Afbeelding
Foto: Ronald Jousma

Dit zijn de mooiste paasvuren in Friesland

Persoonlijke verhalen

FRIESLAND - Ieder jaar worden er met Pasen traditiegetrouw Paasvuren ontstoken. Het is een traditie die al eeuwenlang voorkomt in Europa. Vooral in het Noorden van Europa is het ontsteken van Paasvuren populair; in Denemarken en Duitsland. In Nederland komt het fenomeen vaak voor in Drenthe, Overijssel en Gelderland, maar ook in Friesland worden elk jaar vele Paasvuren ontstoken. In dit artikel lees je meer over het ontstaan van de traditie, maar ook waar je ze in Friesland zoal kunt vinden. 

De oorsprong van de paasvuren ligt in oude, heidense gebruiken. De vuren werden al door Germaanse en Keltische volken aangestoken als vruchtbaarheidsritueel. Het vuur moest de boze geesten en de winter verdrijven en een vruchtbaar nieuw seizoen inluiden. Toen het christendom zich over Europa verspreidde werden veel heidense gebruiken omgevormd. Zo hoopten geestelijken dat de lokale bevolking sneller en makkelijker zou bekeren. Dit gebeurde ook bij het paasvuur. Het vuur kwam symbool te staan voor de overwinning van het licht op de duisternis en de wederopstanding van Christus. Op sommige plekken wordt het paasvuur aangestoken met het licht van de katholieke paaswake. 

Vandaag de dag zijn paasvuren vooral een sociale en culturele traditie, waarbij dorpsgemeenschappen samenwerken om een zo groot mogelijke houtstapel te bouwen en het feestelijk te verbranden. In de gebruiken rondom het paasvuur herken je lokale gebruiken. Zoals we schreven wordt het paasvuur in katholieke gebieden aangestoken met het vuur van de paaswake. Op andere plekken springen kinderen en jongeren over kleine paasvuren om hun moed te bewijzen en andere dorpen strijden tegen elkaar wie het hoogste paasvuur kan bouwen. 

Paasvuren in Friesland

De Paasvuren in Nederland gaan vaak gepaard met muziek en gezelligheid. Daarnaast biedt het een ideale gelegenheid om van overtollig snoeiafval af te komen. Dit moment grijpen vele mensen dan ook aan. Het is een bijzondere beleving om aanwezig te zijn bij een paasvuur. In Friesland worden er vooral in Ooststellingwerf veel paasvuren ontstoken. We hebben een kleine selectie gemaakt met de grootste paasvuren, met de leukste randprogramma’s en het lekkerste eten en drinken.

Elsloo: Oudejaarsvereniging Vesuvius uit Elsloo is al begonnen om zoveel mogelijk snoeiafval te verzamelen voor hun jaarlijkse paasvuur. Het paasvuur wordt op de avond voor eerste paasdag (5 april) aangestoken op het land aan De Riete. Het programma begint om 19.30 uur. In de nabijheid van het paasvuur staat een tent waar een goed feestje gebouwd gaat worden, met onder andere de muzikale ondersteuning van Peter Mans, Bjorn & de Bobbies en Bertus Sipma.

Oldeberkoop: In Oldeberkoop neemt oudejaarsvereniging Geitefok de organisatie van het paasvuur op zich. Zij bouwen er een heel feestje omheen. Op 4 april is de trekkertrek en ‘s avonds gaan de voetjes van de vloer in de feesttent. Op 5 april om 20:00 uur wordt de paasbult aangestoken samen met groep 8 leerlingen uit het dorp. Uiteraard kan hierna gedanst worden. 

Fochteloo: Naast de paasvuren in Elsloo en Oldeberkoop, wordt er ook aan de Vogelrijd in Fochteloo weer een Paasvuur ontstoken door A.c. De Korhoenders. Hier gaat om 19.30 uur de hens erin. Er is ook muziek van DJ Frits. 

Het komt voor dat er door droogte een stookverbod is, die ook paasvuren kan verbieden. Check daarom voor je vertrekt snel de website van de organisatie of de gemeente voor actuele informatie.

Keimpe in Zweden.
Keimpe Roedema exposeert met abstracte fotografie Cultuur 4 uur geleden
Metselaars hebben volgens het UWV een kansrijk beroep.
UWV maakt nieuwe lijst met ruim 200 kansrijke beroepen in Friesland Financieel 7 uur geleden
Afbeelding
Vijf leestips waarvan de verfilmingen binnenkort verschijnen Recreatie & Ontspanning 11 uur geleden
Afbeelding
Friezen hebben oog voor meer dan het strand Recreatie & Ontspanning gisteren
Afbeelding
Friezen hebben oog voor meer dan het strand Recreatie & Ontspanning gisteren
Afbeelding
Column Melissa: Elke generatie heeft ‘hun’ WK Column 16 jul, 15:00
Afbeelding
Brandweer bevrijd ernstig gewonde ree uit hek 112-Nieuws 16 jul, 12:00
Kernteam van Heerenveen 475 jaar, met o.a. Hans Schouten (eerste van links), Klaas Peereboom (derde van links) en Marco van der Werf (tweede van rechts).
Feanster Erfgoed viert 475-jarig bestaan Heerenveen met feestelijke activiteiten voor jong en oud Cultuur 15 jul, 15:00