Anne Zernike. In 1918 geschilderd door haar man Jan Mankes
Anne Zernike. In 1918 geschilderd door haar man Jan Mankes

Anne Zernike: Pionier en Inspirator - Het verhaal van de eerste vrouwelijke predikant

Historie

DE KNIPE - Anne Zernike maakte diepe indruk omdat zij als eerste vrouw in Nederland predikant werd. Ze was zelfs de eerste vrouw ter wereld, die in een gemeente werd beroepen. Een doorbraak in een tijd waarin de rol van vrouwen in de leiding van de kerk nog uiterst beperkt was. Haar keuze om theologie te studeren en haar benoeming in de Doopsgezinde gemeente van Bovenknijpe in 1911 waren baanbrekend, niet alleen omdat ze als vrouw een dergelijke functie bekleedde, maar ook vanwege haar moed om zich in een traditioneel door mannen gedomineerd domein te begeven.

Dat ze ervoor koos om in een klein dorp als Bovenknijpe te gaan werken, toont haar toewijding en idealisme. Met die toewijding en dat idealisme ging ze aan het werk op het kerkelijke en het sociale terrein.

Een doorbraak! Baanbrekend! Moedig

Daarnaast maakte Anne Zernike indruk door haar progressieve en eigenzinnige gedachtegoed en haar pioniersgeest. Ze werd een symbool van de emancipatie van vrouwen binnen kerk en samenleving. Ze was sociaal en maatschappelijk betrokken. Ze nam haar ideeën mee in haar werk binnen de kerkmuren en ver daar buiten. Het buitengebied van Bovenknijpe was een zeer arm gebied van turfarbeiders en werkelozen.

Haar benoeming inspireerde generaties vrouwen na haar om leidinggevende posities in hun kerk te ambiëren. Haar invloed is blijvend, zoals blijkt uit het feit dat de Doopsgezinde gemeente in Bovenknijpe haar jaarlijks met een lezing wil eren, waarbij thema’s die met haar leven en werk verband houden, centraal staan.

Dat we op dit moment in een lastige tijd leven dat kan niemand ontkennen. De vraag is of we ons laten leiden door wat er in de wereld om ons heen gebeurt of dat we ons daartegen verzetten. Door wie of wat laten we ons leiden of verzetten we ons daartegen? En hoe doen we dat dan? Dit zijn vragen van alle tijden. En zeker in de tijd dat Anne Zernike predikant was in Bovenknijpe.

De lezing door da. Korneel Roosma op 8 november 2025 zal gaan over: ‘Tiiden hawwe tiiden: In welke tijd willen wij leven?’

  • Doopsgezinde Gemeente, Ds. Veenweg 61, De Knipe
  • Op 8 november 2025 om 15.00 uur
Afbeelding
Drachten barst van muziek en cultuur tijdens Muzyksimmer Recreatie & Ontspanning 3 uur geleden
Opening tennisbanen in Mildam 24 juni 1976
Al 50 jaar tennis in Mildam Sport 4 uur geleden
Afbeelding
Mag je medewerkers ontslaan bij het sluiten van een zaak? Financieel 6 uur geleden
Afbeelding
Spirituele beurs Gorredijk 17 mei 2026 Evenement 10 mei, 10:00
Afbeelding
Beleef de Demo- en Opzetdag voorkampeerliefhebbers op 30 mei Recreatie & Ontspanning 9 mei, 15:00
Afbeelding
Ontdek hoe breed klassieke muziek kan zijn tijdens Oranjewoud Festival Cultuur 9 mei, 08:00
Afbeelding
Column Melissa: Ik mis mijn ouders, maar niet op dezelfde manier Column 8 mei, 15:00
Afbeelding
Vrijheid, vertrouwen en vakmanschap: De shows tijdens Paard & Erfgoed blijven je verbazen! Evenement 8 mei, 12:00