Afbeelding

Aantal mensen met dementie neemt toe, in 2040 zo’n 16.200 mantelzorgers tekort in Friesland

Zorg & Welzijn

FRIESLAND - Friesland telt ruim 11.800 mensen met dementie. Mede door vergrijzing zal dit aantal in 2040 naar schatting toenemen tot zo’n 18.000, een stijging van bijna 52%. De zorgvraag stijgt hierdoor sneller dan het aantal beschikbare mantelzorgers. Dit blijkt uit onderzoek van thuiszorgorganisatie Zuster Jansen op basis van data van het CBS, Vektis en Alzheimer Nederland. 

Volgens Alzheimer Nederland krijgt iemand met dementie gemiddeld hulp van 2,6 mantelzorgers. In 2040 zal dit aantal dalen naar 1,7. Dat betekent dat de nu al zwaar belaste mantelzorgers er straks gemiddeld meer dan 30 uur extra zorg per week bij krijgen. Willen we over vijftien jaar dezelfde zorg blijven bieden aan mensen met dementie, dan komen we naar verwachting ruim 416.000 mantelzorgers tekort. In Friesland gaat het om een tekort van zo’n 16.200 zorgende naasten.

In Friesland heeft Leeuwarden de meeste mantelzorgers nodig

Mensen met dementie hebben steeds meer zorg nodig. In de beginfase van de ziekte kunnen naasten vaak nog te hulp schieten, maar in de toekomst zullen er steeds minder mantelzorgers beschikbaar zijn om de zorg bij dementie te dragen.

Streven we om in 2040 per gemeente dezelfde zorg te kunnen leveren als vandaag de dag? Dan zijn er tegen die tijd vooral in Leeuwarden veel mantelzorgers nodig. Naar schatting zal hier over vijftien jaar een tekort zijn van ruim 2.850 mantelzorgers. Ook in Súdwest-Fryslân is het waarschijnlijk alle hens aan dek vanwege een tekort van zo’n 2.380 mantelzorgers.

De top 5 Friese gemeenten die in 2040 de meeste mantelzorgers nodig gaan hebben vanwege het stijgend aantal mensen met dementie is:

Leeuwarden: ruim 2.850 extra mantelzorgers nodig in 2040
Súdwest-Fryslân: ruim 2.380 extra mantelzorgers nodig in 2040
De Fryske Marren: ruim 1.380 extra mantelzorgers nodig in 2040
Heerenveen: ruim 1.310 extra mantelzorgers nodig in 2040
Smallingerland: ruim 1.260 extra mantelzorgers nodig in 2040

De gemeenten Harlingen en Dantumadiel hebben de ‘minste’ extra mantelzorgers nodig, al gaat het hier alsnog om een tekort van tussen de 450 en 480 hulpkrachten.

Benieuwd hoe het zit in jouw gemeente? Meer informatie over het onderzoek vind je op de onderzoekspagina.

Afbeelding
Herfstvakantie Natuurmuseum Fryslân: Word een waterheld Recreatie & Ontspanning 3 uur geleden
Remeries tuin is haar grootste canvas.
Kunstenaar Machteld Remerie: ‘Ik gun mijzelf de ruimte om in een andere wereld te bewegen’ Cultuur 20 uur geleden
Afbeelding
De Haas RVS uit Oudega wint OOM Award voor meest actieve leerbedrijf Educatie 23 uur geleden
Afbeelding
‘Dyslexie bepaalt niet wie je bent’ Zorg & Welzijn 2 okt, 08:00
Afbeelding
Forse prijsverschillen tussen Friese tankstations: tot 43 cent per liter Financieel 1 okt, 17:00
Afbeelding
Column Melissa: Het moment dat ik besefte dat niet iedereen het goed voor heeft met wielrenners Column 1 okt, 15:00
Afbeelding
Motorboot Sneek sluit vaarseizoen af met divers aanbod nieuwe en gebruikte boten Evenement 1 okt, 13:28
Afbeelding
Onderzoek: Een graf verlengen in Friesland? Dit kost ruim € 1.000 voor tien jaar Financieel 1 okt, 10:00