Afbeelding

Friese gemeenten zorgen samen voor snellere huisvesting kwetsbare groepen

Wonen

FRIESLAND - Er komt een regeling voor mensen die met spoed een huis nodig hebben, de Urgentieverordening. Daarmee komt er, voor de hele provincie Fryslân, een eerlijkere verdeling van sociale huurwoningen voor deze groep mensen. Hier werken de 18 Friese gemeenten aan, samen met de woningcorporaties en andere partijen. De Friese aanpak is uniek en loopt voorop ten opzichte van de rest van Nederland.

Kwetsbare groepen 

De groepen woningzoekenden die straks onder deze verordening vallen zijn mantelzorgverleners/-ontvangers, mensen met een ernstige en chronische medische achtergrond. En mensen uit maatschappelijke opvang, uit beschermd wonen, uit de GGZ, uit jeugdhulp, uit detentie, of uitstappen uit prostitutie. De Friese gemeenten hebben afgesproken dat zij in de regeling ook statushouders opnemen. Met deze verordening wordt geregeld dat straks over de hele provincie Fryslân sociale huurwoningen beschikbaar komen voor deze kwetsbare groepen. Naast een woning krijgen de mensen die dat nodig hebben ook begeleiding. Dat laatste maakt de Friese aanpak uniek in Nederland.

Basis voor de verordening

De Urgentieverordening komt voort uit het Rijksprogramma ‘Een thuis voor iedereen’ (mei 2022). Dit programma heeft als doel te zorgen voor voldoende betaalbare woningen voor alle aandachtsgroepen met een evenwichtige verdeling over gemeenten en met de juiste zorg, ondersteuning en begeleiding. De verordening is gebaseerd op de huidige wetgeving.

Fries traject

In 2023 zijn de 18 Friese gemeenten samen met alle Friese corporaties en huurdersorganisaties gestart om te komen tot een uniforme Friese urgentieverordening. Dit heeft een Uitgangspuntennotitie opgeleverd die begin 2024 door alle Friese colleges is vastgesteld. Op basis daarvan is er een verordening gemaakt. Die moet uiteindelijk door elke gemeenteraad voor de eigen gemeente worden vastgesteld.

In de verordening staat alleen het meest noodzakelijke. Daarmee blijft de uitvoering flexibel en is er ruimte voor een zo praktisch mogelijke invulling.

Ontwerpverordening ter inzage

De ontwerp Urgentieverordening zal binnenkort door alle Friese gemeenten ter inzage worden gelegd in het kader van de inspraak. Inwoners en andere betrokken partijen kunnen hierop reageren. Als alles volgens planning verloopt, gaat de regeling begin volgend jaar in.

Afbeelding
Museumnacht in het Kazemattenmuseum Evenement 12 uur geleden
Afbeelding
Fries Museum lanceert onderwijsaanbod voor primair en voortgezet onderwijs over Redbad Educatie 17 uur geleden
Afbeelding
Liesette Bruinsma luidt startschot voor Onbeperkte Elfstedentocht Sport 17 sep, 18:00
Afbeelding
Het gaat goed met de Friese muziekscene Cultuur 17 sep, 15:00
Afbeelding
28 verenigingen uit Heerenveen vanaf 19 september in actie tijdens Grote Clubactie Sport 17 sep, 12:00
Afbeelding
Kinderboekenweek: Spot aan! in de bibliotheek Educatie 17 sep, 10:00
Afbeelding
Leeuwarder artiest Else Lena durft open te zijn in haar nummers Cultuur 17 sep, 08:00
Voorzitter Romke Mulder.
‘Vele handen maken licht werk’ Verenigingen 16 sep, 10:00