Binnenkort gebruiken een aantal consultatiebureaus in Friesland materialen om beweging onder kinderen te stimuleren, waaronder deze klim- en klautercommode.
Binnenkort gebruiken een aantal consultatiebureaus in Friesland materialen om beweging onder kinderen te stimuleren, waaronder deze klim- en klautercommode.

Pilot over belang van bewegen bij allerjongsten van start

Algemeen

LEEUWARDEN - Dat bewegen belangrijk is, is inmiddels bekend, maar hoe zit dat bij kinderen tussen de 0 en 4 jaar? Bewegen zij voldoende? Sport Fryslân en GGD Fryslân starten een pilot op bij 18 consultatiebureaus om het belang van bewegen voor de allerjongsten beter op de kaart te zetten bij ouders.

Nut en noodzaak 

Voldoende bewegen is essentieel voor een gezonde ontwikkeling van baby’s, dreumesen en peuters tot volwassenen. Zo heeft bewegen een positieve invloed op de sociale, cognitieve en motorische ontwikkeling van kinderen. De basis voor een goede motorische ontwikkeling wordt in de eerste zes maanden gelegd. De Gezondheidsraad (2017) benadrukt daarom dat het er bij jonge kinderen vooral om gaat dat zij gevarieerd bewegen en motorische vaardigheden aanleren.

Over de pilot 

De pilot locaties proberen diverse materialen uit om makkelijker het gesprek aan te gaan over bewegen. De locaties hebben zelf gekozen met welk materiaal ze aan de slag gaan. Ze konden kiezen uit:

Kleine materialen zoals praatplaten en een spelletjesboek die tijdens het gesprek ingezet worden. Een overzicht van het beweegaanbod voor 0 – 4 jaar in de buurt dat door buurtsportcoaches is opgesteld. Ook gaan de locaties de samenwerking aan in de wijk met o.a. kinderopvanglocaties en fysiotherapeuten. Een speciale commode met klim- en kruipmogelijkheden, een beweegspiegel en uitdagende stickers op de grond.

Aan de pilot is een onderzoek verbonden waaruit moet blijken welke materialen het beste werken en hoe de beweegstimulerende gesprekken in te voeren zijn in de werkwijze van de jeugdgezondheidszorg (JGZ) medewerkers.

Samenwerking

De pilot is een doorvertaling van de succesvolle pilot beweegstimulerende inrichting bij JGZ-locaties elders in het land van Nederlands Centrum Jeugdgezondheid (NCJ) en Kenniscentrum Sport & Bewegen. GGD Fryslân en Sport Fryslân werken samen aan deze pilot in Friesland. De financiering voor deze pilot is mede mogelijk gemaakt door de landelijke subsidie ‘Bewegen in de Buurt’ vanuit JOGG, een landelijk platform dat werkt aan een gezonde omgeving voor de jeugd.

Binnenkort gebruiken een aantal consultatiebureaus in Friesland materialen om beweging onder kinderen te stimuleren, waaronder deze beweegspiegel.
Afbeelding
Nieuw verschenen bij Afûk: ‘Viva La Vis’ van Eppie Dam (1953-2026) met prachtige illustraties van Yke Reeder. Recreatie & Ontspanning 19 uur geleden
Hedwig Bolt aan de start van de 5K open water.
Hedwig Bolt maakt indruk bij EK Open Water met sterk debuut in de Seine Sport 21 uur geleden
Afbeelding
Kruispunt Merodestraat - Willem Lodewijkstraat 6 weken afgesloten voor doorgaand verkeer Verhalen uit de buurt 4 aug, 15:00
Afbeelding
Platina huwelijksjubileum voor echtpaar Kijlstra uit Leeuwarden Persoonlijke verhalen 3 aug, 17:00
Afbeelding
Kind aan Huis Humanitas zoekt steungezinnen Recreatie & Ontspanning 3 aug, 12:00
Afbeelding
Herinnering in Kleur - Expositie ter nagedachtenis aan Henk Span Cultuur 30 jul, 18:00
Afbeelding
Blauwe envelop krijg je steeds vaker digitaal: zo mis je niets Financieel 30 jul, 15:00
Afbeelding
Hope4Ukraine brengt 100ste hulpvoertuig naar Oekraïne Verhalen uit de buurt 30 jul, 12:00