordt er vaker als hobby gezien dan als puur praktisch vervoermiddel. Ook hebben inwoners hier vaker de beschikking over een eigen schuur of garage om een motor te stallen.

47 dodelijke motorongelukken per jaar

Motorrijden wordt in Nederland steeds populairder: het aantal Nederlanders met een motorrijbewijs is de afgelopen tien jaar met elf procent is toegenomen. Desondanks blijft het aantal dodelijke ongevallen met motorrijders opvallend stabiel rond de 47 per jaar. Een mogelijke verklaring is volgens Freek Jurg van Wegenvignetten.nl de invoering van het zogeheten getrapte rijbewijsstelsel in 2013.

Jurg: “Sindsdien mogen jonge motorrijders niet meer in één keer op een zware motor rijden, maar moeten ze eerst een rijbewijs halen voor een lichtere categorie. Zo doen ze geleidelijk ervaring op, wat zorgt voor een veiligere instroom en mogelijk minder ernstige ongevallen. Wel is de kans op een ongeluk met fatale afloop op een motor overigens nog altijd bijna 70 procent groter dan in een auto.”

Afbeelding
Liesette Bruinsma luidt startschot voor Onbeperkte Elfstedentocht Sport 17 uur geleden
Afbeelding
Het gaat goed met de Friese muziekscene Cultuur 20 uur geleden
Afbeelding
28 verenigingen uit Heerenveen vanaf 19 september in actie tijdens Grote Clubactie Sport 23 uur geleden
Afbeelding
Kinderboekenweek: Spot aan! in de bibliotheek Educatie gisteren
Afbeelding
Leeuwarder artiest Else Lena durft open te zijn in haar nummers Cultuur 17 sep, 08:00
Voorzitter Romke Mulder.
‘Vele handen maken licht werk’ Verenigingen 16 sep, 10:00
Afbeelding
Zet ‘m op in Friesland: nieuw schooljaar, nieuwe gewoonte Gezondheid 15 sep, 17:00
Afbeelding
Grote treinstoring in Noord-Nederland: treinverkeer richting Zwolle en het zuiden stilgelegd 112-Nieuws 15 sep, 08:45