Afbeelding

De onzichtbare markering op mijn jas

Column

Vorig jaar mocht ik tijdens de dodenherdenking op 4 mei een krans leggen bij het homomonument in Amsterdam. Ik herinner mij bijna elke stap met de krans, de stilte in Amsterdam, de verhalen van onder andere Job Cohen. Het meest herinner ik mij echter iets wat er eigenlijk niet was. Een roze driehoek op een jas.

In nazi-Duitsland werden in totaal 50.000 mannen veroordeeld omdat ze homoseksueel waren. Het waren zij die hun seksuele geaardheid niet wilden ‘afzweren’, die in een concentratiekamp terecht kwamen. Dat zouden zo’n 5.000 tot 15.000 mannen zijn geweest. Daar, in Auschwitz, in Sobibor, in Theresienstadt, werden zij gemarkeerd met een roze driehoek. 60% van hen keerden nooit meer terug.

Natuurlijk weet ik dat andere mensen, de Joden, de Roma’s en Sinti’s, ook geleden hebben. Waarschijnlijk veel meer als dat relatief kleine groepje homo-mannen. Sterker nog, van de meer dan honderdduizend gedeporteerde Nederlandse mensen was er geen eentje die de roze driehoek opgespeld kreeg. Ongetwijfeld zullen er Nederlandse gevangenen zijn die homo- of biseksueel waren, maar in Nederland werd er amper jacht gemaakt op LHBT'ers.

Toch stond ik daar in Amsterdam, bij het homomonument, met een krans. Ik dacht aan alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en daarna, maar meer dan ooit dacht ik ook aan alle lesbische, homoseksuele, transgender, biseksuele mensen in deze wereld. Zij worden nog steeds in kampen opgesloten of verplicht hun eigen identiteit af te zweren. Niet alleen in Rusland, niet alleen in Islamitische landen, niet alleen ver weg. In Nederland zijn ook jongeren die door hun ouders naar christelijke ‘genezingsdiensten’ moeten omdat ze anders zijn. In Nederland worden er ook LHBT’ers in elkaar gemept. In Nederland sluiten mensen zichzelf ook op omdat ze niet zichzelf durven zijn en gepest worden op school of op het werk. Het is dan niet de overheid die ze een roze driehoek op spelt, maar zij voelen die markering nog elke dag op hun jasje.

Als ik soms het nieuws bekijk dan schrik ik. Op 4 mei doen we allemaal net of we de tijd van blauwwit gestreepte overalls, gele Davidsterren en roze driehoeken allang achter ons gelaten hebben. We herdenken ons verleden en vergeten even in welke tijd we leven. Is het niet tijd dat we tijdens die twee minuten, eventjes ook naar onszelf kijken. Dat we in gedachten even denken aan allen die slachtoffer zijn van antisemitisme, racisme, xenofobie en homo- en transfobie. Denk deze 4 mei aan hen die de afgelopen 75 jaar in vrijheid een onzichtbare markering dragen.

Afbeelding
Nog altijd 35,5% vooroorlogse woningen in Friesland slecht geïsoleerd Duurzaamheid 1 uur geleden
Jelte kijkt geeft advies aan een woningeigenaar over isolatie en verduurzamen.
‘De verduurzamingssubsidies zijn er ook voor jou!’ Duurzaamheid 23 uur geleden
Afbeelding
Mazzelshop Camping Totaal: dé kampeerspecialist onder één dak met Ultiem Buitenleven Recreatie & Ontspanning gisteren
Afbeelding
Column Melissa: Ik herhaal het nog eens, niet alle sporttransformaties zijn zichtbaar! Column 18 jun, 18:00
Onderhandelaars v.l.n.r.; Hanneke Zonderland, Lukas van der Hoef, Roelof Theun Hoen, Richard Bos, Heidi den Hartigh, Cor Trompetter, Desiré Woudstra-Dooper & Tom Hartog
Weststellingwerfs Belang, VVD, CDA en SDW/PvdA ronden coalitieonderhandelingen af Politiek 17 jun, 18:00
Afbeelding
Veenhoop Festival maakt zich op voor de 74e editie! Recreatie & Ontspanning 17 jun, 15:00
Afbeelding
Aspergeboerderij Hoorn en de Boeren Erf Markt op 20 juni Evenement 17 jun, 14:00
Afbeelding
Anja vond steun bij Moedige Moeders en helpt nu anderen: ‘Delen is helen’ Algemeen 17 jun, 12:00