Afbeelding
Foto: Collectie Fries Scheepvaart Museum

Symposium ‘Friezen in de admiraliteiten van de Republiek in de Vroeg-Moderne Tijd’

Cultuur

SNEEK - De Werkgroep Maritieme Geschiedenis van de Fryske Akademy organiseert een symposium over ‘Friezen in de admiraliteiten van de Republiek in de Vroeg-Moderne Tijd’ op zaterdagmiddag 3 februari, van 14.00-17.00 uur in het Fries Scheepvaart Museum te Sneek. In vijf lezingen wordt het thema nader uitgewerkt.

In 1597 ontstond er in de jonge Republiek een apart admiraliteitskantoor voor Friesland-Groningen in Dokkum, dat later werd overgeplaatst naar Harlingen. Alhoewel het archief van de Friese admiraliteit door een brand in 1771 goeddeels verloren ging, is de Friese admiraliteit als organisatie en institutie diepgaand bestudeerd. Anders ligt dit voor de betrokkenheid van Friezen in en bij de Admiraliteiten in de Nederlanden en in het buitenland. Om die reden kiest de werkgroep Maritieme Geschiedenis van de Fryske Akademy voor haar 12de symposium de invalshoek van van Friezen en hun maritieme loopbanen in dienst van de gewestelijke admiraliteiten van de Republiek. In de lezingen zullen de sprekers hun licht laten schijnen over thema’s die verband houden met de loopbanen van zowel tot nu toe bekende Friese bevelhebbers als bemanningen in binnen- en buitenland, betrokken bij zeeslagen, kapingen in oorlogstijd van koopvaarders tot convooien, en met kunsthistorisch en materiële aspecten van de Friese Admiraliteit.

Vijf lezingen

De sprekers die aan het woorden komen zijn: Hugo ter Avest (Hannemahuis Harlingen) over De materiële restanten van de Admiraliteit in Friesland; Anna Verhoog (Universiteit Leiden): Neerlands hoop in bange dagen: de vergeten Friese kapitein Adriaan de Roock; Nykle Dijkstra (Historisch Centrum Leeuwarden) & Hans Zijlstra (SneuperDokkum) Jeppe Nittes uit Dokkum en de vlag van de Zilvervloot; Peter Swart (Westfries Archief Hoorn) Friese matrozen op het oorlogsschip Huis te Warmelo en Hanno Brand (Fryske Akademy) Friese koopvaarders in het gekaapte eskader van Van Bylandt in de aanloop tot de 4de Engelse Oorlog.

De kosten voor het symposium bedragen € 17,50, dit is inclusief een bezoek aan het Fries Scheepvaart Museum. Voor leden/donateurs van de Fryske Akademy of Museumkaarthouders zijn de kosten € 15,00. Aanmelden kan via het Fries Scheepvaart Museum (www.friesscheepvaartmuseum.nl/symposium).

Afbeelding
Campagne moedigt ouders en kinderen aan afspraken te maken over smartphonegebruik Educatie 19 uur geleden
Afbeelding
De kids weer naar school? Leer ook wat nieuws! Educatie 24 aug, 08:00
Afbeelding
Scholen zijn begonnen: 13,5% meer fietsongevallen in Friesland Educatie 20 aug, 17:00
Julie Sofie (links) met de andere au pairs.
Julie Sofie uit Mildam is te zien in het achtste seizoen van BNNVARA-programma Au Pairs Persoonlijke verhalen 20 aug, 12:00
Afbeelding
Keuken vol fruitvliegjes? Dit kun je doen Natuur 20 aug, 08:00
Afbeelding
Open Dag op zaterdag 22 augustus centrum Tjongeroog Gezondheid 19 aug, 10:00
Afbeelding
Zo kom je weer in het ritme na je vakantie Recreatie & Ontspanning 18 aug, 08:00
Afbeelding
10.000e bezoeker Kazemattenmuseum Verhalen uit de buurt 17 aug, 12:00