Afbeelding

Dag van de Boerin: belangrijker dan ooit

Agrarisch nieuws

FRIESLAND - De tweede zaterdag van september is De Dag van de Boerin. Deze dag is speciaal in het leven geroepen om de boerin in het zonnetje te zetten. Uit onderzoek blijkt dat boerinnen een positieve bijdrage leveren aan de resultaten van de onderneming. Helaas constateert TO Noord Vrouw & Bedrijf dat de economische en juridische positie van boerinnen nog niet altijd goed geregeldis. Terwijl juist de boerin een sleutelrol kan spelen in de toekomst en noodzakelijke veranderingen van de land- en tuinbouw.

‘De boerin is een drijvende kracht op veel familiebedrijven. Het is noodzakelijk en in het belang van de sector dat deze vrouwen een betere positie krijgen. Als we kijken naar bijvoorbeeld alternatieve inkomsten, zoals boerderijwinkels, hebben boerinnen een cruciale rol’, zegt Helma Vermuë, voorzitter van LTO Noord Vrouw & Bedrijf.

In zowat alle Europese lijstjes bungelt Nederland onderaan. Zo heeft Nederland het laagst aantal vrouwelijke managers binnen de land- en tuinbouw. Ook de juridische en economische positie is vaak onvoldoende geregeld. ‘Allerlei onderzoeken laten zien dat vrouwen erg veel bijdragen in de land- en tuinbouw, maar dit zien we niet terug als we kijken naar thema’s als eigendom. Op dit moment is meer dan 90% van agrarisch onroerend goed in handen van mannen . Met name de bedrijfsadviseurs die op de bedrijven komen zijn nu nog te vaak gericht op de mannelijke ondernemers en daarbij wordt de belangen van de boerin niet altijd goed meegenomen’, aldus Helma Vermuë.

Transitie

De land- en tuinbouw staat voor grote uitdagingen. Zo wordt er druk gezocht naar alternatieve vormen van inkomsten door bijvoorbeeld boerderijwinkels, agrarische kinderopvang en zorg op de boerderij. In de praktijk spelen boerinnen hier een grotere rol in dan boeren. Ook als het gaat om andere veranderingen op het gebieden van bijvoorbeeld stikstof en natuurinclusiviteit wordt door tal van mensen aangegeven dat boerinnen hier een grote aanjager in kunnen zijn. Steeds meer betrokken partijen kijken naar boerinnen als onderdeel van de oplossing in de grote veranderingen waar de land- en tuinbouw voor staan.

Overheid

Vanuit de EU zijn gelden beschikbaar om de positie van boerinnen te versterken. In het nieuwe gemeenschappelijk landbouwbeleid (2023-2027) is er geld beschikbaar om dit te realiseren. Helaas heeft de Nederlandse overheid weinig tot niets gedaan om dit geld ook op te kunnen eisen om specifiek deze doelgroep te versterken en te stimuleren. De positie van de boerin lijkt nog te weinig aandacht te hebben. Wel wordt er bij het Ministerie van Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit inmiddels aan gewerkt om een strategie te ontwikkelen om de positie en hoeveelheid vrouwen in de agrarische sector te versterken.

Vrouw & Bedrijf

LTO Noord Vrouw & Bedrijf richt zich op bewustwording en versterking van de sociale en financieel economische positie van vrouwen op het agrarisch bedrijf. Dit doen zij door actieve belangenbehartiging, voorlichting, trainingen en door actief mee te denken voor beleid op het gebied van de land- en tuinbouw. ‘Om die reden zijn gelijkwaardigheid en aandacht voor deze plek en positie in de breedste zin van het woord het uitgangspunt. ‘Samen organiseren’ is de kracht van het agrarisch (familie-) bedrijf ‘, aldus Helma Vermuë.

Afbeelding
Korfbalclubs bundelen krachten in Weststellingwerf Sport 58 minuten geleden
Afbeelding
Nog altijd 35,5% vooroorlogse woningen in Friesland slecht geïsoleerd Duurzaamheid 2 uur geleden
Jelte kijkt geeft advies aan een woningeigenaar over isolatie en verduurzamen.
‘De verduurzamingssubsidies zijn er ook voor jou!’ Duurzaamheid gisteren
Afbeelding
Mazzelshop Camping Totaal: dé kampeerspecialist onder één dak met Ultiem Buitenleven Recreatie & Ontspanning 19 jun, 08:00
Afbeelding
Column Melissa: Ik herhaal het nog eens, niet alle sporttransformaties zijn zichtbaar! Column 18 jun, 18:00
Onderhandelaars v.l.n.r.; Hanneke Zonderland, Lukas van der Hoef, Roelof Theun Hoen, Richard Bos, Heidi den Hartigh, Cor Trompetter, Desiré Woudstra-Dooper & Tom Hartog
Weststellingwerfs Belang, VVD, CDA en SDW/PvdA ronden coalitieonderhandelingen af Politiek 17 jun, 18:00
Afbeelding
Veenhoop Festival maakt zich op voor de 74e editie! Recreatie & Ontspanning 17 jun, 15:00
Afbeelding
Aspergeboerderij Hoorn en de Boeren Erf Markt op 20 juni Evenement 17 jun, 14:00