Ouderen zijn extra kwetsbaar.
Ouderen zijn extra kwetsbaar. Foto: Pixabay

Veilig Thuis Friesland meldt 86 gevallen van ouderenmishandeling

Gezondheid

FRIESLAND - De organisatie Veilig Thuis Friesland heeft het afgelopen jaar 86 meldingen ontvangen van ouderenmishandeling.

Veilig Thuis Friesland besteedt er vandaag aandacht aan omdat dinsdag 15 juni 2021 de internationale Dag tegen Ouderenmishandeling is. Ouderenmishandeling kan gaan om fysieke, mentale of seksuele mishandeling, maar ook financiële uitbuiten of verwaarlozing. In Friesland wordt dit jaar extra aandacht besteed aan ontspoorde mantelzorg, het herkennen hiervan en waar men terecht kan voor hulp, advies of vragen over dit onderwerp.

Wat is ontspoorde mantelzorg?

Mantelzorg is vrijwillige zorg. Meestal verleend door een naast familielid of iemand die uit de vertrouwde omgeving komt. Vaak uit liefde en genegenheid. Bij ontspoorde mantelzorg is er dan ook geen sprake van kwade opzet. Het ontstaat vaak doordat de zorg te veel of te moeilijk is voor de mantelzorger.

Hierdoor verandert goede en goedbedoelde zorg in verwaarlozing of verkeerde behandeling. Ook kan een situatie ontstaan waarin de mantelzorger geen empathie meer kan opbrengen voor de oudere.

Soms is de zorg voor ouderen gewoon te zwaar

In 2019 gaven ruim vijf miljoen mensen mantelzorg. Het bieden van hulp heeft veel positieve kanten, maar soms is de zorg te zwaar. Eén op de vier mantelzorgers die lang en intensief helpt, is ernstig belast door de zorg die hij of zij biedt. En de coronamaatregelen van het afgelopen jaar maakten het nog eens extra zwaar. Ook kan er veel misgaan door onkunde en onwetendheid en ontstaat een gevoel van onmacht. Ondanks de goede bedoelingen kan mantelzorg ontsporen. 

Ken je een oudere die te maken heeft met ontspoorde mantelzorg of een andere vorm van ouderenmishandeling? Vraag om hulp. In gesprek gaan met de omgeving, de mantelzorger of de oudere kan al een belangrijke stap zijn. Of neem contact op met de organisaties Amaryllis of Veilig Thuis. Beide organisaties hebben een website waarop informatie te vinden is.

Afbeelding
Nieuw sponsorcontract voor drie jaar tussen Drachtster boys en ING Verenigingen 3 uur geleden
Afbeelding
Museumnacht in het Kazemattenmuseum Evenement 18 uur geleden
Gekleurde klimtoren De Naturij met doek impressie nieuwe speeltuin
De Naturij Drachten krijgt nieuwe buitenspeeltuin Recreatie & Ontspanning 20 uur geleden
Afbeelding
Fries Museum lanceert onderwijsaanbod voor primair en voortgezet onderwijs over Redbad Educatie 23 uur geleden
Thimo Bouma en Ruben Deelstra belagen Fc. Grootegast doelman Niels Klaver. Het leverde geen doelpunt op. Nils van der Veen kijkt toe. De stand op het scorebord is onverbiddelijk: 2-4.
Gehavend ONT onderuit tegen Fc. Grootegast Sport gisteren
Afbeelding
Kans op miljoenen voor inwoners Drachten bij Postcode Loterij Miljoenenjacht Recreatie & Ontspanning 18 sep, 15:00
Afbeelding
Liesette Bruinsma luidt startschot voor Onbeperkte Elfstedentocht Sport 17 sep, 18:00
Afbeelding
Het gaat goed met de Friese muziekscene Cultuur 17 sep, 15:00