Afbeelding
Foto: Marieke Balk Fotografie

Avine Fokkens-Kelder ontvangt Els Veder-Smit Prijs 2025

Algemeen

FRIESLAND - Vanavond is tijdens de feestelijke viering van Internationale Vrouwendag in de Kanselarij te Leeuwarden de Els Veder-Smit prijs uitgereikt door gedeputeerde Abel Kooistra aan Avine Fokkens-Kelder. Deze prestigieuze onderscheiding, die voor de tweede keer door Tûmba wordt toegekend in opdracht van provincie Fryslân, erkent haar uitzonderlijke inzet voor de positie van vrouwen in de politiek. 

De jury complimenteert Fokkens-Kelder om haar niet-aflatende inspanningen om vrouwen te inspireren en actief te betrekken bij de politiek. In haar diverse functies als juriste, statenlid, gedeputeerde en nu als burgemeester van Heerenveen, heeft zij zich consequent ingezet voor meer vrouwelijke vertegenwoordiging in de bestuurlijke en politieke arena. Publiekelijk, maar ook achter de schermen. De jury zegt hierover:

“Op laagdrempelige en toegankelijke manieren weet zij vrouwen te motiveren en inspireren om politieke ambities na te jagen. Dit blijkt onder andere uit haar installatietoespraak waarin zij het belang van vrouwelijke vertegenwoordiging in de politiek benoemde. Daarnaast introduceerde zij een doorgeefboek om vrouwen te inspireren en wijdde zij in haar nieuwjaarsspeech aandacht aan het thema.” 

De winnaar reageerde blij verrast op de prijs: ’Ik kan natuurlijk niet tippen aan Els Veder-Smit zelf, dat wil ik echt benadrukken. Wat ik de vrouwen van de toekomst gun is dat ze zich vrij voelen om te zeggen wat voor hen belangrijk is, en dat we elkaar, als vrouwen onder elkaar, steunen!’ 

De winnaar De Els Veder-Smit prijs werd in 2022 voor het eerst uitgereikt en draagt de naam van Els Veder-Smit (1921-2020), een voorvechter van vrouwenrechten en voormalig politica. De prijs wordt elke drie jaar uitgereikt aan een persoon die zich op bijzondere wijze inzet voor de positie van vrouwen in de Fryske politiek. De jury, bestaande uit voorzitter Ojanne Chang (raadslid gemeente Heerenveen), Lutz Jacobi (winnaar Els Veder-Smit Prijs 2022) en Marre Smit (familielid van Els Veder-Smit) – heeft op basis van een door de Gedeputeerde Staten vastgesteld protocol, haar keuze gemaakt. Er waren in totaal 20 personen genomineerd met uiteindelijk drie finalisten. De jury droeg daarnaast warme waardering uit voor het initiatief Boezemvriendinnen van genomineerde Eline de Koning.

Afbeelding
Campagne moedigt ouders en kinderen aan afspraken te maken over smartphonegebruik Educatie 17 uur geleden
Afbeelding
De kids weer naar school? Leer ook wat nieuws! Educatie 24 aug, 08:00
Afbeelding
Scholen zijn begonnen: 13,5% meer fietsongevallen in Friesland Educatie 20 aug, 17:00
Julie Sofie (links) met de andere au pairs.
Julie Sofie uit Mildam is te zien in het achtste seizoen van BNNVARA-programma Au Pairs Persoonlijke verhalen 20 aug, 12:00
Afbeelding
Keuken vol fruitvliegjes? Dit kun je doen Natuur 20 aug, 08:00
Afbeelding
Open Dag op zaterdag 22 augustus centrum Tjongeroog Gezondheid 19 aug, 10:00
Afbeelding
Zo kom je weer in het ritme na je vakantie Recreatie & Ontspanning 18 aug, 08:00
Afbeelding
10.000e bezoeker Kazemattenmuseum Verhalen uit de buurt 17 aug, 12:00