
Achter de schermen bij Kunstschaatsclub Thialf
SportHEERENVEEN - Met sierlijke pirouettes en intensieve trainingen ademt Kunstschaatsclub Thialf (KCT) de elegantie van de sport. Toch schuilt er achter deze ogenschijnlijke pracht een wereld van hard werken en uitdagingen. René van der Veen, secretaris van KCT, geeft een kijkje achter de schermen en vertelt over het organiseren van kunstschaatslessen in een drukbezet Thialf.
Kunstschaatsclub Thialf richt zich op breedte- en topsport en heeft als doel zoveel mogelijk jongens en meisjes bekend te maken met het kunstschaatsen. Bovendien willen ze leden met wedstrijdambitie optimaal begeleiden, om deelname aan wedstrijden te stimuleren. Toch wint ook recreatief kunstschaatsen aan populariteit. De club telt ongeveer 100 leden, waarvan het merendeel dames, die dagelijks op het ijs staan. Het organiseren van de trainingen is vaak een puzzel, vertelt René: “Er zijn hier veel verenigingen en er is maar weinig ijs beschikbaar op de zeer gewilde piekmomenten.” De volwassenen trainen daarom op dinsdagavond pas om 21.00 uur. Toch blijft René optimistisch: “Het is dankbaar werk, want samen zorgen we ervoor dat de leden zo veel mogelijk kunnen schaatsen.”
Variatie in training
Hoewel kunstschaatsen door glitterpakjes, make-up en strakke kapsels soms wordt gezien als een ‘prinsessensport’, is het volgens René, wiens dertienjarige dochter ook kunstschaatst, veel meer dan dat. “Je moest eens weten hoe hard die dames werken om drie minuten te schitteren op het ijs,” zegt hij. De club biedt meerdere trainingen per week, afgestemd op de doelen van de schaatsers. Deze variëren van intensieve ijstrainingen voor sprongen en pirouettes tot off-ice sessies waarin dans en conditie centraal staan. “Daarnaast hebben we ook een fysiotherapeut die de fysieke gesteldheid van de schaatsers bewaakt,” vertelt de betrokken vader.
De trainingen in Thialf lopen van half september tot half maart, maar de club blijft het hele jaar actief. In het voorjaar huren ze ijs in bijvoorbeeld Alkmaar en Hoorn om alsnog op het ijs te kunnen trainen. Bovendien wordt er jaarlijks een trainingskamp georganiseerd in Willingen, Duitsland. “Het is voor veel gezinnen een soort verkapte vakantie,” lacht René. “De leden gaan schaatsen in de ijshal en de rest gaat bijvoorbeeld rodelen of fietsen. Het is altijd heel gezellig.” Buiten de reguliere clubtrainingen nemen sommige schaatssters ook deel aan individuele trainingskampen.
Klaverblad Bokaal
Op 18 en 19 januari organiseert KCT het Klaverblad Bokaal, genoemd naar hoofdsponsor Klaverblad Verzekeringen. Het toernooi is gratis toegankelijk en biedt plek aan zowel beginnende schaatsers als de Nederlandse top. Bezoekers kunnen dus genieten van de ontroerende eerste wedstrijden van de jongsten én indrukwekkende prestaties van gevorderden. Dit jaar is er voor het eerst een VIP-tribune met plaidjes en koffie. Wie zelf de sport wil proberen, kan zich inschrijven voor een proefles. “Voor volwassenen is de groep op dit moment vol en werken we met een wachtlijst, maar voor kinderen is er nog plek,” zegt de secretaris. “Kom dus vooral kijken!”
Kostbare sport
Voordat het zover is, organiseert de club nog een oliebollenactie op 28 december. “We hebben een heel actieve groep dames die altijd op zoek is naar sponsoren en dit soort acties opzet om geld in te zamelen, want kunstschaatsen is een dure sport,” legt René uit. De stijgende kosten voor het ijs maken kunstschaatsen volgens hem misschien wel de duurste sport in Heerenveen. Het steekt René dat de sport door deze hoge kosten en beperkte ijstijden voor sommigen ontoegankelijk blijft. “Ik zou het prachtig vinden als iedereen die wil kunstschaatsen, daar ook de kans voor krijgt. Als bestuur blijven wij ons daar in ieder geval voor inzetten,” sluit hij af.



















