Afbeelding
Foto: Jonathan Leeuwis

Roofvogelexcursie op de fiets

Natuur

APPELSCHA - Op zaterdag 15 februari organiseert Staatsbosbeheer vanaf het Buitencentrum in Appelscha een fietstocht met het thema roofvogels. De gids is een echte vogelkenner, die precies weet op welke plekken bepaalde roofvogels vaak te vinden zijn. De fietstocht is ongeveer 15 km lang en is geschikt vanaf 8 jaar. Wanneer je een verrekijker hebt is het verstandig om deze mee te nemen, want roofvogels zijn schuw en laten zich eigenlijk alleen uit de verte bekijken.

Het Drents-Friese Wold bestaat voor een groot deel uit bos, maar er zijn ook andere typen landschap te vinden. Zo is er het Aekingerzand, een zandverstuiving waar het beekje de Vledder A ontspringt, ook zijn er ruige heidevelden en grasland te vinden. Deze variatie maakt dat dit nationaal park een heel geschikt gebied voor roofvogels. Het zorgt ervoor dat er voldoende voedsel en dekking voor hen is.

Roofvogels spreken tot de verbeelding. Met hun sterke klauwen en scherpe blik zijn het echte jagers. Ze eten dan ook voornamelijk vlees. In tegenstelling tot uilen, jagen roofvogels overdag. Eigenlijk iedereen heeft wel eens een buizerd zien zitten, op een paaltje langs de weg. Dit is dan ook de meest algemene roofvogel in Nederland.

De winterperiode is heel geschikt om op zoek te gaan naar roofvogels, omdat er dan ook diverse wintergasten in ons land verblijven, zoals de blauwe kiekendief. Die kun je soms zachtjes wiegend laag boven het veld zien zweven. De kiekendief gebruikt namelijk niet alleen zijn ogen maar ook zijn oren tijdens het jagen.
En wist je dat het snelste dier ter wereld een roofvogel is die ook gewoon in Nederland voorkomt?

Het jaar 2025 is door de Vogelbescherming en SOVON uitgeroepen tot jaar van de torenvalk. Tijdens de fietsexcursie heb je een goede kans deze vogel te zien. Als je deze waarneming doorgeeft, kun je zo meehelpen met het in kaart brengen van hoeveel torenvalken er in Nederland ongeveer zijn. Tel je mee? (https://sovon.nl/tellen/telprojecten/jaar-van-de-torenvalk)

Informatie:

Datum: zaterdag 15 februari 2025
Tijd: 13.30 – 15.30 uur
Start: Buitencentrum Drents-Friese Wold, Terwisscha 6a, 8426 SJ Appelscha.
Kosten: € 10,00 (kind t/m 12 jaar € 7,00) p.p.
Extra: zorg zelf voor een (huur)fiets en neem je verrekijker mee

Vooraf aanmelden: https://www.staatsbosbeheer.nl/roofvogelsdfwold
www.staatsbosbeheer.nl/DrentsFrieseWold 

Jelte kijkt geeft advies aan een woningeigenaar over isolatie en verduurzamen.
‘De verduurzamingssubsidies zijn er ook voor jou!’ Duurzaamheid 18 uur geleden
Afbeelding
Mazzelshop Camping Totaal: dé kampeerspecialist onder één dak met Ultiem Buitenleven Recreatie & Ontspanning 20 uur geleden
Afbeelding
Column Melissa: Ik herhaal het nog eens, niet alle sporttransformaties zijn zichtbaar! Column 18 jun, 18:00
Onderhandelaars v.l.n.r.; Hanneke Zonderland, Lukas van der Hoef, Roelof Theun Hoen, Richard Bos, Heidi den Hartigh, Cor Trompetter, Desiré Woudstra-Dooper & Tom Hartog
Weststellingwerfs Belang, VVD, CDA en SDW/PvdA ronden coalitieonderhandelingen af Politiek 17 jun, 18:00
Afbeelding
Veenhoop Festival maakt zich op voor de 74e editie! Recreatie & Ontspanning 17 jun, 15:00
Afbeelding
Aspergeboerderij Hoorn en de Boeren Erf Markt op 20 juni Evenement 17 jun, 14:00
Afbeelding
Anja vond steun bij Moedige Moeders en helpt nu anderen: ‘Delen is helen’ Algemeen 17 jun, 12:00
Vlnr: Bas Daanje (Firda), Jolianne Hellemans (Bibliotheken Noord Fryslân) en André Enter (Gemeente Leeuwarden).
Nieuwe samenwerking volwassenenonderwijs in Friesland van start Educatie 17 jun, 10:00