Afbeelding

‘Post uit Berlijn’, de oorlog door de ogen van een gedeporteerde student

Historie

KORNWERDERZAND - ‘Post uit Berlijn’ is het waargebeurde verhaal van scheikundestudent Frits, die in april 1943 weigerde een loyaliteitsverklaring aan de Duitse bezetter te tekenen. Hij werd in mei 1943 als dwangarbeider per trein naar Berlijn gedeporteerd. Op 30 september signeert schrijfster Ellen Woudenberg haar boek in het Kazemattenmuseum.

Onbeschadigde huizen hebben we niet ontdekt. Alles brandde nog als een lier. De hele stad is met rook bedekt. Unter den Linden brandt huis aan huis. Omgeving Zoo is één hel van rook en vuur. Het aquarium ligt in elkaar, de vissen liggen buiten in het bluswater, de krokodillen liggen dood op de benedenste verdieping. Vrijwel alle grote bioscopen, theaters en concertzalen zijn geschiedenis. Er moeten domweg kisten brandbommen tegelijk uitgegooid zijn.


Een brieffragment uit ‘Post uit Berlijn’, het waargebeurde verhaal van scheikundestudent Frits; In april 1943 weigerde hij een loyaliteitsverklaring aan de Duitse bezetter te tekenen. Hij werd in mei 1943 als dwangarbeider per trein naar Berlijn gedeporteerd. Frits’ unieke geschiedenis is beschreven in honderdvijftig brieven aan zijn ouders en beste vriend Jan. We lezen over het afscheid, de tewerkstelling, voedselrantsoenen, bombardementen en frustraties. Daarnaast bevatten de brieven studentenhumor en ontluikende liefde. Te voet keert hij in juni 1945 terug in Amsterdam.

Op 30 september a.s. vanaf 13.00 uur signeert schrijfster Ellen Woudenberg uit Limmen (N-H) haar boek op een bijzonder locatie, het Kazemattenmuseum in Kornwerderzand. Ook zijn enkele authentieke brieven, agenda’s en foto’s uit WO2 te bezichtigen. Je ziet hierdoor de oorlog door de ogen van student Frits.


Over Ellen Woudenberg 

Ellen Woudenberg heeft uit de nalatenschap van haar oom, Frits Freese, 150 brieven uit de Tweede Wereldoorlog gevonden en bewerkt. Zowel Frits Freese als zijzelf hebben tot nu toe in hun vakgebied (respectievelijk Chemie en Loopbaanadvies) gepubliceerd.

‘Post uit Berlijn’ is gepubliceerd via het self-publishingplatform Brave New Books. Het boek is o.a. te bestellen via www.bravenewbooks.nl/306956 voor €22,95. Eveneens te leen via de bibliotheek.


Bijschrift - Credit

Jelte kijkt geeft advies aan een woningeigenaar over isolatie en verduurzamen.
‘De verduurzamingssubsidies zijn er ook voor jou!’ Duurzaamheid 21 uur geleden
Afbeelding
Mazzelshop Camping Totaal: dé kampeerspecialist onder één dak met Ultiem Buitenleven Recreatie & Ontspanning 23 uur geleden
Afbeelding
Column Melissa: Ik herhaal het nog eens, niet alle sporttransformaties zijn zichtbaar! Column 18 jun, 18:00
Onderhandelaars v.l.n.r.; Hanneke Zonderland, Lukas van der Hoef, Roelof Theun Hoen, Richard Bos, Heidi den Hartigh, Cor Trompetter, Desiré Woudstra-Dooper & Tom Hartog
Weststellingwerfs Belang, VVD, CDA en SDW/PvdA ronden coalitieonderhandelingen af Politiek 17 jun, 18:00
Afbeelding
Veenhoop Festival maakt zich op voor de 74e editie! Recreatie & Ontspanning 17 jun, 15:00
Afbeelding
Aspergeboerderij Hoorn en de Boeren Erf Markt op 20 juni Evenement 17 jun, 14:00
Afbeelding
Anja vond steun bij Moedige Moeders en helpt nu anderen: ‘Delen is helen’ Algemeen 17 jun, 12:00
Vlnr: Bas Daanje (Firda), Jolianne Hellemans (Bibliotheken Noord Fryslân) en André Enter (Gemeente Leeuwarden).
Nieuwe samenwerking volwassenenonderwijs in Friesland van start Educatie 17 jun, 10:00