Afbeelding

Fryslân pakt regie op energiesysteem van de toekomst

Duurzaamheid

FRIESLAND - De Friese overheden, netbeheerders en de Friese Energie Alliantie (FEA) hebben gezamenlijk een concept-energievisie opgesteld over hoe we het Friese energiesysteem duurzaam willen gaan inrichten. Fryslân wil in 2050 de benodigde duurzame energie zelf produceren. De concept-Energievisie gaat nu voor consultatie naar alle Friese colleges, de netbeheerders en de deelnemers van de Friese Energie Alliantie. 

In de concept-energievisie is de gezamenlijke ambitie opgesteld dat Fryslân in 2050 zelf de energie produceert die wordt gebruikt, zodat we in 2050 een schoon, rechtvaardig en betrouwbaar energiesysteem hebben. Met deze ambitie is het mogelijk om als regio zelf te kunnen sturen om Fryslân fossielvrij te maken, om de netcongestie op te lossen en de lusten en lasten eerlijker te verdelen.

Sijbe Knol, gedeputeerde provincie Fryslân en covoorzitter Friese Energietafel: “We hawwe dizze Enerzjyfysje nedich om ’t wy yn Fryslân en Nederlân foar in grutte opjefte steane: de enerzjytransysje. Yn de Energzjyfisy hawwe wy hjirfoar, mei de Fryske oerheden, de maatskiplike partners (organisearre yn de FEA), Wetterskip Fryslân en de netbehearders, ûnder oaren in mienskiplike ambysje en liedende prinsipes fêstlein. Dy foarmje de basis foar de karren dy ’t wy meitje sille om ta in skjin, rjochtfeardich en betrouber enerzjysysteem te kommen yn 2050.”

Ruimte, duurzame energie en infrastructuur zijn schaars. Om een toekomstbestendig energiesysteem in te richten moeten daarom keuzes worden gemaakt. Niet elke energiebron kan in elke sector gebruikt worden. Met vijf leidende principes willen de partijen van de Friese Energietafel bouwen aan een toekomstbestendig energiesysteem.

Evert Stellingwerf, wethouder gemeente Leeuwarden en covoorzitter Friese Energietafel: “In de Friese Energievisie staat de Friese gemeenschap centraal. In Fryslân willen we meer energie produceren voor en door de gemeenschap. Het toekomstige energiesysteem moet betrouwbaar en betaalbaar zijn voor alle inwoners. We willen met inwoners en ondernemers energie besparen en duurzame energieprojecten realiseren. Hier ondersteunen en begeleiden we hen bij. We doen het samen, met elkaar.”

De komende maanden kunnen de Friese colleges, het dagelijks bestuur van het Waterschap, de Friese Energie Alliantie (FEA), de netbeheerders en de volksvertegenwoordigers reageren op de concept-energievisie. Na het verwerken van de reacties gaat de visie in december naar Gedeputeerde Staten voor vaststelling. Elke vier jaar evalueert de Friese Energietafel de visie en stelt deze zo nodig en gewenst bij. Elke twee jaar maken we een meerjarenprogramma (het pMIEK) dat leidend is voor de volgorde van investeringen in het energiesysteem.

Afbeelding
United by Rhythm – Fryslân: een muzikaal feest waar iedereen meetelt! Cultuur 25 sep, 10:00
Afbeelding
Zeven op de tien baasjes voelen zich minder alleen dankzij hun huisdier Zorg & Welzijn 24 sep, 15:00
Afbeelding
Slachtofferonderzoek: met deze 5 tips kan je een bekende in een onveilige relatie helpen Zorg & Welzijn 24 sep, 12:00
Afbeelding
Gruppo Sportivo neemt afscheid van de muziek in Iduna Recreatie & Ontspanning 23 sep, 10:00
Afbeelding
Open dag Luchtpatrouille de Drones op 3 oktober Natuur 23 sep, 08:00
Afbeelding
Kijk achter de schermen in De Lawei tijdens Drachten Presenteert! Cultuur 22 sep, 17:00
Afbeelding
Sportspullen over? Doneer ze voor de Sportspullenmarkt! Sport 22 sep, 15:00
Afbeelding
Cast bekend tijdens feestelijke kick-off nieuwe kerstmusical van De Lawei Cultuur 22 sep, 12:00