Afbeelding
Foto: Jonathan Leeuwis

Roofvogelexcursie op de fiets

Natuur

APPELSCHA - Op zaterdag 15 februari organiseert Staatsbosbeheer vanaf het Buitencentrum in Appelscha een fietstocht met het thema roofvogels. De gids is een echte vogelkenner, die precies weet op welke plekken bepaalde roofvogels vaak te vinden zijn. De fietstocht is ongeveer 15 km lang en is geschikt vanaf 8 jaar. Wanneer je een verrekijker hebt is het verstandig om deze mee te nemen, want roofvogels zijn schuw en laten zich eigenlijk alleen uit de verte bekijken.

Het Drents-Friese Wold bestaat voor een groot deel uit bos, maar er zijn ook andere typen landschap te vinden. Zo is er het Aekingerzand, een zandverstuiving waar het beekje de Vledder A ontspringt, ook zijn er ruige heidevelden en grasland te vinden. Deze variatie maakt dat dit nationaal park een heel geschikt gebied voor roofvogels. Het zorgt ervoor dat er voldoende voedsel en dekking voor hen is.

Roofvogels spreken tot de verbeelding. Met hun sterke klauwen en scherpe blik zijn het echte jagers. Ze eten dan ook voornamelijk vlees. In tegenstelling tot uilen, jagen roofvogels overdag. Eigenlijk iedereen heeft wel eens een buizerd zien zitten, op een paaltje langs de weg. Dit is dan ook de meest algemene roofvogel in Nederland.

De winterperiode is heel geschikt om op zoek te gaan naar roofvogels, omdat er dan ook diverse wintergasten in ons land verblijven, zoals de blauwe kiekendief. Die kun je soms zachtjes wiegend laag boven het veld zien zweven. De kiekendief gebruikt namelijk niet alleen zijn ogen maar ook zijn oren tijdens het jagen.
En wist je dat het snelste dier ter wereld een roofvogel is die ook gewoon in Nederland voorkomt?

Het jaar 2025 is door de Vogelbescherming en SOVON uitgeroepen tot jaar van de torenvalk. Tijdens de fietsexcursie heb je een goede kans deze vogel te zien. Als je deze waarneming doorgeeft, kun je zo meehelpen met het in kaart brengen van hoeveel torenvalken er in Nederland ongeveer zijn. Tel je mee? (https://sovon.nl/tellen/telprojecten/jaar-van-de-torenvalk)

Informatie:

Datum: zaterdag 15 februari 2025
Tijd: 13.30 – 15.30 uur
Start: Buitencentrum Drents-Friese Wold, Terwisscha 6a, 8426 SJ Appelscha.
Kosten: € 10,00 (kind t/m 12 jaar € 7,00) p.p.
Extra: zorg zelf voor een (huur)fiets en neem je verrekijker mee

Vooraf aanmelden: https://www.staatsbosbeheer.nl/roofvogelsdfwold
www.staatsbosbeheer.nl/DrentsFrieseWold 

Afbeelding
Vollemaanwandeling op het Aekingerzand Natuur 1 uur geleden
Afbeelding
Liesette Bruinsma luidt startschot voor Onbeperkte Elfstedentocht Sport 15 uur geleden
Afbeelding
Het gaat goed met de Friese muziekscene Cultuur 18 uur geleden
Afbeelding
Met PolliConnect de biodiversiteit rond Natura2000 gebieden in Zuidoost-Friesland verbeteren Natuur 21 uur geleden
Afbeelding
12 verenigingen uit Weststellingwerf vanaf 19 september in actie tijdens Grote Clubactie Sport 23 uur geleden
Afbeelding
Leeuwarder artiest Else Lena durft open te zijn in haar nummers Cultuur gisteren
Afbeelding
Zet ‘m op in Friesland: nieuw schooljaar, nieuwe gewoonte Gezondheid 15 sep, 17:00
Groep 8-leerkrachten van Comprix en docenten van Terra Wolvega starten gezamenlijk met het traject voor onderzoekend leren. Tijdens de bijeenkomst luisteren zij naar de plannen en bespreken zij hoe PO en VO samen kinderen kunnen voorbereiden op de toekomst.
Basisscholen Comprix Wolvega en Terra Wolvega bundelen krachten voor onderzoekend leren Educatie 15 sep, 15:00