Afbeelding

Friesland voegt in 2025 de minste nieuwbouwwoningen toe

Wonen

FRIESLAND – Friesland is dit jaar de provincie met de op een na kleinste toename van de woningvoorraad per inwoner. Alleen in Drenthe is de toename kleiner. Bovendien zijn in Friesland de minste nieuwbouwwoningen per inwoner aan de voorraad toegevoegd. Dit blijkt uit een analyse van VvE-beheerder Parel Beheer, gebaseerd op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de eerste zeven maanden van de afgelopen vijf jaar.

In de eerste zeven maanden van 2025 zijn er in Friesland 805 woningen aan de woningvoorraad toegevoegd. Dat komt neer op 121 woningen per 100.000 inwoners. Daarmee ligt de toename van de voorraad in Friesland 40 procent onder het landelijk gemiddelde van 202 woningen per 100.000 inwoners.


Minste nieuwbouw van alle provincies 

Opvallend is dat Friesland zowel in absolute aantallen als per inwoner de minste nieuwbouwwoningen heeft toegevoegd van alle provincies. In de eerste zeven maanden van dit jaar gaat het om 741 nieuwbouwwoningen. Dat is 12 procent minder dan vorig jaar. Met 112 nieuwbouwwoningen per 100.000 inwoners scoort Friesland 45 procent onder het landelijk gemiddelde van 203 toegevoegde nieuwbouwwoningen per 100.000 inwoners.

Grote verschillen tussen provincies

In Drenthe blijkt de toename per inwoner met 85 woningen per 100.000 inwoners het kleinst, gevolgd door Friesland met 121 woningen per 100.000 inwoners. Daarmee ligt de toename van de woningvoorraad in deze provincies ver onder het landelijk gemiddelde van 202 woningen per 100.000 inwoners.

In de provincies Zeeland (290 woningen per 100.000 inwoners) en Noord-Holland (278 woningen per 100.000 inwoners) ligt de toename per inwoner juist fors boven het landelijk gemiddelde.


Bekijk de volledige uitkomsten, inclusief analyse per provincie, op: https://parelbeheer.nl/onderzoek-woningvoorraad-2025/

Jelte kijkt geeft advies aan een woningeigenaar over isolatie en verduurzamen.
‘De verduurzamingssubsidies zijn er ook voor jou!’ Duurzaamheid 18 uur geleden
Afbeelding
Mazzelshop Camping Totaal: dé kampeerspecialist onder één dak met Ultiem Buitenleven Recreatie & Ontspanning 20 uur geleden
Afbeelding
Column Melissa: Ik herhaal het nog eens, niet alle sporttransformaties zijn zichtbaar! Column 18 jun, 18:00
Onderhandelaars v.l.n.r.; Hanneke Zonderland, Lukas van der Hoef, Roelof Theun Hoen, Richard Bos, Heidi den Hartigh, Cor Trompetter, Desiré Woudstra-Dooper & Tom Hartog
Weststellingwerfs Belang, VVD, CDA en SDW/PvdA ronden coalitieonderhandelingen af Politiek 17 jun, 18:00
Afbeelding
Veenhoop Festival maakt zich op voor de 74e editie! Recreatie & Ontspanning 17 jun, 15:00
Afbeelding
Aspergeboerderij Hoorn en de Boeren Erf Markt op 20 juni Evenement 17 jun, 14:00
Afbeelding
Anja vond steun bij Moedige Moeders en helpt nu anderen: ‘Delen is helen’ Algemeen 17 jun, 12:00
Vlnr: Bas Daanje (Firda), Jolianne Hellemans (Bibliotheken Noord Fryslân) en André Enter (Gemeente Leeuwarden).
Nieuwe samenwerking volwassenenonderwijs in Friesland van start Educatie 17 jun, 10:00