Gaia, één van de projecten van Arcadia.
Gaia, één van de projecten van Arcadia. Foto: Provincie Fryslân

Provincie investeert 5 miljoen euro in Arcadia

Cultuur

FRIESLAND - De provincie Fryslân investeert in de periode 2024-2028 vijf miljoen euro in Arcadia. Het college van Gedeputeerde Staten vindt het belangrijk dat – naast de gemeente Leeuwarden – ook andere Friese gemeenten nauwer betrokken worden bij Arcadia. Ook financieel, zodat het een verhaal van en voor heel Fryslân blijft.

Tot aan 2028 wordt één keer in de drie jaar een zogeheten Arcadia-jaar georganiseerd, een invulling van de legacy van Leeuwarden-Fryslân 2018. In 2022 was de eerste editie die 100 dagen duurde. Tijdens een Arcadia jaar, ook wel triënnale genoemd, vinden er door heel Fryslân talloze kunstprojecten, voorstellingen en festivals plaats. Stichting LF2028 organiseert de Arcadiajaren, provincie Fryslân en gemeente Leeuwarden zijn initiatiefnemers van deze stichting.

Van en voor heel Fryslân

Cultuurgedeputeerde Sijbe Knol benadrukt dat Arcadia er voor onze hele provincie is: “Met dit project investeren we in heel Fryslân. In de gemeente Leeuwarden vinden we al jaren een goede samenwerkingspartner, maar we willen ook dat andere Friese gemeenten nauwer betrokken worden bij Arcadia, ook financieel. Hier ligt ook een opdracht voor Arcadia om de aansluiting Fryslân breed bij gemeenten te zoeken.

Het college van Gedeputeerde Staten zet deze bestuursperiode in op een robuuste culturele infrastructuur, waarbij de focus ligt op de investering in de Friese culturele instellingen. Arcadia als project heeft zich in 2022 bewezen met de organisatie van 200 artistieke projecten, variërend van theater, dans, zang, fotografie, beeldende kunst, literatuur en poëzie. “Hiermee geven we Arcadia voor de komende vijf jaar financiële zekerheid. Daarnaast is het een signaal naar gemeenten, Rijk en Europa dat de provincie Arcadia blijft steunen, maar passend binnen onze budgetten,” aldus gedeputeerde Knol.

Deze periode investeert het college 17,5 miljoen euro incidenteel in cultuur, waarvan bijna een derde naar Arcadia gaat. De overige 12,5 miljoen die overblijft is een extra investering bovenop onze structurele uitgaven aan cultuur.

Martha Brouwer van de Odd Fellows (links op de foto) overhandigt de cheque van 500,- euro aan voorzitter Renée Louwes (midden) en bestuurslid Monique Fekkes van Stichting Heartpillow.
Odd Fellows Heerenveen overhandigen cheque aan Stichting Heart Pillow Verhalen uit de buurt 3 uur geleden
Afbeelding
Beschermt jouw zonnebril je ogen wel echt? Gezondheid 5 uur geleden
Afbeelding
De Belastingdienst heeft een nieuw rekeningnummer, wat moet ik doen? Financieel 22 uur geleden
Mattias Stolk.
Heerenveense zwemtalenten imponeren op nationaal kampioenschap Sport 23 jun, 10:00
Afbeelding
Iris Kroes bewijst: er is leven na The Voice Cultuur 23 jun, 08:00
Op de foto staan van links naar rechts: Tino v.d. Ven (fractie Heerenveen Lokaal), Annemarie Scheweer (fractie CDA), Sherco Algera (fractie FNP), Ojanne Chang (D66), Frans de Graaf (fractie D66), formateur Jouke Spoelstra, Jerry Speel (Heerenveen Lokaal), Hedwich Rinkes (CDA), Ate Eijer (FNP), Marga Kuipers (fractie VVD), Rolie Tromp (VVD)
Onderhandelende partijen presenteren akkoord ‘Mienskip in beweging’ Politiek 22 jun, 10:00
Afbeelding
Van Akkrum naar Overveen: Femke Marije bouwde haar eigen boutique helemaal zelf op Persoonlijke verhalen 21 jun, 12:00
Afbeelding
Workshop Vlinders en libellen: leren kijken, herkennen en tellen Natuur 20 jun, 18:00