
“De gemeenschap is nog steeds heel hecht,we kijken naar elkaar om”
Verhalen uit de buurtOOSTERWOLDE - Van dinsdag 6 augustus tot en met zondag 11 augustus was het groot feest in Oosterwolde Noord-Oost. De Molukse wijk vierde hun zestigjarige jubileum en dus was er zes dagen van alles te doen, voor jong en oud. RondOm de Stellingwerven spreekt Samantha Warkor, één van de organisatoren. Zij blikt met ons terug op de feestelijke week en we hebben het over de sfeer in de wijk.
De Molukse wijk in Oosterwolde bestaat dit jaar zestig jaar. In 1964 werden de eerste huizen bewoond door de eerste gezinnen, vertelt Samantha: “Toen zij na de oorlog in Nederland kwamen, was hen beloofd dat zij binnen aanzienlijke terug konden keren. Ze werden eerst tijdelijk gehuisvest in voormalige jodenkampen.” Dit was echter geen langdurige (en menselijke) oplossing en dus werden overal in Nederland grote en kleine wijken gebouwd voor hen: “De meeste mensen die hier in Oosterwolde kwamen wonen, waren eerst ondergebracht in de twee kampen in Fochteloo, Kamp Oranje en Kamp Ybenheer. Daarna verhuisden ze onder andere naar andere woonplaatsen zoals Oosterwolde, zo ook mijn familie.” Die kwam, vertelde Samantha, wel wat later: “Mijn oma was toen nog zwanger van mijn jongste oom.” De verhalen van de beginjaren van de wijk kent Samantha vooral van haar eigen opa en oma, moeder en haar ooms en tantes: “Zij vertelden dat er in het begin nog maar heel weinig huizen stonden. Ze keken uit over de weilanden. Inmiddels zijn er heel wat huizen bijgebouwd in het mooie Oosterwolde Noord-Oost.”
![]()
Foto - eigen beeld
De sfeer in de wijk is bijzonder. Waar in veel wijken steeds meer mensen binnen zijn en eenzaamheid op de loer ligt, kijkt men hier naar elkaar om: “De huidige bewoners kennen elkaar allemaal en staan voor elkaar klaar,” vertelt Samantha. “Als er iemand is overleden, komt de gemeenschap bijvoorbeeld samen om voor de rouwende familie te koken.” In de zomer spelen kinderen veel en worden er vriendschappen voor het leven opgebouwd. Die kinderen, vaak de derde generatie, zijn inmiddels ook volwassen en hebben hun eigen gezin. Zij namen het initiatief voor de jubileumviering: “We vonden het belangrijk om stil te staan bij het verleden, het nu, maar ook de toekomst van onze jonge kinderen, en om onze cultuur te vieren.” Er werden meerdere werkgroepen opgericht en samen gingen ze aan de slag.
Jubileum groot succes
Het jubileumfeest werd een groot succes: “De sfeer was ontzettend goed, het weer zat mee en er kwamen veel mensen op af. We kijken terug op een geslaagd feest waar verbinding met elkaar centraal staat,” aldus Samantha. Op dinsdag werd de week officieel geopend in bijzijn van de burgemeester en andere genodigden. De volgende dag stond in het teken van de kinderen: “Mijn zoontje en die van een vriendin kwamen met een paar vriendjes al eerder dit jaar naar ons toe met de vraag of er ook wat werd georganiseerd voor de kinderen. Dat kon natuurlijk, maar ze moesten wel helpen. Ze bedachten dat ze graag wilden voetballen, dus hebben we een voetbaltoernooi op poten gezet. De kinderen hebben de posters gemaakt en die rondgebracht. In de ochtend was er een spelletjesparcours. Daar kwamen vijftig kinderen uit heel Oosterwolde op af, we moesten zelfs extra stempelkaarten ophalen!”
![]()
Foto - eigen beeld
Op donderdag was er een heuse papeda wedstrijd. Papeda is een traditioneel Moluks recept dat ‘opgeslurpt’ moet worden. Degene die dit het beste en snelste kon, viel in de prijzen tijdens het jubileumfeest. Het was niet de enige keer dat tijdens het jubileum Molukse cultuur en traditie werd laten zien. Op zaterdag dansten ze bijvoorbeeld de Menari-dans en werd er keihard meegezongen met Molukse liederen: “Ik vond het heel bijzonder om te zien dat de jonge generatie ook alle teksten mee konden zingen, maar er werd ook uit volle borst meegezongen met nummers zoals Engelbewaarder,” lacht Samantha.
Een feest voor iedereen
Op zaterdag organiseerde de wijk een markt met Moluks etenswaar en andere producten: “Daar kwamen veel mensen op af, niet alleen (oud)bewoners, maar ook mensen uit andere wijken. Het is mooi om te zien dat anderen zich ook verbonden voelen met de wijk. Het is echt een feest geworden voor iedereen.” Op zondag is de feestweek afgesloten in de kerk.
Samantha blikt terug op een bijzondere week met een feestelijke stemming, waarin ook de veerkracht van de Molukse gemeenschap goed te zien was: “We hebben ook de tijd gehad om stil te staan bij het verleden. Waarom zijn we hier eigenlijk? Het was ook een moment om terug te blikken op onze gedeelde geschiedenis en om na te denken over wat onze oma’s en opa’s voor ons hebben gedaan. Dit was tijdens de week onder andere terug te zien in de film die de werkgroep educatie had gemaakt in aanloop naar de feestweek. De Molukse cultuur in Oosterwolde leeft en het was mooi om dit tijdens deze week met elkaar en de rest van Oosterwolde te delen.”




























