Afbeelding

Dolle Mina Friesland rijdt een alternatieve Elfstedentocht

Verhalen uit de buurt

FRIESLAND - Dolle Mina Friesland rijdt een alternatieve Elfstedentocht voor veiligheid voor iedereen! Ze trekken met een bijzonder kunstwerk langs elf steden en Friese dorpen om aandacht te vragen voor de veiligheid van vrouwen en regenbooggemeenschap

Geen schaatsen, geen stempelkaarten en geen tocht over het ijs. Wel het schilderij De Krachtwacht van drie bij vier meter, een flinke dosis strijdlust en een duidelijke boodschap. Dolle Mina Friesland is zaterdag 29 augustus in Burgum begonnen aan een alternatieve Elfstedentocht door Friesland. De komende weken trekken we verder langs de elf steden en een aantal grote Friese dorpen om aandacht te vragen voor de veiligheid van vrouwen, de regenbooggemeenschap en andere groepen die te maken hebben met onderdrukking en geweld.

Route

De tocht is gestart in Burgum en via Drachten, Surhuisterveen, Oosterwolde, Heerenveen, Wolvega, gaan we komend weekend verder langs:

Vrijdag 4 september 2026
Joure — 13.00-14.00 uur
Bolsward — 15.30-16.30 uur

Zaterdag 5 september 2026
Damwoude — 10.30-11.30 uur
Dokkum — 13.00-14.00 uur
Buitenpost — 15.30-16.30 uur

Zondag 6 september 2026
Workum — 10.30-11.30 uur
Hindeloopen — 13.00-14.00 uur
Stavoren — 15.30-16.30 uur

Zaterdag 12 september 2026
Leeuwarden — 10.30-11.30 uur
Franeker — 13.00-14.00 uur
Harlingen — 15.30-16.30 uur

Zondag 13 september 2026
Sneek — 10.30-11.30 uur
IJlst — 13.00-14.00 uur
Sloten — 15.30-16.30 uur

De Krachtwacht

De blikvanger van de tocht is De Krachtwacht, een imposant schilderij van drie bij vier meter, geïnspireerd op Rembrandts beroemde Nachtwacht, maar dan in een nadrukkelijk vrouwelijke variant, gemaakt door kunstenares Jacqueline Dozy.

In iedere plaats bouwen we het doek op in het centrum, waar inwoners het anderhalf uur lang kunnen komen bekijken. We gebruiken het kunstwerk als aanleiding om het gesprek aan te gaan over onze speerpunten: veiligheid, zelfbeschikking, representatie en gelijkwaardigheid. Want op straat, achter de voordeur, in het uitgaansleven: iedereen moet overal veilig zichzelf kunnen zijn. Daarbij richten we ons niet alleen op vrouwen, maar ook op de regenbooggemeenschap en andere mensen die in hun dagelijks leven te maken krijgen met discriminatie, intimidatie of geweld.

Burgemeesters en raadsleden krijgen eigen Krachtwacht

Tijdens de tocht zoeken we nadrukkelijk de lokale politiek op. We bieden burgemeesters, wethouders en raadsleden symbolisch een miniatuur van De Krachtwacht aan, om hen op te roepen werk te maken van een samenleving waarin veiligheid voor iedereen vanzelfsprekend is.

Tot nu toe namen onder anderen burgemeester Kanter Beuker van Tietjerkstradeel, burgemeester Fred Veenstra van Smallingerland, burgemeester Avine Fokkens-Kelder en wethouder Ojanne Chang van Heerenveen, wethouder Lisa Edema van Ooststellingwerf een miniatuur van het schilderij in ontvangst. In de komende weken volgen nog meer bestuurders. We willen als Dolle Mina Friesland niet alleen vertellen wat er misgaat, maar vooral ook samen kijken wat er beter kan. Lokale bestuurders hebben de mogelijkheid om daadwerkelijk verschil te maken, dus daarom willen we uiteraard graag met hen om tafel.

Van kunst naar actie

Met De Krachtwacht willen we letterlijk zichtbaar maken dat veiligheid een gezamenlijke verantwoordelijkheid is. Waar Rembrandts Nachtwacht ooit een groep mannen verbeeldde die gezamenlijk de wacht hield, geeft De Krachtwacht daar een hedendaagse draai aan: niet één groep, maar de hele samenleving moet volgens Dolle Mina Friesland de wacht houden.

De alternatieve Elfstedentocht is daarom meer dan een rondreis langs Friese steden en dorpen. We dagen inwoners, bestuurders en organisaties uit om na te denken over wat er nodig is om iedereen veilig te laten deelnemen aan de samenleving. Want veiligheid is geen luxe. Veiligheid is een recht voor iedereen. En als de een er rechten bij krijgt, dan krijgt de ander er niets minder.

Vrijwilligers Tjitske Groen, Ina Hofman en Anna Petra van der Wal ontvangen de 100 exemplaren van ‘Beppe Gruffalo’ uit handen van vertaler Hermien van der Meer en Ida Heddema van Uitgeverij Afûk.
Afûk schenkt 100 exemplaren van ‘Beppe Gruffalo’ aan de Speelgoedbanken in Friesland Verhalen uit de buurt 4 uur geleden
Afbeelding
Optreden Ambrosia A Cappella in Hotel de Zon Anno 1870 Cultuur 7 uur geleden
De door DMW gesponsorde kast.
Nieuwe ‘Trots op’-kast voor Dorpsschool Wolvega Educatie 10 uur geleden
Afbeelding
Subsidie voor maatregelen tegen wateroverlast, hitte en droogte Algemeen 12 uur geleden
Angela vertrok in maart 2025 voor een uitgebreide training.
Schipper Angela Brandsma zeilde in elf maanden de wereld rond tijdens de Clipper Race Algemeen 14 uur geleden
Links een overzichtsfoto van de Chinazaal, rechts een bloemenhouder uit circa 1690, De Metaale Pot, Delft, aardewerk.
Lezing over keramiek in de 17e en 18e eeuw in Oosterwolde Cultuur 10 sep, 18:00
Afbeelding
Eerste Vrijwilligersmarkt Ooststellingwerf druk bezocht Algemeen 10 sep, 17:00
Afbeelding
Praten over zelfdoding begint met doorvragen Zorg & Welzijn 10 sep, 15:00