
Noorderbegraafplaats in Leeuwarden onthult de Troostboom
SamenlevingLEEUWARDEN - Op donderdag 12 mei is bij de Noorderbegraafplaats in Leeuwarden een Troostboom onthuld. De Troostboom is bedoeld als gedenkplaats voor ouders, waarvan in het verleden een te vroeg geboren kindje geen levenskracht had en in complete stilte begraven is. Daarnaast is de Troostboom ook bedoeld voor mensen die behoefte hebben om te gedenken, waar verlies op een andere manier is ontstaan. Zoals bij iemand die nooit afscheid kon nemen van een geliefde, of omdat iemand vermist is. RondOm Vandaag spreekt met Wouter Loef, Regisseur Cluster Begraafplaatsen bij de gemeente Leeuwarden, over deze bijzondere plek.
Het is nu nog een klein boompje, maar binnen vier jaar groeit de Troostboom uit tot een prachtige grote walnotenboom. Deze staat symbool voor vruchtbaarheid, gezondheid en welzijn, maar ook voor dood, wederopstanding en eeuwig leven. “Met het plaatsen van de Troostboom, is er een fysieke plaats gecreëerd waar mensen terecht kunnen met hun verdriet”, legt Wouter uit.
Het idee is echt ontstaan vanuit de gemeenschap
Een idee vanuit de gemeenschap
“Het idee is echt ontstaan vanuit de gemeenschap en dat maakt het echt tot iets moois. We willen de plek dan ook niet teveel regisseren, maar juist ruimte laten voor die vrije interpretatie. Het mooie aan deze boom is, dat straks wanneer hij vruchten draagt, mensen bijvoorbeeld een vrucht mee naar huis kunnen nemen, op kunnen eten of zelf een boompje planten bij wijze van spreken. Zo nemen ze toch een bepaalde herinnering mee”, vertelt Wouter enthousiast.
Een aanvulling
Wouter ziet de Troostboom echt als een aanvulling voor de Noorderbegraafplaats. “Een begraafplaats wordt heel vaak gezien als een plek waar iemand begraven ligt en dat is tastbaar. Terwijl wij vinden dat je ook naar een begraafplaats moet kunnen komen om daar je eigen herinnering mee te nemen. Wij hopen dat die eigen herinnering hier een vervolg krijgt, je eigen gedenken. Ik kan me ook voorstellen dat wanneer een dierbare bijvoorbeeld in het buitenland begraven ligt en je woont hier, dat je toch graag een plek wilt hebben waar je naartoe kunt. Het is dus meer dan een begraafplaats, maar echt een gedenkplek. Iedereen is hier gewoon welkom met zijn of haar gedachtes.”
![]()
Vizier op Werk
Bij de boom staat ook een bankje met een bijzondere betekenis. “Het bankje is gemaakt door Vizier op Werk. Dat is een gemeentelijk traject waarbij inwoners werkervaring opdoen, om daarna weer werk te vinden. We zijn ook heel trots op hoe het uitgevoerd is.”
Een persoonlijke boodschap
De rugleuning van het bankje bestaat uit een plaat, waarin de nabestaanden een plankje kunnen plaatsen met een boodschap voor degene die zij missen. In deze plaat is een tekst gegraveerd: ‘Gedoofd, gegrift, voor altijd in het licht.’ “Deze tekst is gemaakt door dichteres Monique Buising. Zij heeft een gedicht voorgedragen bij de ingebruikname van de boom. Het refereert niet alleen naar het ‘stil’ geboren leven of naar het verlies, maar ook naar de stilte die men ervaart onder de walnotenboom.”




















