Afbeelding

Triceratops in Leeuwarden groot succes

Cultuur

LEEUWARDEN - Deze zomer stond er een Triceratops skelet in Leeuwarden, in een speciaal pop-up museum in Blokhuispoort. Deze samenwerking tussen Naturalis Biodiversity Center, dbieb en Natuurmuseum Fryslân trok in ruim vijf weken tijd zo’n 13.000 bezoekers.

Dit aantal valt nog hoger uit als je de deelnemers meetelt van de verschillende activiteiten, zoals een lezing van Melanie Düring, Dining with Dinosaurs (dineren naast het skelet) en de filmvertoningen van Jurassic Park in Pathé. Het skelet is nu weer terug in Naturalis, waar een tentoonstelling voorbereid wordt rond een kudde van vijf Triceratops. Deze zal vanaf oktober te zien zijn in Leiden.

Daarmee is er geenszins een einde gekomen aan het dino-dagje uit. In het Natuurmuseum Fryslân is nog het hele jaar Dino Dubbelgangers te zien. In deze expositie kijken we op welke manier moderne dieren iets vertellen over dieren van heel lang geleden. Hoogtepunt in de expositie is het skelet van een Thescelosaurus.

Wetenschappers kijken vaak naar dieren van nu om te begrijpen hoe dinosauriërs leefden en wat ze aten. Het is niet mogelijk om een levende Thescelosaurus te bestuderen, maar door naar bijvoorbeeld de ree te kijken, kunnen we wel het gedrag en voedingspatroon in kaart brengen. Vooral tanden en kiezen spelen hierbij een belangrijke rol.

Er zijn nog veel meer dino dubbelgangers te vinden met interessante overeenkomsten. In de expositie kunnen bezoekers ontdekken waarin Triceratops lijkt op een olifant, wat Spinosaurus gemeen heeft met een gaviaal/krokodil en waarom we Tyrannosaurus rex vergelijken met een hyena.

Na alle dieren bekeken te hebben, gaan kinderen zelf aan de slag. In de speciale onderzoekshoek liggen verschillende soorten tanden en kiezen en verschillende soorten voedsel. Wat past bij een planteneter, een vleeseter en een alleseter?

De jongste bezoekers kunnen zich gaan verkleden als een dino, dieren van vroeger en nu in elkaar puzzelen met magneten en een LEGO-saurus bouwen. In de leeshoek liggen zitzakken om lekker in weg te duiken met Boer Boris en de dino en andere dinoboeken.

De lezing van Melanie Düring was tijdens de Triceratops expositie snel uitverkocht. Wie het gemist heeft, krijgt tijdens Weekend van de Wetenschap alsnog een kans. Melanie geeft een lezing in het Natuurmuseum op zondag 6 oktober om 14.00 uur. Kijk op de website voor informatie over aanmelden.

Dino Dubbelgangers is tot stand gekomen door samenwerking met North Dakota Geological Survey in Bismarck, North Dakota. De expositie is mede mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van de Gemeente Leeuwarden. De tentoonstelling is te zien tot en met 5 januari 2025.

Afbeelding
Nieuw verschenen bij Afûk: ‘Viva La Vis’ van Eppie Dam (1953-2026) met prachtige illustraties van Yke Reeder. Recreatie & Ontspanning 19 uur geleden
Hedwig Bolt aan de start van de 5K open water.
Hedwig Bolt maakt indruk bij EK Open Water met sterk debuut in de Seine Sport 21 uur geleden
Afbeelding
Kruispunt Merodestraat - Willem Lodewijkstraat 6 weken afgesloten voor doorgaand verkeer Verhalen uit de buurt 4 aug, 15:00
Afbeelding
Platina huwelijksjubileum voor echtpaar Kijlstra uit Leeuwarden Persoonlijke verhalen 3 aug, 17:00
Afbeelding
Kind aan Huis Humanitas zoekt steungezinnen Recreatie & Ontspanning 3 aug, 12:00
Afbeelding
Herinnering in Kleur - Expositie ter nagedachtenis aan Henk Span Cultuur 30 jul, 18:00
Afbeelding
Blauwe envelop krijg je steeds vaker digitaal: zo mis je niets Financieel 30 jul, 15:00
Afbeelding
Hope4Ukraine brengt 100ste hulpvoertuig naar Oekraïne Verhalen uit de buurt 30 jul, 12:00