Afbeelding
Foto: Tryntsje Nauta

Tryater doet eindejaarsduik met vroegboekkorting

Evenement

LEEUWARDEN - Op dag 1 van de laatste maand van 2025 duikt het Friese theatergezelschap Tryater volop in de kaartverkoop voor Swimbad. Deze voorstelling sluit in mei en juni 2026 op grootse wijze het jubileumseizoen waarin Tryater zijn zestigjarig bestaan viert. De 12.500 nieuwsbriefabonnees van de jarige organisatie zijn als eerste op de hoogte van de speciale vroegboekkorting, die tot eind januari geldt voor de grote locatievoorstelling in en rond het openluchtzwembad van Bakkeveen.

Doodgewoon surrealistisch

De eerste boekingen voor de voorjaarsvoorstelling kwamen al vroeg in de eerste decemberochtend binnen. Tryater pakt dan ook op een bijzondere manier uit met Swimbad: het publiek ziet vanaf de tribune hoe hoofdrolspeler Joke Tjalsma toekijkt op taferelen die zich via acteurs en uiteenlopende badgasten ontvouwen. Allerhande mensenlevens komen in diverse fases voorbij, waarin Tjalsma’s personage Swaantsje zichzelf steeds herkent. Als gepensioneerd badjuffrouw kijkt ze langs de andere zwemmers terug op haar leven, dat zich voor een groot deel in dit zwembad afspeelde. Een surrealistische, magische ervaring op een doodgewone avond in het zwembad.

Vloeibaar theater tussen drie provincies

Behalve de prijswinnende actrice Tjalsma duiken schoonzwemmers, aquajoggers en baanzwemmers van verschillende leeftijden op in het bad, naast een topcast bestaande uit onder meer Marjolein Ley, Karel Hermans en Anna Raadsveld. Het populaire Dúndelle, in het grensgebied van Fryslân, Drenthe en Groningen, wordt onder Tryater een vloeibare theaterzaal in het jubileumseizoen waarin het woord ‘generaties’ een belangrijk element is.

Vooruitziend jubilaris

Artistiek directeur Tatiana Pratley: ‘Lykas Swaantsje yn Swimbad sjocht Tryater werom op in lang bestean, fan de earste stappen dy’t set waarden oant de moaie en rare dingen dy’t jo ûnderweis tsjinkomme, wylst we altyd de holle fier boppe wetter wisten te hâlden. Ek ha we altyd wer nije generaasjes oan ús bûn. It jubileumseizoen 2025-2026 ôfslute mei sa’n apart barren op in hiel spesjale lokaasje, is wichtich. Sa litte we sjen wêr’t Tryater nei dy 60 jier foar stiet. It proses fluoit: de cast, de rezjy, de lokaasje en de technyk, allegear streamt it. It skript fan Wessel de Vries stiet al as in hûs. Dit wurdt in projekt om as foarútsjend jubilaris grutsk op te wêzen, sa fielt it.’

De kaartverkoop voor Swimbad verloopt sinds 1 december via de website van Tryater: www.tryater.nl/swimbad. In het kader van het jubileum verscheen inmiddels via uitgeverij Afûk het boek Tryater spilet, langs dezelfde website of in de boekwinkel verkrijgbaar. Tryater sluit 2025 binnenkort af met de voorstellingenreeks Anwar en de wolf, in de kerstvakantie door de hele familie te beleven in eigen huis in Leeuwarden.

Afbeelding
Open Dag & start jubileumexpositie in Fries Landbouwmuseum Evenement 2 uur geleden
Afbeelding
Dagbesteding voor mensen met NAH of chronische neurologische aandoening Gezondheid 4 uur geleden
Afbeelding
Jack Bottleneck & Rik Meijer, rauw en authentiek Evenement 18 uur geleden
Afbeelding
Online coach René Spoelstra over reality-tv, personal coaching en jezelf blijven Persoonlijke verhalen 21 uur geleden
Afbeelding
Een emotie hoeft niet langer te duren dan 90 seconden Column 22 apr, 10:00
Afbeelding
Thuisopticiens Friesland brengt oogzorg naar u toe! Zorg & Welzijn 22 apr, 08:00
Afbeelding
Op zoek naar het gezondste bedrijf van Fryslân Gezondheid 21 apr, 17:00
kunstschilder Hendrik Elings met ‘Knuffy’ (Sint Annaparochie).
Expositie ‘25 Culturele Portretten uit Fryslân’ te zien in Drachten Cultuur 21 apr, 12:00