
Liander en gemeente Ooststellingwerf versterken samenwerking aan het stroomnet
PolitiekOOSTERWOLDE - Om voorbereid te zijn op de toekomst, maken Liander en gemeente Ooststellingwerf afspraken over de uitbreiding van het elektriciteitsnet. Het stroomnet moet meegroeien met de snel toenemende vraag naar elektriciteit.
In een meerjarige samenwerkingsovereenkomst (SOK) leggen gemeente en netbeheerder vast hoe zij dit samen, op grotere schaal en met oog voor de omgeving, aanpakken. Wethouder Lisa Edema: “Een toekomstbestendige gemeente vraagt om een betrouwbaar en sterk stroomnet. Door het netwerk uit te breiden en te verzwaren, maken we ruimte voor groei en verduurzaming. Goed dat we hierin samen optrekken met Liander. Dat is belangrijk voor de toekomst van onze inwoners en bedrijven.”
Volgens Lars Padmos is deze samenwerking een belangrijke stap: “Met deze overeenkomst werken we intensiever samen. We maken gezamenlijke plannen, stellen prioriteiten en zorgen ervoor dat het nieuwe stroomnet goed past in de leefomgeving.”
De komende jaren wordt het stroomnet in de gemeente Ooststellingwerf en de omliggende omgeving stap voor stap versterkt. Dit gebeurt met de aanleg van nieuwe kabels en het plaatsen van elektriciteitshuisjes in de regio.
Meerdere projecten in voorbereiding en uitvoering
De ondertekening vond plaats bij een nieuwe middenspanningsruimte (MSR) aan de Grindweg in Nijeberkoop. Deze locatie staat symbool voor de uitbreidingen die al in gang zijn gezet.
Hieronder een greep uit meerdere projecten die in voorbereiding of uitvoering zijn:
Oldeberkoop: hier is een nieuw regelstation gebouwd. Vanuit dit station wordt een ‘backbone’ (de ruggengraat van het stroomnet) aangelegd.
Waskemeer: een nieuw regelstation in voorbereiding, dat zorgt voor betere verdeling van stroom en extra capaciteit.
Oosterwolde Noord (start 2027): aanleg 20kV-ring naast het huidige 10kV-net aanleg van een regionale ringverbinding door Bakkeveen, Wijnjewoude, Klein Groningen, Donkerbroek, Haule, Haulerwijk en Waskemeer circa 57 kilometer nieuwe kabels aanleg van onder andere 11 nieuwe distributieruimtes
Ook staan de projecten Oosterwolde–Appelscha en Oosterwolde centrum op de planning.
Impact op de omgeving
De werkzaamheden hebben gevolgen voor de omgeving. Om de kabels te leggen, moeten straten worden opgebroken. Ook worden er nieuwe elektriciteitshuisjes geplaatst. In 2027 worden in Oosterwolde bijvoorbeeld zeven nieuwe distributieruimtes geplaatst. Naar verwachting wordt één op de drie straten opengebroken.
Daarom hebben Liander en gemeente Ooststellingwerf afgesproken dat waar mogelijk meteen oude gasleidingen (van wit PVC) worden vervangen of verwijderd. Zo hoeft een straat maar één keer open en blijft de overlast beperkt.
Zodra de planning rond is, organiseren we informatiebijeenkomsten, informeren we per brief en delen we updates via de BouwApp.
Vooruitkijken: Buurtaanpak
De afspraken uit de samenwerkingsovereenkomst gelden ook voor toekomstige werkzaamheden, zoals de zogenoemde Buurtaanpak. Daarbij wordt het laagspanningsnet per wijk vernieuwd en voorbereid op de toekomst.
De Buurtaanpak start over enkele jaren in Ooststellingwerf. Zodra plannen concreet zijn, worden bewoners hierover geïnformeerd.
Samenwerken is noodzakelijk
De uitbreiding van het stroomnet is complex. Factoren zoals beschikbaarheid van ruimte in de ondergrond, vergunningen, personeel en materiaal maken dat het niet vanzelf sneller gaat.
Daarom is samenwerking essentieel. Gemeente en Liander spreken in deze overeenkomst af om beter samen te plannen, werkzaamheden op elkaar af te stemmen, efficiënter gebruik te maken van ruimte en middelen en de overlast voor de omgeving te beperken.
De samenwerkingsovereenkomst is daarmee een belangrijke stap richting een toekomstbestendig stroomnet voor inwoners en bedrijven in Ooststellingwerf.



























