Replica vendelhelm gemaakt door Sebastiaan Pelsmaeker. Collectie Provincie Fryslân
Replica vendelhelm gemaakt door Sebastiaan Pelsmaeker. Collectie Provincie Fryslân

Gratis toegang voor alle Redbads en Radbouds op zaterdag 5 september

Evenement

LEEUWARDEN - Op zaterdag 5 september viert het Fries Museum de opening van de nieuwe tentoonstelling Redbad: de legendarische koning. Aan de hand van gratis activiteiten voor jong en oud maken bezoekers kennis met de middeleeuwen van koning Redbad. Wandel mee met speedtours langs de highlights van de tentoonstelling, schuif met het hele gezin aan bij een creatieve workshop en geniet van demonstraties van verschillende vroegmiddeleeuwse ambachten. Bezoekers die de feestelijke dag extra memorabel willen maken kunnen tijdens de opening een échte Redbad-tatoeage laten zetten.

Heet je Redbad of Radboud? Dan mag je gratis naar binnen op vertoon van je ID-kaart! Voor jonge bezoekers onder de 18 is toegang tot het Fries Museum altijd gratis. Kijk voor meer informatie op friesmuseum.nl/openingsfeest.

De openingsactiviteiten zijn gratis toegankelijk op vertoon van een geldig entreebewijs. Toegang tot het museum is gratis voor bezoekers tot en met 17 jaar; voor studenten geldt een speciale korting. Bezoekers wordt geadviseerd vooraf online een tijdslot te reserveren voor zaterdag 5 september.

Programma

Het museum organiseert speedtours langs de hoogtepunten van de tentoonstelling, waarbij museumgidsen de rondleiding afstemmen op de wensen van de groep. Deze tours vinden elk half uur plaats tussen 11.15 en 15.15 uur.

Re-enactmentgroep Monetarii Dorestatii laat de hele dag door zien hoe de vroegmiddeleeuwse bewoners van Frisia rond 825 na Christus leefden en werkten. De groep demonstreert ambachten als het slaan van munten, het bewerken van leer en bot, en het weven met een kaartweefraam.

Bezoekers die zelf aan de slag willen, kunnen aanschuiven bij een gratis workshop. Hier maken zij hun eigen sierspeld, geïnspireerd door de sieraden uit de tentoonstelling — waaronder de beroemde fibula van Wijnaldum. Van gouddraad en glaskralen maken zij hun eigen middeleeuwse mantelspeld (fibula). Ook deze workshop loopt de hele dag door, van 11.00 tot 16.00 uur.

Wie de legendarische koning écht onvergetelijk wil maken, kan tijdens de opening gratis een ‘Redbad-inspired’ tattoo laten zetten. Priscilla (SummonSilly) en Sanne (Nocturnal.Curiosities) van de Fryske tattoostudio The TattooHive maken speciaal voor de tentoonstelling originele ontwerpen in hun eigen kenmerkende stijl. In hun pop-up studio op de derde verdieping van het museum staat een fijne, comfortabele ervaring centraal. De designs zijn binnenkort te bekijken op de website. 

Over de tentoonstelling

De tentoonstelling Redbad: de legendarische koning neemt bezoekers meer dan 1300 jaar terug in de tijd. De tentoonstelling vertelt een episch verhaal over macht, geloof, handel en oorlog langs de Noordzeekust — over een koning die uitgroeide tot een legende. Aan de hand van spectaculaire archeologische vondsten, internationale topstukken en nieuw wetenschappelijk onderzoek wordt Frisia van de zevende en achtste eeuw opnieuw tot leven gebracht. Te zien zijn onder meer de wereldberoemde Odin van Lejre uit Denemarken, rijkversierde zwaarden en sieraden, en de bijzondere Man van Bernuthsfeld.

Over project REDBAD

De tentoonstelling maakt deel uit van het grotere REDBAD-project, uitgevoerd in het kader van het Interreg VI-programma Duitsland–Nederland en medegefinancierd door de Europese Unie, de provincie Fryslân, de provincie Groningen en de Niedersächsische Staatskanzlei. Bij het project zijn onder meer betrokken: Ostfriesisches Landesmuseum Emden, Ostfriesische Landschaft, Learning Hub Friesland, onderwijsinstelling Firda, Niedersächsisches Institut für historische Küstenforschung, Stichting Mythemakers, Fries Museum, Fryske Akademy en Rijksuniversiteit Groningen.

Het Fries Museum wordt ondersteund door Windpark Fryslân, de provincie Fryslân, het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, de VriendenLoterij, de Ir. Abe Bonnema Stichting en de Vrienden van het Fries Museum.

De tentoonstelling ‘Redbad: de legendarische koning’ wordt mogelijk gemaakt door de gemeente Leeuwarden, het Mondriaan Fonds, de Wassenbergh-Clarijs-Fontein Stichting, het Leeuwarder Ondernemersfonds, Stichting Old Burger Weeshuis en Cultuurfonds Stichting Parkeergarages 

Bij het project REDBAD zijn betrokken: Ostfriesisches Landesmuseum Emden, Ostfriesische Landschaft, Learning Hub Friesland, onderwijsinstelling Firda, Niedersächsisches Institut für historische Küstenforschung, Stichting Mythemakers, Fries Museum, Fryske Akademy en Rijksuniversiteit Groningen.  

Replica vendelhelm gemaakt door Sebastiaan Pelsmaeker. Collectie Provincie Fryslân
Gratis toegang voor alle Redbads en Radbouds op zaterdag 5 september Evenement 14 uur geleden
Afbeelding
Column Ed van Dijk: “EEN NIEUW SEIZOEN, EEN NIEUWE UITDAGING” Column 16 uur geleden
Bearn geeft graag rondleidingen over de Nassaus in Leeuwarden.
Bearn is één van de gidsen bij LeeuwardenTour: ‘We doen dit voor onze stad’ Algemeen 19 uur geleden
Afbeelding
Open Dag op zaterdag 22 augustus centrum Tjongeroog Gezondheid 21 uur geleden
Afbeelding
Meeuw jonge theatermakers brengt locatievoorstelling STEEN IN DE VIJVER Evenement 18 aug, 17:00
Afbeelding
Woning Nijlânsdyk gesloten na vondst harddrugs 112-Nieuws 18 aug, 10:00
Afbeelding
Zo kom je weer in het ritme na je vakantie Recreatie & Ontspanning 18 aug, 08:00
Afbeelding
Actie Dolle Mina Friesland 21 augustus 2026 Evenement 17 aug, 17:00