Afbeelding

Indonesisch genieten bij Toko Makan Sama Sama

WOLVEGA - Op 15 november is het de Dag van de Ondernemer, de perfecte gelegenheid voor RondOm de Stellingwerven om een lokale ondernemer in het zonnetje te zetten. We spraken met Sebastiaan Molema, die afgelopen mei zijn afhaalwinkel Toko Makan Sama Sama is begonnen. In deze culinaire onderneming straalt Sebastiaans passie voor de Indonesische keuken door in elk gerecht. Hoewel hij nog maar zes maanden onderweg is, geniet de jonge ondernemer van alles wat er op zijn pad komt, ook al is dat soms uitdagend.

Sebastiaans voorliefde voor de Indonesische keuken ontstond al in zijn jeugd, waarin hij opgroeide met een oom die van het Indonesische eiland Ambon komt. “Ik ben zelf echt een Friese jongen, maar ik ben verliefd geworden op het eten uit Indonesië," zegt hij lachend. Zijn ervaring als chef-kok heeft ervoor gezorgd dat hij de authentieke smaken weet over te brengen, iets waar de mensen nog wel eens verbaasd over zijn. “Als mijn oom me weer eens belt nadat hij eten heeft afgehaald en zegt dat het voelde alsof zijn moeder voor hem heeft gekookt, dan weet ik dat ik goed bezig ben,” aldus de trotse eigenaar.

De stap naar ondernemerschap

Sebastiaan koesterde al langer de wens om voor zichzelf te beginnen, maar het zetten van de daadwerkelijke stap naar ondernemerschap vond hij toch best groot en spannend. Uiteindelijk verdween de angst om te falen volledig, dankzij de jarenlange ervaring en het marktonderzoek dat hij van tevoren had gedaan. Nu hij niet langer voor een baas werkt, krijgt hij te maken met tal van verantwoordelijkheden; van de inschrijving bij de Kamer van Koophandel tot de tientallen telefoontjes van energiebedrijven. Toch haalt hij er ook heel veel energie uit om iets neer te zetten voor zijn gezin, dat onlangs is uitgebreid met de komst van een zoon. “Ik wil die kleine een mooie toekomst bieden en laten zien dat dingen wel degelijk mogelijk zijn als je er echt voor gaat,” legt hij uit. 

Kennis delen

Sebastiaans missie is helder: zo veel mogelijk mensen laten genieten van het lekkers dat de Indonesische keuken te bieden heeft. De naam van zijn toko past daar perfect bij: ‘Makan’ betekent namelijk ‘eten’ en ‘sama sama’ staat voor ‘samen’. Waar recepten vroeger vaak geheim werden gehouden, deelt Sebastiaan zijn kennis juist graag. “Als je een heerlijk recept meeneemt het graf in, gaat het verloren. Dat is toch zonde? Je kunt het beter doorgeven en anderen een feestje in de mond bezorgen,” stelt hij. Om zijn kennis door te geven, wil de chef-kok binnenkort ook workshops gaan geven, zodat nog meer mensen kunnen genieten van heerlijke recepten zoals spekkoek of rendang. 

Drukte en dankbaarheid

Op dit moment doet de ondernemer uit Wolvega veel zelf; van boodschappen tot koken en de winkel draaien. Daarbij kan hij rekenen op de onvoorwaardelijke steun van zijn vrouw, die hij omschrijft als zijn ruggengraat. Ondanks het feit dat ze net papa en mama zijn geworden en zijn vrouw ook nog een full-time baan heeft, ondersteunt ze hem waar het kan. “Zonder haar had ik dit allemaal nooit kunnen doen. We doen het echt sama sama,” zegt Sebastiaan dankbaar. 

Hoewel het volgens de eigenaar "niet normaal druk” is, is hij daar ook heel dankbaar voor. Van de enorme belangstelling en snelle groei had hij nooit durven dromen. Om zichzelf wat ruimte te geven, gaat hij nu pas om 16:00 open in plaats van 12:00, wat een groot verschil maakt. Daarnaast werkt hij aan een receptenboek, zodat hij in de toekomst personeel kan aannemen dat de toko draaiende houdt en hij zelf wat meer rust kan pakken. "Ik denk dat het als ondernemer heel belangrijk is om de ruimte te nemen en tot jezelf te komen,” besluit Sebastiaan met een glimlach.